Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Americký plán pozemní operace proti Islámskému státu

aktualizováno 
Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu americké armády Jack Keane nabídl americkému Kongresu řešení, jak zničit Islámský stát pomocí pozemní operace. Keane je jedním ze strůjců úspěšného potlačení iráckého povstání v roce 2007.

Vojáci z 2. praporu 75. pluku Rangers během cvičení | foto: U.S. Army photo by Spc. Steven Hitchcock, CC BY 2.0

Pozemní operace je nevyhnutelná

Keane odešel z armády v roce 2003 a nyní pracuje v Ústavu pro studium války (Institute for the Study of War). Na začátku roku 2007 vydal společně s Frederickem Kaganem studii Choosing Victory: A Plan for Success in Iraq, ve které načrtl možnosti potlačení sunnitského povstání v Iráku.

Dokument utvrdil prezidenta George Bushe v potřebě vyslat do Iráku dalších 21 500 vojáků. Podle mnohých byl Keane jednou z klíčových postav potlačení iráckého povstání v roce 2007. Nyní nabízí své zkušenosti znovu.

Keane měl 18. listopadu stání před Sněmovním výborem pro vnitřní bezpečnost a zahraniční věci (House committees on Homeland Security and Foreign Affairs), ve kterém diskutoval o vzestupu islámského radikalismu v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži.

Útoky připravily o život 129 lidí, rozesely strach na západě a zapříčinily volání široké evropské veřejnosti a politiků po tvrdé akci proti Islámskému státu.

Irácká armáda útočí na pozice Islámského státu v Tikrítu (29. března 2015)

Irácká armáda útočí na pozice Islámského státu v Tikrítu (29. března 2015)

V pondělí například americký senátor John McCain a prezidentský kandidát Lindsey Graham volali po masivní pozemní operaci v Sýrii. Podle McCaina a Grahama musí mezinárodní operace, za přispění vojáků z arabských států, počítat s nasazením 80 000 až 100 000 vojáků. Spojené státy mohou přispět osmi až deseti tisíci vojáky.

“Islámský stát je nejúspěšnější teroristická organizace v novodobé historii,“ řekl Keane zákonodárcům sněmovního výboru. “To, co vykonala za poslední týdny, je bezprecedentní a celkem ohromující. Zatímco vede konvenční válku v Iráku a Sýrii, připravila teroristické útoky v celosvětovém měřítku proti lidem ze zemí, které proti ní bojují.“

Keane se také připojil ke kritikům strategie Baracka Obamy označované jako „strategická trpělivost”, což je podle Keana omluva pro “nedostatek agresivní a soudržné strategie”.

“Spojené státy a naši alianční partneři se musí probudit,” uvedl Keane. “IS je ve válce s námi a civilizací, ale podle mého soudu Spojené státy nejsou v opravdové válce s IS, ani náš prezident, ani náš Kongres a už vůbec ne americký lid.”

Podle Keana je nutné výrazné navýšení vojenských aktiv Spojených států v Sýrii a Iráku. Keane také volá po úderných operacích speciálních sil ve velkém měřítku na “kritické uzly a funkce Islámského státu”. Počáteční potřebu odhaduje na 10 000 amerických vojáků.

Fotogalerie

“Jednou provždy je třeba vyslat potřebný počet poradců, instruktorů a leteckých návodčích, kteří jsou opravdu potřební ke zvýšení bojové efektivity,” uvedl Keane. “Je třeba dramaticky zvýšit počty operací dronů, vyslat odminovací vozidla, vrtulníky Apache a celou řadu tolik potřebného vybavení.”

Nutné je vytvořit pro uprchlíky bezpečné zóny v severozápadní Sýrii podél tureckých hranic a v jihozápadní Sýrii podél jordánské hranice. ”Ochrana na zemi od mezinárodních sil; ochrana ze vzduchu pomocí leteckých koaličních sil a pomocí jordánských a tureckých protivzdušných systémů na jejich straně hranice,” vysvětluje zásady ochrany běženců Keane.

Příliš opatrnosti

Několik amerických zákonodárců kritizovalo současnou leteckou kampaň jako příliš neefektivní, protože ji svazuje opatrnost kvůli obavě z vedlejších škod, tedy mrtvých civilistů. Každý mrtvý civilista v současné době vyvolává masivní negativní mediální kampaň s negativními dopady na průběh vojenské operace.

