Naučte se anglicky - bez komunikace s rodilcem to ale půjde těžko

Naučte se anglicky - bez komunikace s rodilcem to ale půjde těžko | foto: Profimedia.cz

Vylepšete si angličtinu bez námahy. Zkuste vědecké metody, videa i hry

  • 28
Učit se cizí jazyk je obtížné, zvláště pokud už nejste školou povinní a máte i jiné závazky. Naštěstí je tu řada služeb, nástrojů, triků i akcí, které se samostudiem angličtiny pomohou.

Sestavili jsme pro vás desítku tipů, jak si aktivně i pasivně zlepšovat angličtinu každý den. Zjistíte, že angličtinu můžete vstřebávat i mimoděk. Ovšem bez bez vaší aktivity to nepůjde.

Anki Vědecky ověřená metoda učení slovíček

Křivka zapomínání (Herman Ebbinghaus, 1885) ukazuje, že po měsíci si pamatujeme asi jen pětinu naučených informací. Odložené opakování této křivky využívá k upevnění naučených poznatků.

Učení a zkoušení slovíček vypadá nudně. A také většinou nudné je. Program Anki z něj zábavu neudělá, ale zvýší efektivitu na maximum. Vytrvale se přizpůsobuje vašim znalostem a minimalizuje tak čas, který musíte opakování věnovat.

Algoritmus je založený na výzkumech paměti (PDF) a využívá verzi algoritmu pro spaced repetition, neboli odložené opakování. V praxi to znamená, že slovíčka, která se naučíte, se vám budou zobrazovat nikoli hned, ale až po nějaké době. Čím vícekrát jste slovíčko zopakovali, tím delší mohou být intervaly mezi dalším opakováním. Tím dosáhnete ideální frekvence, a ta je měřena nejen pro vás jako studenta, ale i pro každé slovíčko zvlášť. Jednoduchá slovíčka, která vám nedělají problémy, tak za rok uvidíte třeba třikrát, zatímco složitá každý týden, dokud se je nenaučíte.

Nejlepší je vkládat do Anki vlastní slovíčka, ale můžete také využít již hotových seznamů podle své úrovně angličtiny.

Nastavení možností pro studium - kolik nových slovíček se chcete denně naučit, záleží na vás.

Ideálních výsledků dosáhnete, pokud budete do slovníku důsledně a pravidelně doplňovat své vlastní úlovky. Ale ne každý na to má trpělivost. Naštěstí si do Anki můžete stáhnout již hotové seznamy stovek a tisíců slovíček z různých obtížností a oborů. Ostatně nejen slovíček - Anki je velmi univerzální a do mozku vám může natlačit skoro cokoli. Program je zdarma pro Windows, Linux i Mac. Existuje i webová verze a mobilní aplikace. Ta pro Android je zdarma, zatímco ta pro iOS je zpoplatněná - autor prý z něčeho žít musí a toto mu přišlo jako rozumná míra poplatku.

Zkuste také:

Slovníky on-line i off-line Zkuste použít ty výkladové

Bez slovníků budete zůstávat u slovní zásoby, kterou již znáte. Její aktivní rozšiřování není snadné. Znamená to zapisovat si a dohledávat nová slovíčka a pravidelně je opakovat. I proto doporučujeme slovníky, které nabízejí příklady využití ve větě, synonyma a etymologii pro snazší zapamatování.

  • The Free Dictionary kombinuje celou řadu dostupných slovníků
  • Merriam-Webster - slovník od autorů Encyklopedie Britanniky
  • Thesaurus.com vám kromě slova ukáže i jeho synonyma a umí je seřadit podle toho, jak moc jsou složitá nebo formální
  • Oxfordský studentský slovník - klasický slovník, který nabízí spoustu poznámek k použití slova ve větě
  • Urban dictionary - protože na internetu se nesetkáte jen s oxfordskou angličtinou, ale také s výrazy, které se do slovníku ještě nedostaly
  • Wiktionary - slovník provázaný s encyklopedií Wikipedia

Zkuste také:

Kindle Neunikne vám žádné slovíčko

Pokud čtete anglické knížky na elektronické čtečce Kindle (nebo podobné), můžete toho využít k opravdu důslednému vyhledávání nových slovíček. Pokud je v textu nových slovíček příliš, zkuste text jednodušší. Slovník aktivujete podržením prstu na neznámém slovíčku. Nejnovější verze Kindle dokonce nabízí možnost takto vyhledaná hesla opakovat formou jednoduchých kartiček.

Přímo ve čtečce si můžete ukládat slovíčka z textu.

Následně si můžete slovíčka opakovat pomocí kartiček a označit ta, která již zvládáte.

Pokud se ještě necítíte na výkladový slovník, můžete si do čtečky Kindle 3 doinstalovat slovník anglicko-český. Podobné možnosti nabízejí i některé další čtečky.

Učení v reálu Nebojte se komunikovat s rodilými mluvčími

Přestože počítačem zprostředkované procvičování jazyka vás může neuvěřitelně posunout, nelze jej brát jako všelék. Komunikační dovednosti nejlépe procvičíte tehdy, když jste okolnostmi donuceni daným jazykem komunikovat skutečně, nejenom jako. Proto zde zmiňujeme i staré dobré jazykové pobyty.

English Camp - aktivní angličtina s dobrovolníky z USA

Jako dlouholetý pořadatel jazykových táborů mohu doporučit zejména tzv. English Campy, tedy letní tábory s výukou angličtiny. V ČR je pořádají české týmy ve spolupráci s americkými dobrovolníky, což znamená, že cena za týdenní intenzivní výuku angličtiny s rodilými mluvčími je velmi příznivá.

English Camp je jedinečný tím, že se zde angličtina nevyužívá jen ve třídě, ale i v praxi (třeba na lanech v lese).

V České republice se v létě 2018 bude konat více než 20 English Campů převážně pro středoškoláky.

Kromě akcí pro středoškoláky existují i podobné pro dospělé, například tento English Camp, na jehož organizaci se několik let podílel i autor tohoto článku.

Právě dlouhodobější komunikace s rodilými mluvčími vám pomůže rozvázat jazyk. Zbavíte se dojmu, že každá věta, kterou pronesete, musí být gramaticky bezchybná, a místo toho se budete soustředit na to, co říkáte a jak je vám rozumět. A aniž si toho všimnete, začnete se přirozeně pouštět do složitějších konstrukcí, aniž byste si nutně uvědomovali, že mluvíte cizím jazykem.

Výuka jazyka on-line Nezapomeňte trénovat

Pokud z různých důvodů nechcete nebo nemůžete chodit na výuku jazyků, můžete ji zkusit nahradit samostatným vzděláváním on-line. Nečekejte ale, že po pár týdnech klikání na webu budete číst Shakespeara v originále. On-line lekce vyžadují minimálně stejně trpělivosti. I proto, že lekci je tak snadné přerušit kvůli došlému e-mailu nebo nekonečné zásobě vtípků.

Aplikace Duolingo nabízí výborný kurz angličtiny pro česky mluvící. Je rozdělen do několika desítek krátkých lekcí a vyznačuje se zajímavou gamifikací. Doporučujeme zvláště ve spojení s mobilní aplikací, protože lekce jsou krátké a můžete je tak absolvovat třeba v autobuse.

Duolingo.com

Vyzkoušeli jsme OnlineJazyky.cz, které jsou typickým zástupcem on-line výuky angličtiny. Kombinují gramatická cvičení, učení a opakování slovíček, rozpoznávání výslovnosti, porozumění audiu a čtení krátkých textů. Postup po lekcích je jasný, pokud byste ale chtěli přeskočit, není to tak přehledné, jako třeba v Duolingo.com

OnlineJazyky.cz - Výuka angličtiny probíhá skrze různá cvičení na gramatiku i slovíčka

Když se budete snažit, sem tam si zasloužíte i pochvalu od nějaké té celebrity.

Vysvětlování anglické výslovnosti na videu může vypadat i komicky.

Zkusit můžete i LingQ.com, který nabízí výuku angličtiny mezinárodně (a víceméně podporuje i češtinu).

TED.com Sledování videí s titulky

Jestli je nějaká prokrastinace na internetu dobrá pro vaši angličtinu, je to nejspíše sledování videí. Tedy videí s mluveným slovem, abychom byli přesnější. A nejlépe takových videí, které nabízejí i kvalitní titulky v angličtině nebo češtině.

Všechny tyto požadavky splňují videa na stránce konference TED.com. Nejenže zde najdete stovky skutečně zajímavých přednášek z oborů od fyziky přes techniku nebo umění až po politiku, ale u většiny z nich najdete i "interaktivní transkript", ve kterém si můžete číst a vyhledávat podle svých schopností a tempa.

TED.com - myšlenky, které stojí za to šířit. Krátká videa kolem 15 minut jsou na studium výborná.

Titulky jsou vždy v angličtině a u starších videí někdy i v češtině.

Zkuste také:

  • RSA Animate nabízí přednášky z různých oborů, které jsou jedinečným způsobem interaktivně překresleny a nabízejí tak zajímavou formu. Možná budou pro začátečníky příliš rychlé.
  • Studujte on-line na univerzitách - podívejte se také na náš přehled zahraničních univerzitních kurzů. Bez angličtiny se zde neobejdete a určitě si ji zdokonalíte.

Rewordify Přeformuluj složitý text a ukaž nová slovíčka

Nenápadná utilitka Rewordify sice vypadá, jako kdyby designem zamrzla v minulém století, ale funkčností to vynahradí. Můžete do ní nahrát jakýkoliv text a služba jej analyzuje na základě frekvenčního slovníku. Slova, která jsou méně používaná, může podtrhnout nebo dokonce nechat nahradit méně složitým synonymem.

Můžete si vybrat z několika různých způsobů zobrazení, včetně dvousloupcového.

Rewordify.com najde v anglickém textu složitá slovíčka a přizpůsobí je vaší úrovni.

Službu nedoporučujeme využívat k předělání vašich textů, ale spíše jako pomůcku při čtení neznámých a složitějších textů. Pokud někomu s angličtinou pomáháte, můžete mu i vygenerovat malý výkladový slovníček do tabulky pod text.

Gramatika Bez ona to nejde

Slovíčka jsou důležitá jakožto ingredience, ale musíte také vědět, jak je smíchat do vět a souvětí. Ideální je, pokud vám s gramatikou pomáhá zkušený pedagog a učíte se systematicky. Pokud ale máte slušné základy, možná potřebujete jen tu a tam zopakovat nějaké pravidlo nebo si rozšířit obzory o nové fráze.

  • Grammar Girl - výborný podcast o angličtině, anglické gramatice a jejích spletitostech. I složité problémy vysvětluje srozumitelně. Hodí se pro pokročilejší studenty.
  • British Council - gramatika přímo od Britů
  • Gramatika vtipně - na stránkách komiksu The Oatmeal

Podcasty Mluvené slovo ze všech stran

Pokud máte během dne hodně dojíždění a rádi posloucháte mluvené slovo, určitě se poohlédněte po nějakém pořadu (tzv. podcastu) z oblasti, které vás fascinuje.

Výhodou podcastů je možnost aktivního poslechu (píšete si nová slovíčka) i poslechu kulisového (angličtinu posloucháte na půl ucha). Pokud je probírané téma složitější, můžete v přehrávači mírně zpomalit tempo reprodukce a podchytit tak více slovíček. Nebo naopak přehrávání urychlit, pokud si věříte, že stíháte.

  • BBC- desítky podcastů ze všech oblastí
  • NPR - také Američané mají co nabídnout
  • Freakonomics- autoři knihy Freakonomics a jejich pořad
  • Radiolab - poutavý podcast nejen o vědě a technice

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv kombinaci těchto metod, tipů a nástrojů, pokuste se překonat počáteční odpor. Slibte si sami sobě, že vytrváte alespoň měsíc. Jinak se vám může stát, že za rok budete marně vzpomínat, kam se vaše snaha poděla. Pouze systém, který vám vydrží, ponese výsledky.

Aktualizace: Opravili jsme staré odkazy a doplnili nové informace o aplikaci Duolingo.