Ani klasickým větrákům se překotný vývoj nevyhýbá

Obvyklý větrák může být nejenom zajímavý, ale i krásný na pohled. Každého rozumného uživatele počítače však zajímají mnohem prostší věci, jako účinnost, průtok vzduchu, použitá technologie a také produkovaný hluk.

Moderní počítač si bez něj zcela jistě umíme představit, protože produkuje nepříjemný hluk. Přitom je v drtivé většině případů nepostradatelný a odvádí spoustu neocenitelné práce. Koho máme na mysli? Jistě jste uhodli, že obyčejný větrák.

Statory elektromotorkůKde by bylo chlazení počítačů, nebýt větráků. Ani jim, obyčejným větrákům, se však nevyhnul překotný vývoj a i zde už moderní technologie velmi pokročily. Dokonce natolik, že se vyplatí tento vývoj sledovat. Možná i vy se tak lépe zorientujete v dnešních, běžně dostupných větráčcích a budete k nim přistupovat s větší zodpovědností. Každý běžný chladič je osazen nějakým větrákem, a právě z na první pohled zřejmé kvality větráku se dá usuzovat i o kvalitě celého chladiče. Vždyť kolik lidí zastává názor, že chladič za 300 Kč chladí stejně dobře jako ten za 1000 Kč? Pokud mohu soudit z vlastních zkušeností, tak opravdu hodně. Těchto lidí je ale podstatně méně než těch, kteří na nekvalitní chladič doplatily poškozením například procesoru - alespoň zatím.

Průtok vzduchu nadevše?

Jedno otřepané tvrzení nám říká, že průtok vzduchu je nadevše. Z velké části je to i pravda. Když opomeneme případ, kdy je chladič opatřen speciálním heatsinkem, je průtok vzduchu vždy rozhodující. Čím více, tím lépe. Dále závisí na rychlosti a na několika dalších faktorech.

Klasický axiální větrákVelkého průtoku vzduchu lze u klasických axiálních větráků dosáhnout dvěma způsoby. Tím prvním je zvýšení otáček větráku a tím druhým zvětšení průměru a plochy lopatek (nebo kombinací obou).

Rychle se otáčející větráky mají výhodu v tom, že dokáží na pasivní chladič "foukat" vzduch větší rychlostí. Existují však omezení, která jim nedovolují s rostoucími otáčkami pracovat s maximální účinností. Na druhou stranu je při vyšší rychlosti dopadu vzduchu na žebra heatsinku tepelná výměna intenzivnější. Jednou z negativních vlastností je vysoký hluk.

Druhý případ: při velkém průměru a ploše lopatek potřebuje takový větrák nižší otáčky k tomu, aby produkoval stejný průtok vzduchu. Účinnost chlazení je však negativně ovlivněna rychlostí proudícího vzduchu u středu a na vnějším okraji lopatek, kde je vyšší. Nehodí se proto tolik pro chlazení procesorů a využívá se pro odvod horkého vzduchu ze skříně. Tento problém se snaží řešit například větráky T.M.D, o nichže se můžete dočíst tady a tady.

Životnost větráků je závislá na typu uložení vrtule, které je při vysokých otáčkách velmi namáháno. V současné době se nejčastěji setkáme s těmito druhy uložení:

Větrák s kluzným ložiskem

Uložení pomocí kluzného ložiska.

Nevýhody: vysoké tření, vyšší
hlučnost. Jednostranné zatížení
(v případě, že je větrák pracuje
v kolmé pozici) a následné
jednostranné opotřebení
způsobuje nefunkčnost.

Výhody: Kluzné ložisko snese
vysoké zatížení (těžkou velkou
vrtuli například) a je levné!

Dvojité kuličkové ložisko

Uložení pomocí kuličkových ložisek.

Nevýhody: Ne všechna ložiska
toho typu a rozměrů jsou
z kvalitního materiálu. Kuličková
ložiska jsou obecně nákladná. Nutné
dodatečné vymezení vůle osy kuličkou.

Výhody: Nízké tření dovoluje vysoké
otáčky! Jednostranné zatížení není
překážkou.

Kombinované uložení




Kombinované uložení, tj. kluzné
ložisko v kombinaci s kuličkovým.

Nevýhody:
Všechny předchozí
dohromady + axiální vůle.




Výhody:
Cena



Poslední modely a posledním výkřikem módy jsou větráky s pasivními lopatkami, které slouží jako deflektor. Jak takový větrák vlastně funguje?

První, tj. horní část, je klasická. V ní se velkou rychlostí otáčí rotor. Lopatky svým pohybem tlačí vzduch do spodní části - ale také před sebou a odstředivou silou také ke kraji. Tam však naráží na opačně směrované pasivní lopatky. Vzduch se tím stlačuje a získává vyšší rychlosti. Účinnost takového větráku je velmi vysoká, ale je bohužel vykoupena velmi vysokým hlukem, který větrák díky pasivním lopatkám způsobuje. Vzduch totiž neprotéká plynule, ale v rázech. V tlakových vlnách a ty pak vytvářejí nadbytečný hluk. V případě Vantec Tornado to je přes 50 decibelů a to je skutečně hodně.

Detailní pohled na lopatky větráku Vantec Tornado

Tornado v porovnání s klasickým větrákem

Vantec Tornado - schema