Proč utíkáme z burzy. Rozhovor s členem vedení společnosti Dell

Exkluzivně
Firma Dell je třetí největší výrobce počítačů na světě. Nyní odchází z burzy zpět do soukromých rukou. Co vedlo představenstvo k tomuto rozhodnutí? A jak se Dell vypořádává se stoupajícím zájmem o tablety? Ptali jsme se Aonguse Hegartyho, prezidenta Dellu pro oblast EMEA.

Aongus Hegarty, prezident společnosti Dell pro Evropu, Střední východ a Afriku (tzv. EMEA) | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

V únoru 2013 oznámil Michael Dell, zakladatel americké počítačové společnosti Dell s mezinárodním působením, že plánuje stáhnout svou společnost z veřejného obchodování na burze zpět do soukromých rukou. Obchod v hodnotě více než 400 miliard korun schválilo představenstvo společnosti v září téhož roku.

Nejen o privatizaci firmy si s námi v Praze povídal Aongus Hegarty, prezident pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Dell je celkem mladá společnost. Proč se chce vrátit do soukromých rukou?
Ano, to je. Připojil jsem se ke společnosti Dell před 14 lety, zažil jsem tedy skoro polovinu třicetileté historie Dellu. Jsme relativně mladá firma, a privatizace nám umožní akcelerovat naši strategii a vrátit do společnosti podnikatelského ducha. Jak asi víte, zakladatelem společnosti je náš ředitel Michael Dell, takže je skvělé, že i po třiceti letech nás vede právě on.

Podívejme se na tuto privatizaci podrobněji. Co je jejím cílem?
Letos Michael Dell navrhl představenstvu, aby se naše firma stáhla z burzy, a představenstvo tento návrh podpořilo. Samozřejmě kolem toho byla širší debata a nedávno o tom hlasovali i akcionáři. Výsledkem je, že rozhodnutí je schváleno a pracujeme na převodu společnosti Dell zpět do soukromého vlastnictví.

Na konci října, nebo počátkem listopadu oznámíme čtvrtletní výsledky (Q3) a pak se budeme transformovat do soukromé společnosti, kterou nadále povede náš zakladatel Michael Dell. On a investiční společnost Silver Lake Partners jsou klíčoví vlastníci této nové soukromé společnosti. Myslíme si, že to bude důležitá nová kapitola a umožní nám pokračovat v naší strategii.

Tím myslíte, že se nebudete zaměřovat jen na osobní počítače?
Poslední tři až čtyři roky pracuje Dell na rozšíření portfolia, od osobních uživatelských zařízení až po datová centra. Ale nezaměřujeme se jen na hardware, ale čím dál více i na software. V tomto směru je pro nás důležité provádět akvizice technologických firem. Jde o určitou rovnováhu mezi hardwarovým a softwarovým přístupem, kterou chceme nadále zachovat.

Někdy může být důvodem pro privatizaci veřejně obchodovatelné společnosti snaha vlastníků provést tak zásadní restrukturalizaci, že by ji akcionáři nikdy neschválili. Je to tak i u vás?
Naším cílem jako privátní společnosti bude to, co v posledních letech: implementace komplexních (end-to-end) technologických řešení, kde je zákazník na prvním místě. Díky privatizaci se na nic jiného soustředit nemusíme. Nepůjde nám o to, jak nás vnímají akcionáři nebo veřejnost, záležet bude jen na zákazníkovi.

Díky privatizaci se Dell bude moci soustředit jen na zákazníka a na nic jiného.

Hlavní otázka Michaela Della vždycky byla: Jak můžu technologii přinést k uživatelům, zlepšit jejich životy a jejich podnikání? A to je stále stejné. Jen se změnila doba, a kromě hardwaru je důležité nabízet i cloudové úložiště, softwarové nástroje a komplexní služby.

Většina našich nových akvizic se týká softwaru, a to především systémového managementu a bezpečnosti. Tedy něco, co je důležité z pohledu informačních ředitelů (CIO) a správy dat. Tyto klíčové oblasti doplní naše hardwarová řešení pro zákazníky i podniky.

