Apple možná spustí „iRadio“. S dotykovými displeji umí i holubi

  12:45aktualizováno  12:45
Apple o víkendu podepsal smlouvu s Warner Music Group, a tak svoji hudební službu přezdívanou "iRadio" možná představí již příští týden. Podle manažera Microsoftu nejsme v éře "po PC", protože i iPad je PC. Na univerzitě v Iowě zjistili, že holubi zvládnou ovládat dotykové displeje.

S dotykovým displejem si holubi poradí, naučit je ovládat Windows 8 by ale asi dalo hodně práce. | foto: Technet.cz/Profimedia.cz/Microsoft

Streamovaná hudba zdarma se blíží do iPadů a iPhonů

Není jisté zda z toho v Česku budeme něco mít, ale společnost Apple o víkendu podepsala smlouvu s Warner Music Group. Po Universal Music, se kterou uzavřela smlouvu zhruba před měsícem, je to již druhá ze tří hlavních hudebních společností, jejichž obří hudební katalogy bude moci Apple využívat pro chystanou streamovací hudební službu.

Ta by se podle spekulací měla jmenovat iRadio a uživatelům nabídne možnost okamžitého přehrávání hudebních děl, podobně jako placená Pandora a ne příliš legální Deezer. Podle informací serveru DailyTech bude iRadio pro uživatele iOS zařízení zdarma.

Hudba bude vybírána podle hudebních preferencí konkrétního posluchače, ale je otázkou, zda bude tento systém propracovaný jako u Pandory. Oproti Pandoře má mít iRadio volněji nastavené limity pro přehrávání, kupříkladu pro počet přeskočitelných skladeb.

Otázkou je také, na jaká území se podepsané smlouvy vztahují. Ze zkušenosti lze totiž bohužel předpokládat, že i tato streamovací služba bude fungovat na území USA, případně nekolika málo dalších států, mezi kterými Česká republika figurovat nebude.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Apple se snaží dohodnout se i se třetím hlavním hráčem na hudebním trhu, Sony Music Entertainment. Ačkoli má výrazně lepší jednací pozici než jeho konkurenti, zatím se to nepodařilo.

I iPad a iPhone je podle manažera Microsoftu vlastně PC

Steve Jobs měl v červnu 2010 na konferenci All Thinghs Digital poměrně slavnou úvodní řeč, ve které prohlásil, že "vstupujeme do éry po počítačích". V ní budou lidé používat tablety a mobilní zařízení více než osobní počítače, přičemž tablety brzy poslouží i pro náročné pracovní úkoly a procesy.

Tím hodně pozlobil Microsoft, pro který je "osobní počítač" alfou i omegou a do světa ultramobilních zařízení se zatím spíše snaží proniknout (o tabletu Surface jsme podrobně psali například zde). Jako lehce zábavný se v tomto světle jeví příspěvek na blogu ředitele korporátní komunikace Microsoftu Franka X. Shawa. Podle něj nic jako "post-PC éra" není, protože i tablety a chytré telefony jsou v podstatě počítače.

K napsání příspěvku jej prý přiměly přednášky na téma "svět po počítačích" na konferenci D11. Během přednášek pozoroval, jak lidé v sále používají spoustu mobilních zařízení, ale všechny využívají jako laptop, tedy s připojenou hardwarovou klávesnicí.  

"Koncepce těchto zařízení jsou různé, ale buďme upřímní, každé z nich je PC. Mnoho koncepcí je více mobilních a vypadají jinak, než tradiční počítače, ale pohání je stejná myšlenka: jsou osobní, používají se pro práci i zábavu, fungují na nich aplikace, připojují se k síti. Bez ohledu na to, jakou na ně dáte nálepku, jsou to stále osobní výpočetní zařízení." píše na svém blogu Shaw.

Dotykové obrazovky zvládnou ovládat i holubi

Až bude někdo v diskuzi pod článkem o Windows 8 poukazovat na to, že mu připadá ovládání dotykem zbytečně komplikované, odkážeme jej na studii (placený přístup) z Univerzity Iowa.

Holubi byli podrobeni digitální obdobě takzvaného "string task" testu. V něm má zvíře k dispozici dva provázky, přičemž k jednomu je připevněna odměna - pokud tahá za správný provázek, dostane odměnu. Holubi museli test zvládnout zobáčky na dotykovém displeji. Pokud klovli do správného tlačítka, virtuální miska s odměnou se na displeji zvětšila. Jakmile holub správně zvolil tlačítko a vytrvalým klováním přitáhl virtuální mističku, dostal fyzickou odměnu.

Holubi prošli třemi variantami testu, přičemž při jednom z nich byly virtuální nitky překříženy - tlačítko napravo přitahovalo levou mystičku. Úspěšnost těchto "krys okřídleného světa" se pohybovala mezi 74 a 90 procenty.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

KVÍZ: Kdy se u nás přestalo jezdit na páru nebo začalo svítit elektřinou

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Kolik bylo vysokoškoláků před sto lety a kolik lidí tehdy mělo doma elektřinu? Ověřte si své znalosti v našem kvízu k...

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Nedávno měli poslanci v dolní sněmovně britského parlamentu návštěvu. Robotka Pepper odpovídala na jejich otázky a...

Otisky prstů lze podvrhnout falešnými. Fungují jako univerzální klíč

Čtečky otisků prstů jsou snadněji oklamatelné, než se čekalo.

U čteček otisků prstů se dnes počítá s velmi nízkou chybovostí. Výzkumníci ovšem vyvinuli metodu, kdy pomocí falešných...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz