Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antiviry: avast! 3.0 Home (Workstation) Edition

  5:00aktualizováno  5:00
Aplikace avast! 3.0 je komplexní antivirový produkt společnosti Alwil Software, který umožňuje hledat známé počítačové viry, vytvářet a kontrolovat databázi integrity, spouštěné i ukládané programy, otevírané dokumenty a elektronickou poštu.

Aplikace avast! 3.0 je komplexní antivirový produkt z produkce české společnosti Alwil Software, který umožňuje hledat známé počítačové viry, vytvářet a kontrolovat databázi integrity, kontrolovat spouštěné i ukládané programy, otevírané dokumenty a elektronickou poštu. Tato aplikace je k dispozici v několika variantách: Home Edition, Workstation Edition, Network Edition, Exchange Server Edition, Lotus Notes Edition a Firewall Edition. Pro běžného domácího či podnikového uživatele, jehož požadavkem je antivirová ochrana samostatného počítače, nezapojeného do sítě nebo pracovní stanice, jsou určeny první dvě varianty – avast! 3.0 Home Edition a avast! 3.0 Workstation Edition. Tyto dvě varianty jsou z technického hlediska naprosto shodné, rozdíl je pouze ve formě a zpoplatnění licence.

Instalace
Antivirový systém avast! 3.0 ve verzích Home Edition a Workstation Edition je určen pro platformu operačního systému Microsoft Windows 95/98/Me, Windows NT 4.0/2000 a také pro Windows XP. Pro provoz v prostředí Windows 95/98 a Me je minimální konfigurace počítač s procesorem řady 80486 vybavený alespoň 16 MB RAM a s 40 MB volného prostoru na pevném disku. Operační systémy Windows NT 4.0 a vyšší vyžadují alespoň 24 MB RAM. V případě instalačního souboru staženého z internetu je nutné spustit instalaci ručně, pokud uživatel vlastní instalační CD-ROM proběhne spuštění instalačního procesu automaticky po vložení instalačního disku do mechaniky. Vlastní instalace je velmi jednoduchá – instalační program uživatele vede a nenabízí příliš složitých možností nastavení, kde by se uživatel musel rozhodovat. Na výběr je pouze mezi instalací českého, anglického či německého uživatelského rozhraní, zda je počítač připojen k lokální počítačové síti a zda má být prováděna antivirová kontrola elektronické pošty. Po ukončení instalace a restartu počítače se automaticky spustí průvodce zabezpečením elektronické pošty. Zde je možné nastavit účty elektronické pošty, které má avast! 3.0 kontrolovat, a jejich parametry. Po ukončení tohoto procesu je již počítač chráněn před nebezpečím virové nákazy.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikace avast3
Při práci s antivirovým systémem avast! 3.0 má uživatel na výběr ze dvou uživatelských prostředí. Základní uživatelské prostředí je velmi jednoduché, má minimum ovládacích prvků a připomíná tak trochu ovládací panel magnetofonu či CD přehrávače. Prostřednictvím ikon lze velmi jednoduše nastavit jednotlivé oblasti a definovat základní parametry činnosti programu. Toto prostředí je určeno především pro uživatele, kteří nemají mnoho zkušeností s nastavováním jednotlivých parametrů antivirové ochrany. Rozšířené uživatelské prostředí umožňuje uživateli definovat a spouštět jednotlivé úlohy dle vlastních potřeb, např. spouštění antivirové kontroly na stanoveném médiu v určitý čas, a také určovat reakci na nalezené viry, tj. odstranění viru, přesunutí souboru či zaslání zprávy uživateli. Kromě toho obsahuje tato aplikace i vlastní spořič obrazovky a utilitu umožňující spuštění antivirového systému z příkazového řádku.

avast3

Jako základní nástroj antivirové ochrany nabízí avast! 3.0 vyhledávání známých virů pomocí tzv. skeneru. Při jejich vyhledávání využívá porovnávání obsahu jednotlivých souborů s pravidelně aktualizovanými virovými definičními soubory. Kromě klasických virů je tento antivirový systém schopen rozpoznat a odstranit makroviry, které jsou nebezpečné pro soubory vytvořené v textovém editoru Microsoft Word a tabulkovém kalkulátoru Microsoft Excel. Pro průběžnou ochranu před viry disponuje avast! 3.0 rezidentní ochranou, která se skládá z rezidentního skeneru a systémového monitoru. Rezidentní skener chrání data před známými viry tak, že v případě spuštění libovolného programu či pokusu o otevření OLE dokumentu zkontroluje porovnáním s virovými definičními soubory, zda neobsahuje některý ze známých virů. Tento proces probíhá na pozadí, nezpomaluje chod počítače a do chvíle, než je zachycen některý z virů. Systémový monitor může na rozdíl od rezidentního skeneru detekovat i do té chvíle neznámý vir, a to tak, že neustále sleduje systémové chování počítače a upozorňuje na pokusy o smazání či úpravu souborů – případně i na další aktivity, které by mohly být projevem činnosti viru. Antivirový systém avast! 3.0 zároveň kontroluje možnou přítomnost virů i v souborech připojených jako příloha ke zprávě elektronické pošty. Doplňkovou funkcí antivirové ochrany je v rámci tohoto produktu nástroj na sledování integrity dat. Při prvním spuštění souboru si program uloží do své databáze integrity dat všechny potřebné informace, jako je délka souboru, kontrolní součet či systémové atributy. Při dalších spuštěních jsou kontrolovány případné změny porovnáním aktuálního stavu s informacemi uloženými v této databázi.

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů avast3
Aktualizace virových definičních souborů avast! 3.0 Home Edition probíhá výhradně prostřednictvím iAVS, tedy pouze prostřednictvím internetu. U produktu avast! 3.0 Workstation Edition navíc uživatel během prvního roku po zakoupení obdrží každý měsíc aktualizovanou verzi virových definičních souborů na CD-ROM. Aplikaci lze nastavit tak, aby např. jednou týdně zjišťovala prostřednictvím internetu, zda není k dispozici mimořádná aktualizace. Ty bývají vydávány v případě náhlého rozšíření nových a velmi nebezpečných virů.

Cena a dostupnost
Avast! 3.0 Home Edition je zdarma, ale pouze pro domácí uživatele, kteří počítač nepoužívají pro výdělečné účely. Jedinou podmínkou je registrace u výrobce programu, který uživateli následně zašle aktivační klíč. Zároveň uživatel získá přístup k aktualizační službě iAVS, prostřednictvím které je možné získávat aktuální virové definiční soubory. Pokud je daný počítač užíván pro výdělečnou činnost, musí uživatel či jeho zaměstnavatel zakoupit produkt avast! 3.0 Workstation Edition. Cena za licenci včetně dvouleté bezplatné aktualizace virových definičních souborů je 1899 korun s tím, že po uplynutí této doby je možné zakoupit samotnou aktualizaci těchto souborů. Za 990 korun ročně pak uživatel získá pravidelnou aktualizaci virových definičních souborů a přístup k technické podpoře společnosti Alwil Software. Výše uvedené ceny neobsahují daň z přidané hodnoty (DPH). Antivirový systém avast! 3.0 Home Edition lze získat prostřednictvím internetu stažením instalačního souboru ze serveru společnosti Alwil Software. Po spuštění tohoto instalačního souboru proběhne instalace zkušební verze, která bude funkční po dobu tří měsíců. Pokud se uživatel avast! 3.0 Home Edition během této doby zaregistruje, obdrží aktivační klíč, který po vložení do programu aktivuje neomezenou verzi produktu avast! 3.0 Home Edition, a to včetně přístupu k aktualizačnímu servisu.

Závěr
V případě, že uživatel potřebuje zajistit antivirovou ochranu svého domácího počítače a nepoužívá jej k výdělečné činnosti, je avast! 3.0 Home Edition z hlediska ceny i výkonnosti aplikace ideálním řešením. V opačném případě, tj. pro komerční využití, je produkt avast! 3.0 Workstation Edition cenově i funkcemi prakticky srovnatelný s ostatními produkty své kategorie.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Grafton Recruitment Praha
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - STROJÍRENSTVÍ (ČR/SK)

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.