Někteří analytici spekulují, že privatizace Dellu umožní opustit trh s hardwarem a věnovat se, podobně jako třeba IBM, spíše službám a softwarovým řešením.
Software je pro nás relativně nová oblast a je extrémně důležitá. John Swainson se k nám před více než rokem připojil a vede naši softwarovou divizi. Povedlo se mu několik důležitých akvizic, a rozšiřujeme tak naše globální působení v této oblasti. Software je tedy pro nás stále důležitější. Myslíme si, že tam máme velkou příležitost nabídnout nové služby. Dává nám to šanci být relevantní i ve světě, kde se potřeby zákazníků rychle mění.

V žádném případě však neplánujeme jakékoli umenšení naší hardwarové sekce. Zrovna minulý týden jsme v Londýně představili celou řadu tabletů. Různé velikosti, výběr ze dvou operačních systémů, vhodné pro podniky i jednotlivce. Naším cílem je pokračovat v inovacích na poli počítačů, tabletů i serverů. Nabízíme společnostem škálovatelná řešení. To znamená, že hardware je v srdci nabízeného řešení, ale je doplněn naším speciálním softwarovým řešením vhodným pro firmy.

Firmy hledají řešení od začátku až do konce

Jenže každá z firem by asi řekla, že nabízí vhodný mix hardwaru a softwaru. Čím je Dell odlišný?

Řekl bych, že naše jedinečnost spočívá v tom, že jsme schopni nabídnout komplexní řešení od A do Z. Ať už jste malá firma, velká korporace, startup, chcete se soustředit nikoli na techniku, ale na zákazníka. Hledáte řešení.

My pracujeme přímo s našimi zákazníky, což je v naší branži ojedinělé. Teprve nedávno jsme představili i možnost kontaktu přes naše partnery, zákazníci si tedy mohou vybrat. Pracujeme se zákazníky tak, abychom porozuměli, co jejich oblast potřebuje.

Zákazník chce buď vyšší efektivitu podnikání, nebo chce přinést na trh inovativní produkt dříve, než konkurence.

Obvykle řešíme jednu ze dvou zásadních věcí. Buď je náš zákazník ve velmi konkurenčním prostředí a potřebuje zvýšit efektivitu svého podnikání. Pak investuje do technologií, aby zvýšil produktivitu. Nebo jde o firmu, která chce na trh přinést novou službu nebo produkt, a ti pak od nás získají plnou podporu při řešení hardwarových a softwarových otázek a pomáháme jim dostat produkt na trh rychleji, než konkurence.

Dell je tedy jedinečný tím, že nabízíme vše od tabletů a přenosných počítačů přes serverová řešení až po služby v cloudu nebo software nabízející konkrétní řešení pro naše zákazníky. Takže jsme jediný partner, kterého ta firma bude na poli technologií potřebovat.

Dell utrácí na výzkum a vývoj relativně méně prostředků než srovnatelné společnosti. Proč tomu tak je, a je zde nějaká změna v posledních letech?
Na výzkum a vývoj se dá pohlížet různě.  Buď jako na interní vývoj v laboratořích společnosti, nebo jako na akvizici duševního vlastnictví. My děláme oboje. Hodně investujeme do akvizic, za poslední čtyři roky jsme zaplatili 13 miliard dolarů (zhruba 250 miliard korun) za různé akvizice a miliardy dolarů investujeme do interního vývoje produktů a služeb.

Takže chcete říci, že je lepší koupit již hotovou technologii a tu pak uzpůsobit a integrovat, než ji interně vyvíjet?
Musí to fungovat souběžně. Obě strategie se vzájemně doplňují. Zaměřujeme se na inovace a s privatizací se na ně budeme moci zaměřit ještě více.

To byl takový obecný náhled, vy jste ovšem prezident oblasti EMEA, tedy pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Je tato oblast z pohledu Dellu něčím specifická?
Je to velmi rozsáhlá oblast a má v sobě obsaženy snad všechny typy ekonomik. Afrika, to je kapitola sama pro sebe, západní Evropa je zase velmi podobná USA a není tajemstvím, že ekonomická situace je zvláště tam náročná. Ale i to je příležitost. Spustili jsme vlastní službu Dell financování a nabízíme firmám speciální půjčky a pronájmy na technologií.

