Americký zákon brání svobodě vyjadřování

  • 3
Na základě Digital Millennium Copyright Act (DMCA), amerického zákona o autorských právech ve světě elektronických informací, je z internetu stahováno velké množství informací a souborů.

Stačí obsílka organizace prohlašující, že vlastní autorská práva k určitému dílu poskytovateli internetových služeb a ten v obavě z DMCA sporný obsah často ihned stáhne. Podle nyní zveřejněné studie je ale v takových obsílkách zarážející množství nedostatků a nejméně jedna třetina výzev by mohla být snadno napadena a poražena u soudu, kdyby k němu došlo.

Americké právní expertky Laura Quilterová a Jennifer Urbanová podle serveru SecurityFocus zkoumaly na devět set výzev ke stažení obsahu shromážděných v rámci projektu na podporu svobody vyjadřování Chilling Effects www.chillingeffects.org. Část zákona DMCA žádá od poskytovatelů odstranění sporného obsahu z internetu včetně odkazů na něj, aby se vyhnuli možnému soudnímu řízení ve věci autorských práv. Do soudního řízení s nejistým výsledkem se chce málokdo pouštět a tak poskytovatelé služeb raději obvykle plní požadavky výzev ke stažení obsahu.

Kdyby se však bránili, často by mohli u soudu zvítězit kvůli právním nedostatkům ve výzvách, na základě práv amerických uživatelů na fair-use (ustanovení americké legislativy autorského práva, které dovoluje i bez souhlasu držitele autorských práv některá využití chráněného díla za určitých podmínek) a také vzhledem k tomu, že se na dotyčný materiál autorské právo vůbec nemusí vztahovat.

Značné procento výzev také svědčí o nekalé konkurenci. Až jedna polovina žádostí o odstranění linků zaslaných s odkazem na DMCA společnosti Google pocházela od firem napadajících své přímé konkurenty. Výsledek právní expertízy potvrdil tvrzení odpůrců DMCA, že je tento zákon zneužíván k omezování svobody vyjadřování.


Témata: Google, Google+, Motorola, soud