Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AOL žaluje Microsoft. Kromě peněz půjde i o Internet Explorer.

  5:00aktualizováno  5:00
AOL v soudním procesu proti Microsoftu žádá STOP Internet Exploreru. Uhrazen by měl být také ušlý zisk, který způsobily nekalé praktiky softwarového giganta na poli webových prohlížečů. Zajímají vás podrobnosti?

Před dvěma dny podala společnost AOL žádost o započetí soudního procesu proti Microsoftu. Důvod? Jako již poněkolikáté, nekalé praktiky a monopolní postavení spolu s prohlížečem Internet Explorer.
Netscape, který již třetím rokem patří pod křídla AOL, si stěžuje především na chování Microsoftu. Ten do svých operačních systémů již od verze Windows 95 dodával přeinstalovaný prohlížeč IE, který navíc nešel odstranit.
Požadavky AOL jsou poměrně razantní; s finanční satisfakcí by se ještě dalo počítat, stop pro prohlížeč, který je žádán, by však co do možných důsledků znamenal opravdu mnoho.

Zajímavé je, že AOL přišla s žalobou na Microsoft až nyní. Proces okolo prohlížeče se táhne již řádku let a Netscape má již svá nejlepší léta za sebou. Více než devadesátiprocentní podíl Microsoftu se svým Internet Explorerem mezi browsery hovoří za vše. V minulosti bylo ovšem vše jinak. Po akvizici, kdy AOL koupila Netscape, se největší americký poskytovatel internetu snažil Microsoftu konkurovat, postupem času však IE získával nad skomírajícím Netscapem větší a větší náskok, kterýMicrosoft vs AOL v současné době udržuje. Netscape je nyní v podstatě kopií open-source prohlížeče Mozilla. Ten nepřímo převzal otěže prohlížeče společnosti AOL a spolu s Operou by mohl konkurovat Internet Exploreru.

Vysvětlení podivného načasování žaloby je možná jednodušší, než by se dalo očekávat. Před několika dny prosákla na veřejnost informace, že AOL koketuje s linuxovým distributorem Red Hat, o který by měla zájem. Takovýto krok by znamenal pro Microsoft možné ohrožení na poli operačních systémů, AOL se svojí uživatelskou základnou by nemusela mít velký problém přesvědčit uživatele o kvalitách “svého” Linuxu.
Skutečnost je však, jak se zdá, poněkud jiná. AOL všechny informace o odkoupení Red Hatu dementoval a v současné době vlastně není jasné, co se chystá. Podle oficiálního prohlášení prý “pouze” neupřesněná forma spolupráce obou společností.
Pokud však AOL přece jen něco plánuje, logicky se snaží poškodit Microsoft v (pro něj) nejnevhodnější dobu. Další variantou může být opětovný útok na pole internetových prohlížečů. S prohlížečem Netscape v současném stavu by však AOL zřejmě neuspěla.

Soudní proces tedy plynně navazuje na již několik podobných. Poslední dobou přidělává Microsoftu trápení devět amerických států, které si rovněž již delší dobu na monopolní chování MS stěžují. Při posledním pokusu o urovnání sporu Microsoft také neuspěl, americké justici se dar v hodnotě 1 miliardy USD, kterou byla společnost ochotna dát, zdál malý a Microsoft prý má “přijít s něčím rozumnějším”.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Najdete na iDNES.cz