Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antiviry: NOD32 v1.204

  5:00aktualizováno  5:00
Antivirový systém NOD32, který pochází z produkce slovenské společnosti Eset, lze považovat za jeden ze standardních antivirových produktů určených pro pracovní stanice a domácí počítače, a to nejen na slovenském, ale i na českém trhu.

Antivirový systém NOD32, který pochází z produkce slovenské společnosti Eset, lze považovat za jeden ze standardních antivirových produktů určených pro pracovní stanice a domácí počítače, a to nejen na slovenském, ale i na českém trhu. Stejně jako konkurenční produkty i NOD32 umožňuje vyhledávání známých i neznámých počítačových virů, kontrolu spouštěných i ukládaných programů, otevíraných dokumentů a také kontrolu elektronické pošty. NOD32 je k dispozici ještě ve variantě určené pro síťové servery na platformě Novell NetWare a servery Lotus Domino. Tento antivirový systém existuje jak v české, tak i ve slovenské verzi.

Instalace
NOD32 je určen především pro platformu operačního systému Microsoft Windows 95/98/Me, Windows NT 4.0/2000 a také pro Windows XP, přičemž k dispozici je také verze pro MS-DOS. Pro provoz na operačních systémech Windows je dostačující počítač v minimální konfiguraci pro daný operační systém. Instalace je sice jednoduchá, ale v porovnání s ostatními produkty stejné kategorie poněkud pomalejší. To je způsobeno skutečností, že již v průběhu vlastní instalace je uživatel „nucen“ nastavovat poměrně velké množství parametrů antivirového systému – např. zda se má provádět aktualizace virových definičních souborů automaticky při každém startu Windows, nastavení kontroly elektronické pošty, apod. V případě, že uživatel zvolí automatickou aktualizaci, dojde k ní po restartu automaticky. Po ukončení tohoto procesu je již počítač chráněn před nebezpečím virové nákazy.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikace
Aplikace NOD32 má jednoduché a celkem přehledné uživatelské prostředí. Ovládání funkcí antivirového systému probíhá prostřednictvím dialogových oken, které obsahují záložky jednotlivých bloků funkcí. Zde lze nastavit diskové jednotky, které bude NOD32 kontrolovat, jaké akce budou provedeny při nalezení známého viru a které akce se provedou v případě viru neznámého. V případě práce v síti je možné nastavení zasílání síťových zpráv o případné virové infiltraci. Uživatel též může určit, které objekty budou prohledávány – na výběr je mezi soubory, boot-sektory a pamětí. K dispozici je několik metod diagnostiky, přičemž u heuristické diagnostiky lze navíc zvolit i její citlivost.

NOD32

Stejně jako ostatní konkurenční produkty obsahuje i NOD32 dva základní nástroje antivirové ochrany - skenování, při kterém využívá porovnávání obsahu jednotlivých souborů s virovými definičními soubory. Kromě klasických virů je tento antivirový systém schopen rozpoznat a odstranit také internetové červy (I-Worm) a trojské koně. Při detekci neznámých virů využívá NOD32 pokročilou heuristickou analýzu. Aplikace samozřejmě disponuje i rezidentní částí – nazvanou AMON, která slouží pro transparentní detekci a léčení virů v reálném čase. Tato část zajišťuje ochranu především při práci v rámci lokální počítačové sítě či internetu. Jednotlivé boot-sektory může tento monitor kontrolovat nejen při přístupu na disk, ale i při odhlašování ze systému. Podporována je kontrola komprimovaných souborů a souborů připojených ke zprávám elektronické pošty.

NOD32

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů
Aktualizace virových definičních souborů antivirového systému NOD32 může probíhat dvěma způsoby – buď prostřednictvím internetu, nebo prostřednictvím CD-ROM. V rámci internetu probíhá aktualizace definičních souborů průběžně, na CD-ROM jsou aktualizace k dispozici minimálně jednou měsíčně.

Cena a dostupnost
Distribuční balení antivirového systému NOD32, které obsahuje software pro platformy MS-DOS, Windows 95/98/ME, Windows NT 4.0/2000 a Windows XP, stojí 2400 slovenských korun. V této ceně je i roční aktualizace virových definičních souborů. Po uplynutí jednoho roku je nutné za aktualizaci virových definičních souborů již platit, a to 840 slovenských korun ročně. V případě, že uživatel požaduje zasílání aktualizací na CD-ROM poštou, přičítá se k této ceně ještě 130 slovenských korun navíc, a to za každou aktualizaci.

Závěr
NOD32 je alternativou k ostatním, populárnějším konkurenčním produktům. Mezi kladné stránky tohoto antivirového systému patří především jednoduché a přehledné uživatelské prostředí. Z hlediska ceny i funkcí je s ostatními produkty své kategorie zcela srovnatelný.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Najdete na iDNES.cz