Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AOL žaluje Microsoft. Kromě peněz půjde i o Internet Explorer.

  5:00aktualizováno  5:00
AOL v soudním procesu proti Microsoftu žádá STOP Internet Exploreru. Uhrazen by měl být také ušlý zisk, který způsobily nekalé praktiky softwarového giganta na poli webových prohlížečů. Zajímají vás podrobnosti?

Před dvěma dny podala společnost AOL žádost o započetí soudního procesu proti Microsoftu. Důvod? Jako již poněkolikáté, nekalé praktiky a monopolní postavení spolu s prohlížečem Internet Explorer.
Netscape, který již třetím rokem patří pod křídla AOL, si stěžuje především na chování Microsoftu. Ten do svých operačních systémů již od verze Windows 95 dodával přeinstalovaný prohlížeč IE, který navíc nešel odstranit.
Požadavky AOL jsou poměrně razantní; s finanční satisfakcí by se ještě dalo počítat, stop pro prohlížeč, který je žádán, by však co do možných důsledků znamenal opravdu mnoho.

Zajímavé je, že AOL přišla s žalobou na Microsoft až nyní. Proces okolo prohlížeče se táhne již řádku let a Netscape má již svá nejlepší léta za sebou. Více než devadesátiprocentní podíl Microsoftu se svým Internet Explorerem mezi browsery hovoří za vše. V minulosti bylo ovšem vše jinak. Po akvizici, kdy AOL koupila Netscape, se největší americký poskytovatel internetu snažil Microsoftu konkurovat, postupem času však IE získával nad skomírajícím Netscapem větší a větší náskok, kterýMicrosoft vs AOL v současné době udržuje. Netscape je nyní v podstatě kopií open-source prohlížeče Mozilla. Ten nepřímo převzal otěže prohlížeče společnosti AOL a spolu s Operou by mohl konkurovat Internet Exploreru.

Vysvětlení podivného načasování žaloby je možná jednodušší, než by se dalo očekávat. Před několika dny prosákla na veřejnost informace, že AOL koketuje s linuxovým distributorem Red Hat, o který by měla zájem. Takovýto krok by znamenal pro Microsoft možné ohrožení na poli operačních systémů, AOL se svojí uživatelskou základnou by nemusela mít velký problém přesvědčit uživatele o kvalitách “svého” Linuxu.
Skutečnost je však, jak se zdá, poněkud jiná. AOL všechny informace o odkoupení Red Hatu dementoval a v současné době vlastně není jasné, co se chystá. Podle oficiálního prohlášení prý “pouze” neupřesněná forma spolupráce obou společností.
Pokud však AOL přece jen něco plánuje, logicky se snaží poškodit Microsoft v (pro něj) nejnevhodnější dobu. Další variantou může být opětovný útok na pole internetových prohlížečů. S prohlížečem Netscape v současném stavu by však AOL zřejmě neuspěla.

Soudní proces tedy plynně navazuje na již několik podobných. Poslední dobou přidělává Microsoftu trápení devět amerických států, které si rovněž již delší dobu na monopolní chování MS stěžují. Při posledním pokusu o urovnání sporu Microsoft také neuspěl, americké justici se dar v hodnotě 1 miliardy USD, kterou byla společnost ochotna dát, zdál malý a Microsoft prý má “přijít s něčím rozumnějším”.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Už delší dobu se mluvilo o funkci bilingvního asistenta. Koncem léta Google tuto funkci konečně představil spolu s...

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Najdete na iDNES.cz