Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antiviry: Norton Antivirus 2002

  5:00aktualizováno  5:00
Norton Antivirus 2002, stejně jako jeho předchůdci stejného jména, pochází z vývojové dílny společnosti Symantec. Tak jako ostatní produkty své kategorie i tento produkt nabízí vyhledávání známých virů na vyžádání, rezidentní kontrolu spouštěných i ukládaných programů, dokumentů a také kontrolu došlé i odesílané elektronické pošty.

Antivirový systém Norton Antivirus 2002, stejně jako jeho předchůdci stejného jména, pochází z vývojové dílny společnosti Symantec. Tak jako ostatní antivirové produkty své kategorie,  i tento produkt nabízí vyhledávání známých virů na vyžádání, rezidentní kontrolu spouštěných i ukládaných programů, dokumentů a také kontrolu došlé i odesílané elektronické pošty. Norton Antivirus 2002 je určen pro domácí počítače a pracovní stanice pracující na platformě operačního systému Windows 98/Me a Windows NT 4.0/2000/XP.

Instalace
Tento produkt je určen prakticky pro všechny 32bitové verze operačního systému Microsoft Windows – od Windows 98/Me přes Windows NT 4.0/2000 až po Windows XP. Pro platformu operačního systému Windows 95 je možné využít pouze Norton Antivirus 2001. Pro provoz v prostředí Windows 98/Me a Windows NT 4.0/2000 je jako minimální konfigurace doporučován počítač s procesorem Pentium pracujícím na frekvenci alespoň 133 MHz, minimálně 32 MB RAM a 50 MB volného místa na pevném disku. Operační systém Windows 2000 vyžaduje jako minimum 64 MB RAM. V případě, že bude Norton Antivirus 2002 provozován na platformě operačního systému Windows XP, je minimální konfigurace následující: počítač vybavený procesorem Pentium pracujícím na frekvenci 300 MHz či vyšší, 128 MB operační paměti a alespoň 50 MB volného prostoru na pevném disku. Po vložení instalačního disku do CD-ROM mechaniky se automaticky nastartuje instalační proces. Zajímavou skutečností je, že instalační CD-ROM je bootovací a obsahuje operační systém Windows 98. To může být užitečné v případě zhroucení operačního systému. Vlastní instalace je poměrně jednoduchá a relativně rychlá. V průběhu instalace má možnost uživatel provést on-line registraci produktu a je informován o termínu, kdy vyprší nárok na bezplatnou aktualizaci virových definičních souborů. Zároveň zde může zvolit, které akce proběhnou ihned po ukončení instalace – na výběr je mezi spuštěním aktualizace virových definičních souborů, spuštěním antivirového testu, případně naplánování pravidelné týdenní kontroly pevných disků. Po provedení zvolených akcí je nutné počítač restartovat.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikace NAV2002
Po spuštění antivirového systému Norton Antivirus 2002 se zobrazí dialogové okno, které je kontrolním centrem celého antivirového systému. Toto dialogové okno obsahuje kromě informace o statusu jednotlivých komponent systému také ovládací prvky pro antivirový skener a statistickou část aplikace. Z kontrolního centra lze nastavit i chování a veškeré funkce programu Norton Antivirus 2002. Tato aplikace na rozdíl od některých konkurenčních produktů nenabízí možnost výběru mezi „základním“ a „pokročilým“ uživatelským rozhraním, ale vzhledem k přehlednosti a jednoduchosti uživatelského prostředí se tato skutečnost nezdá být na závadu. Naše redakce měla k dispozici pouze anglickou verzi aplikace Norton Antivirus 2002, ale v ČR je dostupná i verze lokalizovaná do českého jazyka.

NAV2002

Antivirový systém Norton Antivirus 2002 disponuje podobně jako konkurenční produkty dvěma základními nástroji pro vyhledávání a zachycování virů. Pro vyhledávání známých virů v souborech tzv. na vyžádání a to jak ruční či plánované obsahuje skenovací utilitu, která provádí lokalizaci známých virů, porovnání obsahu jednotlivých souborů s pravidelně aktualizovanými virovými definičními soubory. Druhým nástrojem je rezidentní skener, který monitoruje operace probíhající v rámci operačního systému a brání provedení destrukčních akcí způsobených možnou činností virů. Tak chrání soubory jak před známými, tak i před neznámými viry. Pro detekci neznámých virů oba nástroje využívají heuristické vyhledávání Bloodhound, které umožňuje odhalit i zatím neznámé viry. K dispozici je i kontrola souborů připojených jako příloha ke zprávě elektronické pošty.

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů
Aktualizace virových definičních souborů systému Norton Antivirus 2002 probíhá standardně prostřednictvím internetu, a to vždy, když se objeví nový vir či jeho varianta. Tento proces probíhá zcela automaticky, bez zásahu uživatele.

Cena a dostupnost
NAV2002
Cena distribučního balení obsahujícího instalační CD-ROM a licenci pro užívání antivirového systému Norton Antivirus 2002 na jednom počítači je přibližně 2014 korun. Tato částka obsahuje aktualizaci virových definičních souborů prostřednictvím internetu po dobu jednoho roku. Po uplynutí této doby je aktualizace virových definičních souborů zpoplatňována, a to částkou necelých 400 korun ročně. Všechny výše uvedené ceny jsou bez daně z přidané hodnoty (DPH).

Závěr
Produkty řady Norton Antivirus patří již standardně mezi jedny z nejlepších antivirových systémů – a Norton Antivirus 2002 není výjimkou. Tento program je vhodný pro zajištění komplexní antivirové ochrany jak domácího počítače, tak i pracovní stanice. Funkčně i cenou je prakticky srovnatelný s ostatními produkty své kategorie.

 


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz