Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple iPod, iRiver iHP-100, Xclef HD-500: Tři HDD jukeboxy v testu (díl 2.)

aktualizováno 
Včera jsme představili parametry tří kapesních hudebních přehrávačů s pevnými disky. Jak si naši bojovníci vedli v testech? Který toho umí nejvíc, který se nejsnadněji ovládá a který má nejlepší zvuk? Zvítězí Apple, iRiver nebo Xclef? A co na to Jan Tleskač?

Souboj harddiskových hudebních přehrávačů pokračuje. V prvním dílu jsme se seznámili s jejich základními parametry, nyní již půjde do tuhého. Čeká je několik záludných discipnín. Máte již svého favorita?

Číselné ukazatele

Všechny tři jukeboxy se v systému chovají jako externí harddisk. iRiver i Xclef nepotřebují další ovladače, u Apple se musí v residentním iPod Manageru zaškrtnout volba "Enable disk mode". Rozhodli jsme se proto otestovat rychlost čtení a zápisu v aktuální verzi benchmarkové aplikace Sandra 2003. Získali jsme následující výsledky - není-li uvedeno jinak, jsou údaje v MB/s:

Apple iPod iRiver iHP-100 Xclef HD-500
Bufferované čtení

18

15

15

Postupné čtení

14

14

15

Náhodné čtení

3,2

3,34

4

Bufferovaný zápis

11

8

13

Postupný zápis

14

12

13

Náhodný zápis

3,44

3,56

4

Přístupová doba

15 ms

14 ms

11 ms

Jak vidno, výsledky jsou velmi vyrovnané. Xclef je díky většímu disku v průměru o něco rychlejší než konkurenti a má i kratší přístupovou dobu.

Při používání v terénu je důležitým měřítkem spotřeba energie a také interval, za který se nabije interní akumulátor. Naměřenou výdrž (v hodinách) můžete srovnat s údaji výrobce. Jako vzorek jsme použili směs MP3 souborů v bitrate 128, 160 a 192 kbps. V Xclefovi jsme ovšem měli nahránu novou verzi firmware, která podle výrobce "markantně prodlužuje dobu přehrávání".

Apple iPod iRiver iHP-100 Xclef HD-500
výdrž dle výrobce

8

16

12

naměřená výdrž

8

14,5

20

doba nabíjení

2,5

3

5

iPod překvapil - přehrávač navlas dodržel časový údaj uvedený ve specifikacích. Naopak o hodinu a půl méně vydržela energie iRiveru. Xclef má nejsilnější akumulátor, vydrží víc a také se nejdéle nabíjí.

Možnosti a funkce

Nastal čas přiblížit si schopnosti jednotlivých přístrojů. Budeme se probírat ovládáním, uživatelským menu a funkcemi.

Apple iPod

Z hlavního menu přehrávače se rychle dostaneme k systémovým volbám, uživatelským funkcím i uložené hudbě. Orientace ve skladbách není právě ideální - přiznám se, mnohem víc mi vyhovuje klasický nekomplikovaný složkový systém. K přenosu hudby musí uživatel použít bundlovaný MusicMatch Jukebox, iPod si pak skladby sám rozřadí podle informací z ID3 tagů. K obsahu můžeme přistupovat podle alb, interpretů, žánrů, skladatelů a názvů skladeb.

Apple iPod

Chaos nastává v případě, že údaje ID3 nejsou úplné, případně zcela chybí. Také kompilace mohou přehrávači zamotat hlavu. Ideální je vytvořit pro každé album v MusicMatchi nový playlist a ty synchronizovat s iPodem.

Přehrávač nabízí pro chvíle odpočinku tři hry: Bricks (Arkanoid), Solitaire a Parachute - klasická "osmibitová" sestřelovačka vrtulníků a výsadkářů statickým dělem s otočným laufem. Přístroj umí zobrazovat textové soubory (Notes), importovat vizitky a úkoly z Outlooku, neovládá ale českou diakritiku.

Dotykové ovládání je vynikající, lehké, bezproblémové - pokud ovšem právě nepotřebujete skočit do poloviny nonstop mixu. Naštěstí i na to vývojáři od Apple mysleli: Stejně jako rolovací "kolečko" slouží k ovládání hlasitosti, tak jím lze po přepnutí středovým tlačítkem přetáčet vpřed i vzad. Rychlost závisí jen na vašem prstu.

Ostatní volby jsou ukryté v menu Settings: Uživatel může měnit dobu podsvícení, kontrast displeje, režim přehrávání (náhodně, opakovat), ekvalizér a rovněž obsah hlavního menu. iPod jako jediný z přehrávačů nabízí také kalendář a hodiny.

iRiver iHP-100

Kdo už měl jednou v ruce výrobek od korejského iRiveru, nebude mít s ovládáním jukeboxu nejmenší problém. Menu je stejně strukturované, pouze jeho vzhled byl přizpůsoben velkému displeji. Všechny vlastnosti lze měnit na těle jednotky i dálkovým ovládáním, které bylo upraveno z discmanu iMP-550 (SlimX 3).

Všechny položky jsou na svých místech. Poruce je nastavení parametrů displeje, přehrávání, zvuku a prostředí vůbec (časování vypnutí, navázání na poslední hranou skladbu, podsvícení apod.). Nemýlím-li se, osamostatnilo se pouze menu Record, které slouží k nastavení atributů nahrávání: volbě datového toku (40-320 kbps), aktivaci AGC filtru proti přebuzení signálu a detektoru zvuku pro samočinný záznam mikrofonem.

iRiver iHP-100 s dálkovým ovládáním

Nově přibylo menu pro procházení knihovnou skladeb - iRiver akceptoval podobný systém, jaký používá Apple. Vedle seznamů seřazených podle jmen interpretů, alb, žánrů a názvů skladeb ale nechybí klasická adresářová struktura. Také iHP-100 umí číst čisté textové soubory (*.TXT), včetně našich diakritických znamének.

Přístroj se zapíná tlačítkem Play na základně nebo dálkovém ovládání - nebylo by na škodu, kdyby tuto funkci vykonával také směrový joystick. Stejné tlačítko přepíná na FM Tuner, k aktivaci záznamu slouží zřetelně označený čudlík pod mikrofonem. V pohotovostní obrazovce si uživatel může vybrat, zda hodlá pořizovat hlasovou nahrávku či brát signál z linkového nebo optického vstupu. Displej průběžně zobrazuje volnou kapacitu disku. iHP-100 zatím neumí nahrávat signál z rádia na pevný disk.

Xclef HD-500

Korejský jukebox má ovládání velmi jednoduché. Zapíná se středovým Play, a zatímco obdivujeme uvítací obrazovku, přehrávač během bootování prozkoumá všechny adresáře. Aby se nepletla data s muzikou, zobrazí pouze ty, které obsahují hudební soubory. Textové dokumenty umí načítat pouze z vyhrazené složky Textfile.

Xclef HD-500

Xclef hned skočí do domácího adresáře. Opakovaný krátký stisk tlačítka Menu přepíná mezi zobrazením kořenových složek a kompletní rozvětvené adresářové struktury a abecedním vyhledáváním v názvech souborů. Při delším stisku Menu již naskočí to správné MENU. Lze tu vybrat Browser (procházení soubory za pomoci joypadu či postranního jog-dial čudlíku), FM Tuner, Encoding - nahrávky z mikrofonu nebo externích zdrojů, Playlist - vlastní bookmarky, Text - zmíněné čtení ASCII dokumentů, a Setup. Nahrávání má jeden univerzální knoflík, zdroj signálu se vybírá automaticky. Záleží na tom, zda je puštěné rádio či zastrčený konektor v linkovém vstupu.

Systémové volby jsou rozděleny do čtyř karet: Music Option (úpravy zvuku, automatické spuštění a navázání skladby, režimy přehrávání), Other Option (pásmo FM tuneru, aktivace linkového nebo optického vstupu, datový tok záznamu - pro nahrávání z mikrofonu 32-128 kbps, pro nabírání sigálu z externího zařízení až 320 kbps), Display (jazyk, ID3 tagy, rychlost rolování údajů) a System (kontrast displeje, čas podsvícení, informace o disku a firmware, interval uspání hrajícího/nečinného přístroje).

Upgrade firmware je jednoduchou záležitostí. Rozbalený soubor stačí zkopírovat do složky Firmware a pak už jen přehrávač vypnout a znovu zapnout. Natěšená podobizna Xclefa dává tušit, že se do paměti láduje nový obslužný program.

Displej Apple iPod Displej iRiver iHP-100 Displej Xclef HD-500

Zobrazení

Apple a iRiver vybavili své přehrávače displeji s jemným rozlišením a několika odstíny šedi. Díky příjemnému podsvícení jsou v šeru dobře čitelné. Xclef má pouze černé body a hrubším obraz, modré podsvícení je velmi slabé. S novým firmwarem alespoň došlo ke zlepšení čitelnosti - tenké nevýrazné písmo bylo nahrazeno tučnějším fontem. Na okolních obrázcích můžete vidět, o čem všem přehrávače informují. Milé je zobrazení odehraného i zbývajícího času zároveň na stručné obrazovce iPodu.

