Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antiviry: McAfee VirusScan 6.0

  5:00aktualizováno  5:00
Společnost McAfee a její antivirové produkty mají v České republice již dlouhou tradici, jejíž počátek lze datovat již před rok 1989. Posledním z produktů této společnosti, který je určen pro antivirovou ochranu domácích počítačů a pracovních stanic, je antivirový systém McAfee VirusScan 6.0.

Společnost McAfee a její antivirové produkty mají v České republice již dlouhou tradici, jejíž počátek lze datovat již před rok 1989. Posledním z produktů této společnosti, který je určen pro antivirovou ochranu domácích počítačů a pracovních stanic, je antivirový systém McAfee VirusScan 6.0. Ten umožňuje vyhledání virů případně jejich odstranění, antivirovou kontrolu a monitoring počítače v reálném čase a samozřejmě také kontrolu příloh elektronické pošty. Kromě toho obsahuje i funkci pro vytváření záložních souborů, která je však omezena na platformy operačních systémů Microsoft Windows 95/98 a Windows Me.

Instalace
Antivirový systém McAfee VirusScan 6.0 je určen pro platformu operačního systému Microsoft Windows 95/98/Me, Windows NT 4.0/2000 a také pro Windows XP ve verzích Home i Professional. Pro svůj provoz vyžaduje tato aplikace počítač, který splňuje nároky minimální konfigurace pro daný operační systém, minimálně však počítač s procesorem Pentium na frekvenci 100 MHz a vyšší, alespoň 32 MB RAM a 33 MB volného místa na pevném disku. V případě, že uživatel má povolen auto-start z CD-ROM, spustí se instalace automaticky ihned po vložení instalačního disku do CD-ROM mechaniky. Vlastní instalace je jednoduchá a na výběr je mezi instalací typickou a uživatelskou, přičemž v rámci typické instalace se provede kompletní instalace. Po ukončení instalace se automaticky spustí antivirová kontrola všech dostupných diskových jednotek. Antivirový systém následně uživateli nabídne vytvoření tzv. záchranného disku pro případ zhroucení operačního systému, a to ve dvou formátech – dle aktuálně nainstalovaného operačního systému, nebo ve vlastním formátu NAI OS.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikace
McAfee VirusScan 6.0 nabízí přehledné uživatelské prostředí, které umožňuje jednoduchou správu a intuitivní ovládání celého antivirového systému. V rámci jednoho dialogového okna lze určit nejen základní nastavení parametrů celé aplikace, jako jsou diskové jednotky a typy souborů, které se mají kontrolovat, ale i jaké metody pro vyhledávání virů mají být využity. Samozřejmostí je možnost nastavení plánovaných úkolů, které umožňují spouštění antivirového skeneru v předem určeném čase s předem určenými parametry, nastavení parametrů aktualizace virových definičních souborů a aktualizace vlastní aplikace, případně prohlížení záznamů o provedených antivirových kontrolách.

VS

McAfee VirusScan 6.0 má ke své činnosti k dispozici dva hlavní nástroje – antivirový skener, pomocí kterého lze provést kontrolu obsahu disků na přítomnost virů tzv. na vyžádání. Při vyhledávání virů využívá porovnávání obsahu jednotlivých souborů s pravidelně aktualizovanými virovými definičními soubory. Průběžnou kontrolu a monitoring počítače v reálném čase zajišťuje rezidentní část antivirového systému nazvaná VShield Scanner. Ten zajišťuje ochranu před virovou nákazou přicházející prostřednictvím výměnných médií, sdílených síťových zdrojů či internetu. VShield Scanner má zabudovanou ochranu proti nebezpečným programovým kódům napsaným v jazyce Java a komponentám typu ActiveX a kontroluje příchozí zprávy elektronické pošty a jejich přílohy na přítomnost škodlivého kódu. Tzv. Hostile Activity Watch Hernel (HAWK) monitoruje procesy probíhající v počítači a v případě podezření na činnost, která by mohla být způsobena virem, internetovým červem či trojským koněm tento proces zastaví. V případě nalezení viru je uživatel na tuto skutečnost upozorněn a McAfee VirusScan 6.0 dále postupuje dle uživatelem nastavených pravidel. Virus je buď systémem automaticky odstraněn, nebo může být napadený soubor vymazán či je uživatel vyzván k akci dle vlastního rozhodnutí. Nakažené soubory jsou antivirovým systémem umísťovány do karantény, která zajišťuje nemožnost jejich spuštění a dalšího šíření infekce. Pokud antivirový systém zachytí doposud neznámý virus, může jej uživatel zaslat prostřednictvím utility SendVirus výrobci antivirového systému McAfee VirusScan 6.0 k prozkoumání.

VS

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů
Virové definiční soubory antivirového systému McAfee VirusScan 6.0 jsou dostupné prostřednictvím internetu, kde jsou na serverech výrobce průběžně aktualizovány. Aktualizace virových definičních souborů, případně aktualizace vlastního antivirového systému může probíhat zcela automaticky bez nutného zásahu uživatele.

Cena a dostupnost
Neomezená licence antivirového systému McAfee VirusScan 6.0 určeného výhradně pro domácí využití je 1700 korun. Tato částka však nezahrnuje nárok na technickou podporu a aktualizace prostřednictvím prodejce této antivirové aplikace. Roční technická podpora domácích uživatelů obsahující mj. i čtyři aktualizace virových definičních souborů prostřednictvím CD-ROM je k dispozici za poplatek ve výši 1000 korun. Výše uvedené ceny neobsahují daň z přidané hodnoty (DPH).

Závěr
McAfee VirusScan 6.0 patří mezi produkty, které lze v oblasti ochrany proti počítačovým virům označit jako standardní. Pokud uživatel potřebuje zajistit antivirovou ochranu svého domácího počítače a nepoužívá jej k výdělečné činnosti, je tento produkt z hlediska ceny i výkonnosti aplikace vhodným řešením.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz