Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antispam předpověděl vítěze filmového festivalu

  10:59aktualizováno  10:59
Programátoři z amerického Utahu přišli na způsob, jak poměrně přesně odhadnout, které filmy získají cenu na kultovním filmovém festivalu Sundance. V tipování jim pomáhá antispamový filtr.

počítač - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„Rozhodování, jestli je film dobrý, nebo špatný, je v zásadě stejné jako rozhodování, zdali je nějaký e-mail spam, nebo ne,“ píše se na webu Deconstructing Sundance.

 Algoritmus „naivní Bayes“, který programátoři využili, slouží na mnoha poštovních serverech a v programech pro práci s elektronickou poštou k rozpoznávání nevyžádaných e-mailů.

Hračičkové z firmy Unspam Technologies s jeho pomocí analyzovali velké množství materiálů. Nejdůležitější byly pro předpověď programy posledních deseti ročníků festivalu, do výsledků se ale promítlo například i hodnocení snímků na populární Internetové databázi filmů.

Počítač zjistil, že v posledních deseti letech některá slova v popiscích jako by přinášela soutěžícím filmům štěstí a jiná neúspěch. Mezi ta vítězná patřila například „láska“, „dialog“ nebo „sen“, mezi smůlu nosící „Afrika“, „nejlepší“ nebo „pravda“.

Také se přišlo na to, že snímky natáčené digitální kamerou patřily obvykle k těm neúspěšným, že nejšťastnější v soutěži bývají filmy se třemi producenty, a na několik dalších nenápadných „ukazatelů“.

Program pak na základě takovýchto poznatků spočítal naděje na úspěch filmů v letošní přehlídce. Mezi dramaty dává největší šance snímku Somebodies, z dokumentů má největší naději na vítězství 'Tis Autumn - The Search for Jackie Paris.

Program však neřekl přesně, které filmy zvítězí, jen je rozdělil do tří skupin, na „horké filmy“, „tak tak“, a „smraďochy“. U těchto dvou snímků si byl zařazením do „horkých filmů“ nejjistější. Festival končí 29. ledna, přesnost předpovědi se tedy pozná do týdne.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Najdete na iDNES.cz