Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aplikace Microsoftu ve stínu Windows Vista

aktualizováno 
Softwarově bohatý podzim a zima ve znamení nové éry. To jsou novinky u Microsoftu. Stojí však nové verze jejich programů za stažení, instalaci, vyzkoušení a používání?
Bill Gates

Bill Gates - Bill Gates. | foto: Reuters

Programátoři redmondského softwarového giganta měli v posledních měsících pořádně napilno. Termíny pro dokončení nových verzí jejich hlavních produktů se jim totiž zcela určitě blížily mílovými kroky. Pomineme-li práci na finišování nového systému Windows Vista a kancelářském balíku Office 2007, potom se tak trochu ve stínu připravovalo uvolnění dalších klíčových produktů, na kterých Microsoftu velmi záleží.

Windows Vista

Těmito produkty jsou internetový vyhledávač Internet Explorer 7, antispywarový produkt Windows Defender a multimediální softwarový přehrávač Windows Media Player 11. A proč programátoři tolik trvali na jejich vydání ještě před předáním Vista do výroby? Inu proto, že všechny produkty se nacházejí v novém operačním systému Windows. Produkty však nejsou určeny jen jim, ale také systémům Windows XP. Je důvod k aktualizaci těch vašich?

Jak šel čas
Všechny produkty byly uvedeny v rozmezí 14 dnů. Uvolnění Internet Exploreru se odehrálo 19. 10. 06. Dne 26. 10. 06 následovala první finální verze Windows Defenderu a 1. 11. 06 se přidala i finální verze Windows Media Player s pořadovým číslem 11. Pojďme se nyní na produkty podívat detailněji.

Internet Explorer 7
Internetový prohlížeč IE7 je prvním browserem po pěti letech, který Microsoft vydal. Přestože existuje v několika jazykových mutacích, česká verze zatím chybí. Dle české pobočky Microsoftu by se lokalizovaná verze měla objevit až v lednu, stejně jako česká verze Windows Defenderu. Máte-li zájem, můžete buď počkat, anebo si zatím nainstalovat anglickou verzi určenou pro Windows XP a 2003. „Internet Explorer 7 velmi výrazně zvyšuje bezpečnost a pohodlí při používání internetu. Používá technologie, které uživatele chrání před největšími hrozbami z internetu a umožňuje lépe využívat moderní internetové služby,“ říká Tomáš Koška, manažer divize Windows společnosti Microsoft v České republice. Avšak nové technologie nejsou jediným, co IE7 nabízí. Internet Explorer získal nový kabát, který má velice podobné rysy jako ostatní nové aplikace od Microsoftu. Výraznou změnou je také chybějící pruh hlavní nabídky. Tento prvek používaný již u nejstarších programů pro MS-DOS se zřejmě Microsoftu již nezdá dostatečně „in“ a postupně ho nahrazuje obrázkovými tlačítky s kontextovou nabídkou. Pokud si nechcete zvykat na tuto novinku, můžete si klasickou nabídku zobrazit podobným způsobem, jako se zobrazují ostatní nástrojové lišty. Ovládání programu je tedy nově uspořádáno jen do dvou řádků namísto tří, přičemž v horním řádku naleznete nejpoužívanější prvky jako jsou tlačítka Zpět a Vpřed, adresní řádek, tlačítka Obnovit stránku a Zastavit načítání stránky a nově také vyhledávací políčko. Česká verze IE7 bude postupně uživatelům „vnucována“ jako kritická aktualizace i prostřednictvím služby Automatické aktualizace.

Microsoft Internet Explorer 7

Vyplatí se instalovat?
Microsoft chce pomocí nové verze browseru dobýt zpět to, co mu ukousnula z jeho podílu na trhu (dle průzkumu společnosti XiTi Monitor měl Firefox v listopadu 13.5 % trhu) Mozilla Firefox. IE7 nabízí podobné funkce (např. otevírání více stránek RSS, phishing filter apod.), jaké má jeho konkurence. Bohužel však nenabízí nic převratného a nového. S aktualizací ze starších verzí byste po příchodu české verze však neměli otálet. IE7 je přece jen novějším a bezpečnějším softwarem - i když ne dokonalým - než jeho předchozí verze.

