APPLE - iPOD

aktualizováno 
Tvrzení, že společnost APPLE zcela vycouvala ze světa kapesních počítačů a hraček, není tak docela pravdivé. O tom nás přesvědčují nejenom pověsti o novince, kterou pro nás APPLE chystá, ale i přehrávač s názvem iPOD.

Ptáte-li se zda-li iPOD skutečně nabízí něco tak vyjímečného, aby o něm stálo zato psát musím odpovědět, že ano. Tento přehrávač skutečně zapadá do kategorie zajímavých přístrojů, na které jsme od společnosti APPLE zvyklí.

iPOD nejen dobře vypadá již na první pohled, ale nabízí i něco víc, než modely konkurenčních výrobců.

Stručně lze iPOD charakterizovat takto:

  • 1000 písní
  • 10 hodin provozu
  • 170 g
  • FireWire

Práce s iPOD-em je revolučně jednoduchá a rychlá, což naznačuje i možnost využití FireWire rozhraní. V nabízené paměti není problémem, vzít si s sebou na cesty "v kapse" celou svou hudební kolekci.

Jak elegantně může vypadat propojení iPODu s Vaším osobním počítačem (samozřejmě značky APPLE) vidíte sami na obrázku vlevo. Co jsem ještě nezmínil, jsou rozměry přehrávače, ty jsou 50,8 x  101 x 20 mm, které naznačují skutečně dobrou mobilitu.

Skutečnost, že na žádném z obrázků nevidíte jiný, než propojovací kabel neznamená, že v iPODu nejsou baterie nutné k provozu, či že baterie, které obsahuje, fungují bez dobíjení. Napájení a dobíjení totiž probíhá velmi chytře přes synchronizační FireWire kabel. Napájení je však možné i běžným adaptérem z elektrické sítě.

Stále hovoříme o FireWire rozhraní, ale zatím jsme nezmínili SW, který je nutný pro komunikaci mezi osobním počítačem, či notebookem a samotným přehrávačem. Jedná se o aplikaci běžně dodávanou s počítačem (je samozřejmě i na doprovodném CD přehrávače), program iTUNES. Výhodou tohoto programu je skutečnost, že do iPODu lze načíst nejen samotné hudební soubory, ale i tzv. PlayList - neboli seznam písní.

Co je fascinující je rychlost s jakou jsou data přenášena. Nepamatuji se, že by některý z konkurentů zvládl přenos celého CD za 10s. To znamená, že přenos 1000 písní trvá řádově 10 minut.

Jistě jste si již na první fotografii všimli poměrně velkého displeje, zabírajícího více než jednu třetinu iPODu. Displej není v žádném případě předimenzován, vezme-li se v úvahu množství uložených dat. Tento kvalitní LCD displej dokáže najednou zobrazit až 6 řádek textu. Výrobce myslel i na to, že ne vždy si uživatel bude přehrávat soubory ve dne, proto integroval do iPODu i možnost podsvícení za pomoci bílé diody. Firma APPLE se postarala i o to, aby byl prožitek z přehrávání maximální, a proto jsou v dodávce přiloženy i skutečně kvalitní sluchátka typu špunty, které jsou provedeny ve stejné panensky bílé barvě jako samotný přehrávač.

Tak jak se Vám iPOD líbí? Pro mne má jedinou nevýhodu a tou je nutnost vlastnit stolní počítač společnosti APPLE(!)

Autor:


Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...Najdete na iDNES.cz