Takový leasing na IT?
Ano. Firmě to umožní mít okamžitě dostupnou technologii od A do Z a splácet ji podle plánu i několik let. To je něco, co hodně ocenili nejen v západní Evropě. Ale všímáme si, že se ekonomická situace začíná zlepšovat.

Obecně vidíme trend klesajícího počtu prodaných osobních počítačů. Souvisí to s tím, jak na trh přicházejí nové typy zařízení. Klasická PC se stále prodávají, ale v menší míře. Stoupají především tablety, a proto také představujeme nová tabletová řešení.

Vím, že i v České republice je ekonomický vývoj zpomalený, ale i tady na výsledcích vidíme, že se pomalu vrací růst. Ekonomika České republiky, alespoň podle našich pozorování, je hodně závislá na ekonomice EU, takže když roste EU, roste ekonomika i u vás. A řada zákazníkůi nyní investuje do technologické infrastruktury, aby byly připraveny na budoucí růst, hledají inovace a tak dále.

Zmínil jste trend klesajících prodejů PC a nárůst prodeje tabletů. Podle mého je vysvětlení jednoduché: PC už má každý, kdo PC chce, zatímco tablet je úplně nový. Takže firmy i jednotlivci si místo koupení rychlejšího počítače koupí tablet, který ještě nemají. Z toho přece nelze vyvozovat, že tablety jsou používanější než PC nebo že tablety nahradí PC.

To je pravda. Rozšířila se nabídka zařízení a tento trend je velmi výrazný. Ale přesně jste to vyjádřil:  tablet nenahrazuje PC. Tablet slouží hlavně ke konzumaci obsahu, ať už informací, nebo zábavy. Možnost  tvořit něco nového, k tomu je stále většinou nejlepší osobní počítač. A proto v korporátní sféře logicky převažují počítače. Vidíme však i nová konvertibilní zařízení. Odpojitelná klávesnice, dotyková obrazovka notebooku apod. To je také konzistentní trend.

A proto si lidé častěji chtějí koupit nebo vybrat své vlastní zařízení i v práci.
Ano, tomu trendu se říká Bring Your Own Device (BYOD) nebo Choose Your Own Device. Zaměstnanci chtějí zařízení, které přímo vyhovuje jejich zvykům a potřebám. A chtějí, aby jejich preference zaměstnavatel zohlednil. A tak se trendy ve spotřební elektronice projevují i v korporátní IT sféře.

IT oddělení chce dát lidem možnost pracovat s vlastním počítačem nebo tabletem, ale zároveň musí dbát na bezpečnost.

Přicházejí lehčí, tenčí, pestřejší zařízení. Ale pro korporace je to obtížná výzva – jak zajistit, aby firemní data a procesy zůstaly plně zabezpečené na různých zařízeních? A přitom by měly být dostupné všude. Proto investujeme tolik prostředků do bezpečnostních řešení. Ředitelé IT dostávají otázky: můžu si vzít do práce svůj tablet a svůj notebook? A oni by rádi řekli ano, ale musejí se starat o kompatibilitu a bezpečnost. A těmto klientům chceme pomoci, tam jsou potřeba ta řešení od A do Z.

Když slyším Dell, vybaví se mi korporátní počítače, nikoli počítače pro běžné uživatele. Takže bych řekl, že Dell není z BYOD úplně nadšený, protože lidé si obvykle pro sebe soukromě nekupují korporátní značky. Tohle je tedy vaše reakce: ano, přineste si svůj Samsung tablet nebo iPad, my vám na něj ale nahrajeme Dell software pro firmy?
Rozhodně chceme našim zákazníkům zajistit celou řadu vlastního hardwaru, od tabletů před počítače po servery. Rozšiřujeme také naše portfolio pokročilých firemních notebooků. Chceme, aby naše zařízení mohla firma zaměstnancům doporučit. Trend se mění a čím dál častěji jde skutečně o výběr vlastních zařízení. Myslíme, že do toho naše nabídka dobře zapadá. Ale nevyrábíme všechno, třeba neděláme mobily. Ale chceme našim zákazníkům zajistit, že i na svém mobilu budou mít bezpečný přístup ke všem datům. Myslíme, že klienti budou čím dál více investovat do různých flexibilních zařízení.