 • Stahujte Internet Explorer 7 v ENG (14,7 MB).

  Windows Defender
  Po několika měsících testování nabídl Microsoft ke stažení finální Windows Defender pro Windows XP a Windows Server 2003. První jeho verze, tehdy ještě pod označením Windows AntiSpyware, byla představena v lednu 2005. Společnost vyslyšela modlitby nejednoho uživatele jejich operačního systému a připravila nástroj na odstranění různé havěti z počítače. Nejde však o vlastní nástroj pocházející přímo z dílen této společnosti. Na svědomí ho totiž mají programátoři firmy Giant Software, kterou Microsoft koupil. Windows Defender přináší uživatelům bezpečnostní služby: nalezení a odstranění spyware, neustálou ochranu před internetovými stránkami a programy, se kterými je možné spyware do počítače stáhnout. Díky celosvětovému sdružení SpyNet jsou nové bezpečnostní hrozby odhalovány velmi rychle. Navíc však obsahuje několik servisních nástrojů, které například umožňují spravovat programy spouštěné při startu systému. Aplikace je součástí Windows Vista a pro Windows XP je možno jej po ověření pravosti systému Windows stáhnout přímo z webu výrobce. Také při instalaci je nutné projít ověřením pravosti. Pokud je instalovaný na neověřené verzi Windows, nabídne uživateli pouze omezenou funkčnost, kdy eliminuje pouze vybrané druhy hrozeb. Aby program ihned nezestárnul, je nutné mu povolit aktualizace definic. Ty jsou vydávány prakticky denně a aplikace si je může stahovat automaticky bez vaší asistence.

  Windows Defender

  Vyplatí se instalovat?
  Program bude v českém prostředí v lednu. Avšak i přes to má našincům co nabídnout. Nepoužíváte-li dosud žádný antispywarový produkt, zkuste si otestovat tento. Jeho ovládání je snadné a výkon velmi dobrý. Pokud navíc zmíníme, že je distribuován zdarma, potom by to mohla být jasná volba pro nemajetné uživatele.

 • Stahujte Windows Defender v ENG (4,9 MB).


  Windows Media Player 11

  Jako poslední spatřil světla světa multimediální produkt Windows Media Player. Ve verzi 11 nepřináší skoro nic nového. Asi netřeba připomínat, že i tento program je standardně dodáván spolu s operačním systémem Windows. V době uvedení Windows XP na trh byla implementována verze 9. Mezi 9 a 11 se objevila pouze 10 a ta přinesla jen drobné kosmetické změny. To samé však platí i o této verzi, která byla vyvíjena s ohledem na integraci do Windows Vista. Přináší propojení s on-line obchody s hudbou. To však v našich poměrech není možné. Dále došlo k přepracování systému vyhledávání médií, který umožňuje stejně rychlou orientaci v tisících skladbách. Program filtruje data podle již provedených stisků kláves. Přibyla i podpora více přenosných hudebních zařízení či možnost vypalovat obsah chráněný systémem ochrany digitálních práv DRM. Nově je možné ukládat hudbu z Audio CD disku do formátů WAV a WMA Pro. Novinek tedy není opravdu moc a nejsou nijak oslnivé. Proto zřejmě tou největší pro všechny zůstane nové grafické rozhraní, které se nese v duchu Windows Vista. WMP 11 je určen pro Windows XP a česká verze by se měla objevit začátkem roku 2007.Windows Media Player 11

  Vyplatí se instalovat?
  Windows Media Player 11 je především převlečeným WMP 10. Došlo sice k drobným vylepšením, ale ty nejsou natolik podstatné, abyste museli updatovat na novou verzi. Ani česká verze nebude pro mnohé z nás důvodem k aktualizaci. Stahovat by ji mohli jen ti z vás, kteří si potrpí na moderní kabátek ve stylu Vista.

 • Stahujte Windows Media Player 11 v ENG (24,5 MB).
 •    Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

  Ilustrační foto - finance

  Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

  Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
  Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

  Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

  Najdete na iDNES.cz