Keanův plán volá po “zničující letecké kampani bez omezení,” která srazí na kolena vojenské schopnosti Islámského státu. Současná letecká kampaň je podle něj příliš opatrná, což má za následek žádné nebo málo obětí mezi civilisty. Na druhé straně však Islámský stát dál pokračuje ve vraždění civilistů.

“Můžeme to udělat, víme jak to udělat a můžeme vytvořit velmi účinnou leteckou kampaň, která přinese výsledek“, tvrdí Keane.

Jak bojují syrští povstalci s tanky

a proč musí dávat videa na internet

Syrský T-72 poškozený během bojů

Syrský T-72 poškozený během bojů

Na druhou stranu jsou zde i odpůrci pozemní kampaně. Republikánský senátor Eliot Engel při slyšení sněmovního výboru upozornil, že Islámský stát chce Spojené státy zatáhnout do pozemní operace. “Zprávy ukazují, že IS chce nalákat Spojené státy do pozemní operace, do války, ve které mohou bojovat,” uvedl Engel.

“Zdá se, že pokaždé, když jsme intervenovali, jenom jsme to zhoršili... Jak si můžeme být jisti, že opět nezapadneme do další vleklé pozemní války, do které si myslím, že americký lid nechce, ani není připraven jít?” položil otázku Engel.

Keane souhlasil, že podobnému scénáři je nutno se vyhnout. “Většina analytiků nevolá po vyslání velkých pozemních bojových jednotek, aby šly do Sýrie nebo zpět do Iráku,” uvedl Keane.

Hlavním řešením problému je podle Keana podpora tamních sil a vyvinout stejné úsilí nalézt politické řešení, jaké americká administrativa vyvinula při řešení íránského jaderného programu.

“Naše snaha podpořit domácí síly byla podle mého názoru velmi nedostatečná,” uvedl Keane. “Pokud někde vyšleme naše bojové brigády, musí to být pouze ve spojení s koalicí arabských států a NATO. Nemyslím si, že bychom měli nasadit větší síly,” dodal bývalý zástupce náčelníka generálního štábu americké armády.

Zdroj: Military.com

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.

Autor:Nejčtenější

Okamura má na fotce z posilovny přifouknuté svaly. Jak poznat fotomontáž

Ukázka nepovedené fotomontáže z posilovny. Mřížka v pozadí ukazuje, k jakému...

Předseda SPD se na svém oficiálním profilu na Facebooku pochlubil fotkami z posilovny. Komentátoři si všimli, že fotka...

Prahu by zatopila radioaktivní voda. Ihned by umřely desítky tisíc lidí

Celkový pohled na Prahu zatopenou vodou z Orlické a Slapské přehrady v rámci...

Píše se rok 1982 a Prahu zasahuje mohutná přívalová vlna z protržené Slapské a Orlické přehrady. Je to dílo nepřítele...Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...

Proč chtěl Hitler Svatý grál a archeologie za ČSSR nebyla marxistická

Svastika na archaické řecké keramice (8. století před Kr., Archeologické muzeum...

Jedním z oblíbených triků propagandy a propagandistů je návrat k mýtům a ohýbání historie do podoby, která politickému...

Tohle astronomové ještě neviděli. Přiletěla první mezihvězdná planetka

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

V naší soustavě už více či méně dobře známe 750 tisíc různých planetek a dalších menších těles. Ale žádný z nich se...Další z rubriky

Zatykač na špiona Lenina. „Máme ho přivést celého nebo po kouskách?“

Oholený Lenin v paruce ve Finsku (11. dubna 1917)

Bolševici v Rusku získali od Němců miliony. Vyzbrojili za ně armádu a rozšířili stranický deník Pravda. Ne vše se však...

Prahu by zatopila radioaktivní voda. Ihned by umřely desítky tisíc lidí

Celkový pohled na Prahu zatopenou vodou z Orlické a Slapské přehrady v rámci...

Píše se rok 1982 a Prahu zasahuje mohutná přívalová vlna z protržené Slapské a Orlické přehrady. Je to dílo nepřítele...

Rusko se zmítalo v občanské válce. Bolševici ještě neměli vyhráno

Tisíce ruských vojáků pochodovaly Rudým náměstím v dobových uniformách (7.

V Rusku proběhl bolševický převrat. V Evropě je stále ještě první světová válka. Je březen 1918 a Lenin se svými...Najdete na iDNES.cz