AOC LCD za méně než 17 000

  5:00aktualizováno  5:00
LCD displej od společnosti AOC nabízí kromě své nízké ceny také poměrně velkou užitnou hodnotu. Ostrý a kontrastní obraz má sice menší poblémy, ty se však v praktickém využití většinou ztratí.
Značka AOC je známá především díky svým velice levným zobrazovacím jednotkám, ať se již jedná o klasické CRT monitory nebo jako v tomto případě o LCD monitor, vždy se výrobek pohybuje mezi levnějšími produkty dané řady.

AOC LM-500 Námi otestovaný LCD displej AOC LM-500 z této tradice příliš nevybočuje. Cena pod 17 000 korun včetně DPH jej řadí mezi nejlevnější panely s patnáctipalcovým displejem na českém trhu. Tak jako u jiných LCD i zde je 15 palců LCD téměř srovnatelných se 17 palci klasických CRT monitorů. Displej nám byl dodán bez manuálu a ovladačů či jiného vybavení, ale to vůbec nevadilo, neboť za celou dobu testu nedošlo k žádným problémům. V krabici jsme tak našli samotný displej o váze kolem 4,5 kg s nohou, která se připevnila k dodávanému podstavci.

Doporučené a zároveň nejvyšší rozlišení tohoto zařízení je 1024 x 768 obrazových bodů. V tomto rozlišení je displej schopen pracovat s rozlišovací frekvencí 70 Hz, přičemž doporučeno je 60 Hz. O vstup video signálu se stará klasický analogový 15 pinový RGB konektor, v této cenové relaci snad ani nelze očekávat digitální DVI vstup. Další informace o tomto zařízení hovoří o podpoře ergonomické normy pro monitory a displeje ve standardu TCO 99. Vzdálenost mezi jednotlivými body je 3 desetiny milimetru.

Kvalita obrazu

Ačkoliv displej trpí neduhem mnohých aktivních TFT obrazovek - menší stabilitou bodu - z celkového pohledu tato vlastnost neruší pohled na obrazovku. Obraz je pěkně ostrý a kontrastní, přičemž nastavení kontrastu nedosáhlo ani poloviny maxima. Rovnoměrné podsvícení obrazu umožňuje kvalitní zobrazení barev, i když kolem okrajů se tvořil mírně světlejší pruh. Jas dosahuje hodnot kolem 200 candel na metr čtverečný, což teoreticky umožňuje obrazovku bez větších problémů sledovat z úhlu 150 stupňů horizontálně a 110 vertikálně. Z našich zkušeností vyplývá, že lze obraz beze změn a problémů sledovat pod úhlem 100 stupňů horizontálně a 80 vertikálně.

Nastavení a menu

Ovládání probíhá AOC "kolečkem"Monitory AOC se dají poznat na první pohled díky ovladači, kterým je vícefunkční kolečko, jímž se lze pomocí otáčení pohybovat v menu a díky možnosti potvrdit volbu jeho stlačením nastavovat různé parametry. Tento způsob ovládání převzal i LCD displej této značky. Menu nabízí několik funkcí pro vylepšení či úpravu obrazu a jeho design je také převzat z osvědčeného modelu. V podstatě se ale vůbec nemusí využít. K téměř dokonalému seřízení obrazu totiž stačí stisknout funkci Auto, která do dvou sekund nastaví optimální vlastnosti displeje. Pokud se uživatel přesto rozhodne upravit zobrazení k obrazu svému, může upravit některou z následujících funkcí - kontrast, světlost, ostrost, clock, vertikální a horizontální pozici obrazu, vybrat si z několika světových jazyků. Dále lze nastavit teplotu barev, přičemž jsou na výběr dvě přednastavené hodnoty 7800K a 6500K, popřípadě samotné barvy RGB spektra; navrátit původní nastavení lze funkcí Reset. Z naší zkušenosti plyne, že po automatickém nastavení obrazu potřebovala úpravu pouze hodnota kontrastu.

Práce s displejem

LCD displeje jsou opravdu tenké AOC LM-500 podporuje bez sebemenších problémů standard Plug and Play. To znamená, že jej po připojení ke grafické kartě a zdroji elektrické energie systém rozezná a nainstaluje pro něj automaticky ovladače. Od této chvíle již lze s přístrojem bez problémů pracovat. Ocenili jsme nízké množství rušivých odlesků, kterými trpí většina monitorů s vypouklou obrazovkou. Vlastnosti jako zobrazení textu a jeho čitelnost byly bez problémů, znaky byly ostré i při použití velice malého fontu. Dynamické pohyby při přehrávání animovaných či filmových sekvencí působily sice mírně rozmazaně, ale ne příliš rušivě. Kolegové z redakce Bonusweb displej vyzkoušeli na počítačových hrách a informovali, že nenalezli důvod, proč displej nedoporučit. Největší problémy jsme tak zaznamenali při rychlém posunu stránky nahoru či dolů, kdy se rozmazala písmenka a člověk se prakticky nemohl zorientovat, na které části textu je.

Hodnocení

LCD displej AOC LM-500 se hodí všude tam, kde je požadavek na kontrastní a ostrý obraz. Má sice některé manší problémy v zobrazování, ale ty se při běžné práci ztratí.

Obraz: 20 bodů ze 30 možných

Problémy LCD displejů s menší stálostí bodu a pomalejším zobrazováním se projevily i u tohoto modelu. Homogenita barev byla téměř v pořádku, s menšími problémy v rozích.

Cena: 35 bodů ze 40 možných

Jeden z nejlevnějších modelů 15 palcových displejů na našem trhu.

Vybavení a design: 9 bodů z 15 možných

Poměrně tuctový design nezachrání ani ovládací kolečko a minimální vybavení také hodnocení nepřidá.

Nastavení a ovládání: 12 bodů z 15 možných

Intuitivní ovládání umožňuje nastavení důležitých parametrů.

Do testu zapůjčila společnost Levi.


Témata: design, Monitory

Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Amazon představil čtvrtou generaci čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite.

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...Najdete na iDNES.cz