Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antiviry: AVG 6.0

  5:00aktualizováno  5:00
Program AVG 6.0 je kompletní antivirový systém z produkce české společnosti Grisoft. Tento produkt umožňuje jak vyhledávání známých virů na vyžádání, tak i rezidentní kontrolu spouštěných a ukládaných programů, dokumentů a také kontrolu došlé i odesílané elektronické pošty.

Program AVG 6.0 je kompletní antivirový systém z produkce české společnosti Grisoft. Tento produkt umožňuje jak vyhledávání známých virů na vyžádání, tak i rezidentní kontrolu spouštěných a ukládaných programů, dokumentů a také kontrolu došlé i odesílané elektronické pošty. Antivirový systém AVG 6.0 existuje ve variantě pro pracovní stanice s operačním systémem Windows 95/98/Me a Windows NT 4.0/2000/XP, variantě určené pro Windows NT/2000 server, variantě pro Microsoft Exchange server a variantě pro Lotus Domino server. Pro běžného domácího či podnikového uživatele, jehož požadavkem je antivirová ochrana samostatného počítače nezapojeného do sítě nebo pracovní stanice, je určena verze pro Windows 95/98/Me a Windows NT 4.0/2000/XP.

Instalace
Pro provoz v prostředí Windows 95/98/Me je minimální konfigurace počítač s procesorem řady 80486 vybavený alespoň 16 MB RAM a dostatkem volného místa na pevném disku. Operační systémy Windows NT 4.0 a vyšší vyžadují lepší procesor a doporučuje se alespoň 32 MB RAM. V případě instalačního souboru staženého z internetu je nutné spustit instalaci ručně. Pokud však uživatel vlastní instalační CD-ROM, proběhne spuštění instalačního procesu automaticky po vložení instalačního disku do mechaniky. Vlastní instalace není složitá, je spíše intuitivní a instalační program uživatele navíc průběhem celé instalace vede. Na výběr je mezi instalací českého, německého, slovenského a anglického uživatelského rozhraní, přičemž v případě angličtiny je na výběr mezi britskou a americkou angličtinou. V průběhu instalace má možnost uživatel zvolit, které dostupné nástroje antivirové ochrany budou instalovány, zda jen některé či všechny, nebo jaký typ uživatelského prostředí bude po instalaci aktivní. Implicitně se však počítá s tím, že uživatel zvolí pokročilé uživatelské prostředí. Zároveň lze také určit, zda bude povolena automatická aktualizace virových definičních souborů prostřednictvím internetu. Po ukončení instalace a restartu počítače se automaticky spustí průvodce, který uživatele provede procesem získání nejaktuálnější verze virových definičních souborů a aplikace AVG, vytvoření tzv. záchranné diskety a úvodním komplexním antivirovým testem celého počítače. Po ukončení tohoto procesu je již počítač dobře chráněn před nebezpečím virové nákazy.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikaceAVG6
Antivirový systém AVG 6.0 nabízí výběr ze dvou uživatelských prostředí. Po ukončení instalace a následném restartu počítače se program automaticky spustí v módu tzv. pokročilého uživatelského prostředí. V případě, že se uživateli zdá pokročilé uživatelské prostředí příliš náročné, je možné aplikaci přepnout do režimu základního rozhraní – to je jednodušší, snadněji pochopitelné. Základní uživatelské prostředí je jednoduché, má minimum ovládacích prvků a obsahuje i na první pohled viditelné indikátory stavu jednotlivých částí aplikace AVG 6.0. Pokročilé uživatelské rozhraní již není tak přehledné a intuitivní. Je určeno především pro pokročilé a zkušené uživatele, kteří potřebují přizpůsobit funkce antivirového systému svým konkrétním podmínkám a požadavkům.

AVG6

Pro vyhledávání známých virů jsou k dispozici v rámci aplikace AVG 6.0 dva základní nástroje antivirové ochrany – skenovací utilita, která na vyžádání uživatele či v souladu s instrukcemi zadanými v plánovači úloh provede vyhledání známých virů, k čemuž využije porovnání obsahu jednotlivých souborů s pravidelně aktualizovanými virovými definičními soubory. Při zapnutí počítače může být také spuštěn tzv. boot-up skener, který kontroluje nejdůležitější systémové oblasti a soubory při spouštění operačního systému. Druhým nástrojem je rezidentní skener, který v reálném čase monitoruje všechny operace probíhající v rámci operačního systému a brání provedení destrukčních akcí způsobených činností virů. Tak chrání soubory jak před známými, tak i před neznámými viry. Pro detekci neznámých virů oba nástroje využívají tzv. heuristické vyhledávání, které je schopno odhalit i zatím neznámé viry. Samozřejmostí je kontrola souborů připojených jako příloha ke zprávě elektronické pošty a certifikace těchto zpráv. Pokud antivirový systém AVG 6.0 není schopen vir ze souboru odstranit, přemístí nakažený soubor do tzv. virového trezoru. Ve virovém trezoru jsou infikované soubory uloženy do doby, nežli je možné jejich „vyléčení“ pomocí nové aktualizace virové databáze nebo do doby, než je uživatel vymaže. Parametry aplikace a její nastavení lze provádět pomocí nástroje nazvaného AVG Control Center, který je prakticky hlavním ovládacím prvkem programu AVG 6.0.

AVG6

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů Aktualizace virových definičních souborů systému AVG 6.0 probíhá standardně jednou měsíčně, a to prostřednictvím internetu nebo pomocí poštou zasílaných CD-ROM. V případě, že je počítač připojen k internetu, může proběhnout aktualizace virových definičních souborů zcela automaticky – bez nutného zásahu uživatele. Aplikaci lze nastavit tak, aby např. jednou týdně zjišťovala na internetu, zda není k dispozici mimořádná aktualizace. Ty bývají vydávány v případě náhlého rozšíření nových a velmi nebezpečných virů.

Cena a dostupnost
Licence antivirového systému AVG 6.0 pro jeden počítač stojí 1900 korun. Instalační soubor lze získat buď prostřednictvím internetu, nebo je možné získat standardní distribuční balení obsahující instalační CD-ROM. Tato cena obsahuje pravidelnou aktualizaci virových definičních souborů prostřednictvím internetu a technickou podporu společnosti Grisoft. V případě, že uživatel nemá přístup k internetu, je možné objednat měsíční aktualizaci virových definičních souborů na CD-ROM. Tato služba je však již zpoplatňována, a to částkou 990 korun ročně. Všechny výše uvedené ceny jsou bez daně z přidané hodnoty (DPH).

Závěr
Antivirový systém AVG 6.0 je vhodnou alternativou zajištění antivirového počítače jak pro domácí, tak i pro komerční využití. Při porovnání poměru cena vs. výkon a možnosti aplikace lze konstatovat, že cenově i funkcemi je jednouživatelská verze systému AVG 6.0 srovnatelná s ostatními produkty své kategorie.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz