Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Anatomie požáru aneb když hoří tisíce pneumatik

  18:15aktualizováno  18:15
Při požáru pneumatik přesahují teploty tisíc stupňů, do ovzduší unikají tuny toxických látek. Co vlastně hoří a co se v požářišti děje? Redakci Technet.cz odpovídali odborníci z hasičského sboru.

Požár pneumatik | foto: Martin StolařMF DNES

Hašení požáru pneumatik je pro hasiče jeden z nejtěžších úkolů, při kterém běžné hasicí metody selhávají.

Zapálit pneumatiku přitom není žádná legrace, sirkami by se vám to nepodařilo a ze zkušenosti hasičů lze vyvodit jediné: požár pneumatik na volném prostranství je prakticky vždy buď dílem žháře, nebo neopatrné manipulace s otevřeným ohněm.

Hasiči se požár nejprve snažili uhasit běžnými hasicími prostředky, kvůli vysokému žáru se to však nepodařilo. Většina hasících prostředků se ihned vypařila. Pneumatika v sobě navíc akumuluje takovou teplotu, že i po zdánlivém uhašení je schopna se opět vznítit.

Neproniknutelný kouř a teploty okolo 1000 stupňů Celsia

Při výrobě pneumatik se mimo jiné používá tzv. polotvrdá pryž, obsahující síru a saze. Při jejím hoření vzniká velmi hustý, černý a toxický dým, který značně omezuje jakýkoliv protipožární zásah.

Odkapávající roztavené částečky pneumatik způsobují popáleniny a mohou vést i k rozšíření ohně. Pryž navíc bohužel nepotřebuje k hoření příliš mnoho kyslíku, a i z tohoto důvodu je těžké ji uhasit.

Zatímco obyčejný táborák ze dřeva může dosáhnout maximálně 600 stupňů, teplota požáru pneumatik se blíží hranici 1000 stupňů Celsia. "Při hoření pryže se navíc uvolní 1,8krát více tepla než kdyby hořelo dřevo. To znamená, že když shoří sto kilogramů pneumatik, vyrobí se tolik tepla, jako kdyby shořelo 180 kilogramů dřeva," říká velitel čety Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Václav Kratochvíl.

Při vzniklých vysokých teplotách se taví veškeré plasty a v extrémních případech i hliník. V uzavřených prostorách je pak situace ještě horší a oheň může roztavit sklo i ocel.

Proč nejdou pneumatiky uhasit

Uvnitř pneumatiky se dobře drží vzduch, což je z hlediska hašení požáru nevýhodné. Pryž je navíc velmi dobrý tepelný izolant a má tedy velkou tepelnou kapacitu. Pokud se zahřeje, hned tak ji něco neochladí. Když se vznítí, je to ještě větší problém.

"Polití celého povrchu pneumatiky vodou je velmi obtížné. Pneumatika obvykle hoří ´uvnitř´ svého typického tvaru a ačkoliv je shora je uhašena, ´uvnitř´ dále hoří. Nejsou výjimkou případy, kdy se pneumatika namočená do vody po několika minutách opět vznítila a hořela dál," popisuje problémy s hašením Václav Kratochvíl.

Ekologická katastrofa: ohroženy jsou i spodní vody

Málokdo si uvědomuje, že při takovém požáru jaký nyní zuří v Uherském Brodě jsou také velmi ohroženy spodní vody. Ty mohou posléze kontaminovat studny v širokém okolí.

Při hašení se totiž hořící masa prolévá velkým množství vody, která spláchne část škodlivin a odplaví je do půdy. Ty se potom mohou dostat podložím až do úrovně spodní vody a kontaminovat zdroje nejen pitné vody i kilometry daleko.

Pneumatiky se samy nezapálily

Zapálit pneumatiku je poměrně obtížné. Sama se nevznítí. Sirky, nebo obyčejný zapalovač cigaret by vám k tomu určitě nestačil. I silný plamen potřebuje k zapálení "gumy" několik desítek vteřin či minut. Požár pneumatik na otevřeném prostranství je proto dle zkušeností hasičů dílem žháře, nebo neopatrné manipulace s otevřeným ohněm.

Obsáhlý článek s podrobnými informacemi, které serveru Technet.cz poskytl Václav Kratochvíl, velitel čety Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy, naleznete zde.

Autor:


Témata: studny, Uherský Brod

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Slavný humanoidní robot končí. Asimo dirigoval orchestr a spadl ze schodů

Humanoidní robot Asimo je první dvounohý chodící robot.

Firma Honda se rozhodla, že již nebude dále vyvíjet svého populárního dvounohého robota Asimo. Využije však zkušenosti...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Najdete na iDNES.cz