Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antiviry: AVG 6.0

  5:00aktualizováno  5:00
Program AVG 6.0 je kompletní antivirový systém z produkce české společnosti Grisoft. Tento produkt umožňuje jak vyhledávání známých virů na vyžádání, tak i rezidentní kontrolu spouštěných a ukládaných programů, dokumentů a také kontrolu došlé i odesílané elektronické pošty.

Program AVG 6.0 je kompletní antivirový systém z produkce české společnosti Grisoft. Tento produkt umožňuje jak vyhledávání známých virů na vyžádání, tak i rezidentní kontrolu spouštěných a ukládaných programů, dokumentů a také kontrolu došlé i odesílané elektronické pošty. Antivirový systém AVG 6.0 existuje ve variantě pro pracovní stanice s operačním systémem Windows 95/98/Me a Windows NT 4.0/2000/XP, variantě určené pro Windows NT/2000 server, variantě pro Microsoft Exchange server a variantě pro Lotus Domino server. Pro běžného domácího či podnikového uživatele, jehož požadavkem je antivirová ochrana samostatného počítače nezapojeného do sítě nebo pracovní stanice, je určena verze pro Windows 95/98/Me a Windows NT 4.0/2000/XP.

Instalace
Pro provoz v prostředí Windows 95/98/Me je minimální konfigurace počítač s procesorem řady 80486 vybavený alespoň 16 MB RAM a dostatkem volného místa na pevném disku. Operační systémy Windows NT 4.0 a vyšší vyžadují lepší procesor a doporučuje se alespoň 32 MB RAM. V případě instalačního souboru staženého z internetu je nutné spustit instalaci ručně. Pokud však uživatel vlastní instalační CD-ROM, proběhne spuštění instalačního procesu automaticky po vložení instalačního disku do mechaniky. Vlastní instalace není složitá, je spíše intuitivní a instalační program uživatele navíc průběhem celé instalace vede. Na výběr je mezi instalací českého, německého, slovenského a anglického uživatelského rozhraní, přičemž v případě angličtiny je na výběr mezi britskou a americkou angličtinou. V průběhu instalace má možnost uživatel zvolit, které dostupné nástroje antivirové ochrany budou instalovány, zda jen některé či všechny, nebo jaký typ uživatelského prostředí bude po instalaci aktivní. Implicitně se však počítá s tím, že uživatel zvolí pokročilé uživatelské prostředí. Zároveň lze také určit, zda bude povolena automatická aktualizace virových definičních souborů prostřednictvím internetu. Po ukončení instalace a restartu počítače se automaticky spustí průvodce, který uživatele provede procesem získání nejaktuálnější verze virových definičních souborů a aplikace AVG, vytvoření tzv. záchranné diskety a úvodním komplexním antivirovým testem celého počítače. Po ukončení tohoto procesu je již počítač dobře chráněn před nebezpečím virové nákazy.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikaceAVG6
Antivirový systém AVG 6.0 nabízí výběr ze dvou uživatelských prostředí. Po ukončení instalace a následném restartu počítače se program automaticky spustí v módu tzv. pokročilého uživatelského prostředí. V případě, že se uživateli zdá pokročilé uživatelské prostředí příliš náročné, je možné aplikaci přepnout do režimu základního rozhraní – to je jednodušší, snadněji pochopitelné. Základní uživatelské prostředí je jednoduché, má minimum ovládacích prvků a obsahuje i na první pohled viditelné indikátory stavu jednotlivých částí aplikace AVG 6.0. Pokročilé uživatelské rozhraní již není tak přehledné a intuitivní. Je určeno především pro pokročilé a zkušené uživatele, kteří potřebují přizpůsobit funkce antivirového systému svým konkrétním podmínkám a požadavkům.

AVG6

Pro vyhledávání známých virů jsou k dispozici v rámci aplikace AVG 6.0 dva základní nástroje antivirové ochrany – skenovací utilita, která na vyžádání uživatele či v souladu s instrukcemi zadanými v plánovači úloh provede vyhledání známých virů, k čemuž využije porovnání obsahu jednotlivých souborů s pravidelně aktualizovanými virovými definičními soubory. Při zapnutí počítače může být také spuštěn tzv. boot-up skener, který kontroluje nejdůležitější systémové oblasti a soubory při spouštění operačního systému. Druhým nástrojem je rezidentní skener, který v reálném čase monitoruje všechny operace probíhající v rámci operačního systému a brání provedení destrukčních akcí způsobených činností virů. Tak chrání soubory jak před známými, tak i před neznámými viry. Pro detekci neznámých virů oba nástroje využívají tzv. heuristické vyhledávání, které je schopno odhalit i zatím neznámé viry. Samozřejmostí je kontrola souborů připojených jako příloha ke zprávě elektronické pošty a certifikace těchto zpráv. Pokud antivirový systém AVG 6.0 není schopen vir ze souboru odstranit, přemístí nakažený soubor do tzv. virového trezoru. Ve virovém trezoru jsou infikované soubory uloženy do doby, nežli je možné jejich „vyléčení“ pomocí nové aktualizace virové databáze nebo do doby, než je uživatel vymaže. Parametry aplikace a její nastavení lze provádět pomocí nástroje nazvaného AVG Control Center, který je prakticky hlavním ovládacím prvkem programu AVG 6.0.

AVG6

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů Aktualizace virových definičních souborů systému AVG 6.0 probíhá standardně jednou měsíčně, a to prostřednictvím internetu nebo pomocí poštou zasílaných CD-ROM. V případě, že je počítač připojen k internetu, může proběhnout aktualizace virových definičních souborů zcela automaticky – bez nutného zásahu uživatele. Aplikaci lze nastavit tak, aby např. jednou týdně zjišťovala na internetu, zda není k dispozici mimořádná aktualizace. Ty bývají vydávány v případě náhlého rozšíření nových a velmi nebezpečných virů.

Cena a dostupnost
Licence antivirového systému AVG 6.0 pro jeden počítač stojí 1900 korun. Instalační soubor lze získat buď prostřednictvím internetu, nebo je možné získat standardní distribuční balení obsahující instalační CD-ROM. Tato cena obsahuje pravidelnou aktualizaci virových definičních souborů prostřednictvím internetu a technickou podporu společnosti Grisoft. V případě, že uživatel nemá přístup k internetu, je možné objednat měsíční aktualizaci virových definičních souborů na CD-ROM. Tato služba je však již zpoplatňována, a to částkou 990 korun ročně. Všechny výše uvedené ceny jsou bez daně z přidané hodnoty (DPH).

Závěr
Antivirový systém AVG 6.0 je vhodnou alternativou zajištění antivirového počítače jak pro domácí, tak i pro komerční využití. Při porovnání poměru cena vs. výkon a možnosti aplikace lze konstatovat, že cenově i funkcemi je jednouživatelská verze systému AVG 6.0 srovnatelná s ostatními produkty své kategorie.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.