Displej Apple iPod Displej iRiver iHP-100 Displej Xclef HD-500

iRiver je svými multilinguálními displeji proslulý, takže přítomnost diakritických znamének tolik nepřekvapí. O podporu češtiny se snaží také Xclef, byť zatím jen u názvů souborů. Údaje z ID3 tagů či textové soubory mají místo nabodeníček "rozsypaný čaj". Apple zobrazuje korektně jen několik málo mezinárodních znaků, zde se tedy o nějaké lokalizaci hovořit nedá.

Displej Apple iPod Displej iRiver iHP-100 Displej Xclef HD-500

Zvuk

Jedním z nejdůležitějších parametrů hudebních přehrávačů je přirozeně kvalita jejich zvukového projevu. Pokud bychom hodnotili sluchátka, na třetím místě by se umístily bezejmenné, ale nikoliv špatné pecky od Xclefu, na druhém špunty Apple a zvítězila by sluchátka iRiver. Firma odklonem od Sennheiserů MX300 rozhodně neprohloupila, její nové příslušenství má znatelně dynamičtější, o maličko méně basový zvuk.

Při poslechových testech jsme byli opravdu na vážkách. Všechny tři jukeboxy totiž hrají až na nepatrné odchylky prakticky stejně! Apple s iRiverem mají o trošičku dunivější zvuk, Xclef zase zní dynamičtěji a výšky vypadají čistší. Pozveme-li si k rozlousknutí tohoto oříšku ekvalizér, je rázem jasno. iRiver a Xclef mají navrch díky možnosti uživatelského vyvážení frekvencí a zvuk modulují velmi pečlivě - zato iPod to schytal. Aplikování většiny předvoleb má za následek přebuzení a distorzi zvuku, což není pro vývojáře nijak lichotivé.

Závěrečné hodnocení

Teď přijde tabulka, na kterou netrpělivě čekáte již od prvního dílu (někteří dokonce již od Náchoda). Ze srovnání cen a vlastností testovaných přehrávačů nám jednoduše vyplyne poměr cena/výkon.

Apple iPod iRiver iHP-100 Xclef HD-500
kapacita 10 GB 10 GB 20 GB
FM tuner ne ano ano
záznam rozhlasu ne ne ano
záznam mikrofon ne ano ano
link/opt. vstup ne ano ano
link/opt. výstup ne ano ne
dálkové ovládání volitelně ano volitelně
pouzdro ne ano ano
hry ano ne ne
kontakty, kalendář ano ne ne
cena vč. DPH 14 280 Kč 16 990 Kč * 9 900 Kč

* doporučená koncová cena

Celkové pořadí:
1. Xclef HD-500: nejlepší poměr cena/výkon;
2. iRiver iHP-100: všestranný přístroj s bohatou výbavou;
3. Apple iPod: drahý luxusní šperk - pouze přehrávač.

P.S.: Kdybyste hledali jukebox Xclef HD-500 v obchodech a nenašli, nezoufejte. Má se začít prodávat během několika týdnů.

K testu zapůjčili: MP3Store.cz (Apple iPod), Fast s.r.o./iRiver ČR (iRiver iHP-100), Empei (Xclef HD-500).

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bose Quiet Comfort 35II
Nová sluchátka Bose mají o tlačítko víc. Přivolá asistentku

Digitální asistentku již můžete mít i na hlavě. Bose představilo sluchátka tlačítkem pro aktivaci služeb Google Asistant.  celý článek

Dívka poslouchající nejspíše prázdný CD přehrávač.
CD přehrávačům je 35 let. Změnily hudební průmysl a odcházejí do důchodu

Úplně první CD přehrávač, Sony CDP-101, přišel na trh před pětatřiceti lety. Digitální hudební formát převálcoval své analogové předchůdce a změnil hudební...  celý článek

Nové rozhraní služby Tidal pro chytré telefony.
V mercedesech bude muzika zadarmo. 50 milionů skladeb ve skvělé kvalitě

Zábavní systémy ve vozidlech Mercedes budou mít jako první integrovanou hudební službu Tidal, která na rozdíl od konkurence nabízí streamování ve špičkové...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.