Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antispamová aliance opět udeřila na spammery

aktualizováno 
Američtí spammeři zažívají krušné časy. Anti-spamová alince, která sdružuje takové firmy jako Microsoft, AOL, EarthLink a Yahoo, podala další žaloby na rozesílače nevyžádané pošty. Jedná se již o druhou vlnu žalob od prvního ledna, kdy vstoupil v platnost americký anti-spamový zákon

O problematice spamu bylo již napsáno tisíce článků a i našem serveru jsme se spamu a spammerům už mnohokrát věnovali. Co je to spam a jak se proti němu dá bojovat si můžete kupříkladu přečíst v článku Internetem se valí lavina a jmenuje se spam. Jedním ze způsobů jakým znepříjemnit spammerům život jsou žaloby, které proti nim podávají převážně velké firmy.

Spammery čeká horký podzim

Další z podobných soudních procesů nyní čeká americké rozesílatele nevyžádané pošty. Společnosti Microsoft, America Online (AOL), EarthLink a Yahoo, které jsou členy anti-spamové aliance, ve čtvrtek oznámily, že podaly nové žaloby na spammery u federálních soudů ve státech Washington, Georgia a Kalifornie. Spammeři jsou viněni z toho, že porušují Cam-Spam act, což je první americký federální zákon, který je namířen proti šíření nevyžádané pošty. Česká republika má svůj anti-spamový zákon, který umožňuje trestat rozesílání nevyžádané pošty pokutou,  od srpna.  Vzhledem k tomu, že drtivá většina spamu přichází do české republiky ze zahraničí, je málo pravděpodobné, že bychom se i my dočkali podobných procesů.

Současná vlna žalob je již druhou, od prvního ledna kdy tento zákon vstoupil v platnost, při které se společnosti sdružené v antispamové alianci spojily za účelem za účelem podání žalob proti odesílatelům nevyžádané pošty. K předchozí vlně žalob přitom došlo v březnu. Tehdy se jednalo o šest soudních procesů se stovkami obžalovaných u federálních soudů v Kalifornii, Georgii, Virginii a Washingtonu.

AOL se poprvé zaměřila na spim

Jedna z nových soudních pří, kterou vede AOL, je pozoruhodná tím, že se poprvé jedná o žalobu, která je namířená proti spimu, což je rozesílání nevyžádaných zpráv prostřednictvím instant messangerů (IM) nebo chatových místností. Rozesílání prostřednictvím IM a chatu sice až dosud spim zasáhlo pouze malé množství uživatelů. Experti však říkají, že tento problém narůstá, může však být minimalizován novými podnikovými IM aplikacemi a vylepšením stávajících spotřebních IM programů. Tento soudní proces může ukázat, že společnost myslí vážně svůj úmysl odstranit tuto hrozbu.

“AOL a naši členové mají boj se spamem jako svou prioritu a pokračujeme v používání legálních prostředků, abychom pomohli našim členům zavřít kohoutek nejhorším nejvíce aktivním spammerům, kdykoli se objeví nebo jakmile pošlou svůj nepotřebný odpad“ uvedl ve svém prohlášení výkonný víceprezident a místopředseda dozorčí rady AOL Randall Boe.

Firmy mají spadeno na pokoutní nabídky kontrolovaných léčiv

AOL a EarthLink se dále zaměřili na spammery, kteří pokoutně nabízejí kontrolované substance jakými jsou například Viagra, Vicodin a ostatní drogy, které se legálně prodávají pouze na předpis. Žaloba EarthLinku také zahrnuje také několik neznámých rozesílatelů, kteří jsou obžalováni za posílání podvodných emailů s reklamami na levné hypotéky nebo půjčky s nízkými úroky. Společnost obvinila obžalované z pokusu sbírat a znovu prodat jména a kontaktní informace o zákaznících, což je protizákonné.

Spim

Rozesílání nevyžádaných zpráv prostřednictvím instant messangerů (IM) nebo chatových místností.

Microsoft, který rozjel hned tři soudní procesy najednou, prohlásil, že si obžalovaní spoofovali adresy ze všech čtyř poskytovatelů internetu a poslali miliony emailů z jeho emailové služby Hotmail, v nichž nabízeli bylinné prostředky, nabídky hypoték a návody na rychlé zbohatnutí, čímž porušili antispamový zákon. “Spoofing“ je metoda upravování doménových jmen nebo emailových adres, tak aby se zdálo, že pocházejí z legitimního zdroje.

Yahoo žaluje společnosti pro dospělé

Spoofing

Metoda upravování doménových jmen nebo emailových adres, tak aby se zdálo, že pocházejí z legitimního zdroje.

A nakonec, Yahoo žaluje dvě zábavní společnosti pro dospělé East Cost Exotics Entertainment Group a Epoth. Viní je z maskování svých identit, navrhování zpráv tak, aby obelstily spamové filtry a dále používání sexuálně explicitních předmětů při posílání nevyžádaných sexuálně orientovaných zpráv.

Autoři:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz