Takzvané e-book čtečky se prodávají i v ČR.

Takzvané e-book čtečky se prodávají i v ČR.

Americký časopis Esquire vyjde na elektronickém papíře

  • 26
Téměř revoluční počin chystá americká mutace časopisu Esquire. V říjnovém čísle totiž nabídne titulní stránku v podobě odlehčené verze čtečky elektronických knih.

Magazín tak chce oslavit 75. výročí svého vzniku. Použije systém, který využívá stejnou technologii elektronického inkoustu jako čtečky typu Bookeen nebo Amazon Kindle.

Kdo si bude chtít tuto čtečku pořídit, bude si možná muset vystát frontu. Náklad 100 000 takto vybavených časopisů bude pravděpodobně nedostupný prostřednictvím předplatného. Esquire v USA přitom vychází v celkovém počtu více než 700 000 kusů. Cena by se přitom neměla příliš změnit, neboť náklady budou z větší části zaplaceny celostránkovou reklamou jednoho amerického výrobce automobilů.

Stránka, která bude z elektronického papíru vytvořena, bude tenká pouhé 3 mm. Její součástí bude ovládací elektronika z napájecí baterie. Ta by měla vydržet několik měsíců a bude ji možné vyměnit.


Jak funguje elektronický inkoust?

Vše vychází z technologie firmy E Ink, jejíž řešení tzv. elektronického inkoustu lze nalézt ve čtečkách řady výrobců. Systém je postaven na bázi speciálních tekutých krystalů, které mění svou polohu pouze na povel daný elektrickým impulzem a v této nové poloze zůstávají až do dalšího impulzu.

Základním komponentem elektronického inkoustu jsou miliony miniaturních mikrokapslí o průměru, který je srovnatelný s průměrem lidského vlasu. Každá mikrokapsle obsahuje v čirém roztoku uložené pozitivně nabité bílé částečky společně s černými částečkami, které jsou nabity negativně. Mikrokapsle jsou uloženy mezi elektrodami a jsou vystaveny působení elektrického pole. Začne-li na částečky působit negativní elektrické pole, bílé částečky se přesunou do vrcholu kapsle, a stanou se tak na displeji viditelnými. Černé naopak putují do spodu a viditelné nebudou. Otočením celého procesu lze naopak zobrazit černé částice a zneviditelnit bílé.

Technologie elektronického inkoustu pro e-book

Pro výrobu displeje s elektronickým inkoustem je inkoust nanesen na tenkovrstvou plastovou desku a zalaminován tak, aby vytvořil kompaktní obvod. Ten pak představuje strukturu pixelů, kterou je možno elektronicky ovládat. Mikrokapsle jsou nanášeny metodou tisku kapalného nosného média. Pomocí této metody je možné mikrokapsle nanést na téměř jakýkoliv představitelný povrch včetně skla, plastu, látky, či dokonce papíru. Díky tomu lze v displej přeměnit snad jakýkoliv dostupný povrch a přenést tak zobrazování informací mimo tradiční elektronická zařízení do světa kolem nás. (zdroj: E-ink/Bookeen)

Technici připravovali tento projekt již několik let, ale doposud nikdo nenašel odvahu ho realizovat. Teprve nyní se naskytla vhodná příležitost. Vydavatel si navíc domluvil exkluzivitu, takže by se podobný počin neměl objevit do poloviny příštího roku u konkurence.

Esquire hodlá díky této technologii na titulní stránce měnit jak text, tak obrázky. Systém dokáže zobrazit čtyři odstíny šedi.

V jednom z rozhovorů pro server Boing Boing Gadgets se nechal editor časopisu Peter Griffin slyšet, že Esquire počítá s tím, že se lidé pokusí systém hacknout a podaří se jim tam dostat i jiný obsah. Budou to však mít docela složité, neboť nebude k dispozici žádné rozhraní, protože vše potřebné bude časopis zobrazovat na základě dat integrovaných v elektrickém obvodu.