Pestrost přináší úspěch

V Praze přednášíte na konferenci WINconference. Jaké je vaše téma?

Moje přednáška se týká rozmanitosti a jak důležité je mít rozmanitý tým pro úspěch v globálním světě. Rozmanitost má mnoho aspektů, zde se zaměřuji na otázku genderu. Náš tým v Dellu je velmi pestrý, takže se budu zaměřovat na to, jak posilovat a využívat diverzitu k pochopení trhu. Trh je koneckonců rozdělen půl napůl. Společnosti, které dokážou rozmanitost přijmout, jsou úspěšnější.

Přejděme znovu k počítačům a tabletům. Také na poli zařízení vzniká rozmanitost. Jak může rozmanitost, řekněme na poli operačních systémů, přispět k bezpečnosti?
Je to určitý kompromis. V Dellu jsme zjistili, že když si může zákazník vybrat, je to vždycky dobře. Ale firma si musí vybrat, jestli bude podporovat jen jeden operační systém, nebo investuje do podpory více systémů. Možnost volby je vždycky dlouhodobě dobrá. Ale rozhodnutí ale necháváme na zákaznících.

Přestali jste nabízet zařízení s Windows RT (nyní už je tedy nabízí jen Microsoft, pozn. red.). Proč?
Na tabletech nyní podporujeme jak plnohodnotné Windows 8, tak operační systém Android. Do Česka přijdou tato zařízení během měsíce. Dosud jsme Android nenabízeli, takže je to skvělá možnost volby.

Zákazníci chtěli používat Windows 8 se všemi aplikacemi.

To Windows RT neumožňuje.

Vždycky hledáme, co chtějí naši zákazníci, a ti zdůraznili, že chtějí možnost volby a více operačních systémů, především Android. Dále chtěli Windows 8, na kterých mohou používat všechny aplikace, tedy "full Windows experience".

Dell má největší zisk z jednoho počítače mezi výrobci PC (větší už má jen Apple, pozn. red.). Proč myslíte, že lidé zvolí notebook Dell, když by mohli mít srovnatelně výkonný notebook od jiného výrobce za stejnou cenu?

Velkou roli v tom hraje důvěra. Dell má dlouhou tradici inovací a zákaznické podpory. Pracujeme přímo se zákazníky, nebo prostřednictvím partnerů, a ve všech ohledech upřednostňujeme zákazníka. Pomáháme jim budovat jejich podnikání, dodáváme technologická řešení a zajišťujeme jejich podporu. 

Pomocí speciálního měření (NPS) pravidelně sledujeme spokojenost našich zákazníků a na základě těchto informací můžeme přímo reagovat na jejich specifické potřeby. Takže bych řekl, že podpora, důvěra a reakce na přání zákazníka jsou jádrem úspěchu a jediné relevantní měřítko toho, co nabízíme.

A nakonec by nás i naše čtenáře zajímalo, co používáte za počítače a tablety vy a zda se to nějak změnilo.

Jako mnoho mých kolegů i já používám dvě zařízení. Mám tablet Latitude 10 a notebook XPS 13. Notebook XPS je velmi odolný a lehký, a skvěle se s ním cestuje. A tablet Latitude je skvělý pro konzumaci obsahu.

Teď se těším na jedenáctipalcový tablet Venue 11, který jsme právě představili. Má odpojitelnou klávesnici, takže funguje jako notebook i tablet. Hodně lidí chce tvořit i na cestách, a k tomu tablety zatím moc nebyly. Tento je vhodný pro zábavu i tvorbu v kanceláři, na cestách i doma.

Poznámka: V článku byl překlep ve jméně Aonguse Hegartyho, za chybu se omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi nejsou příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 33 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...