Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple je v černých číslech díky iPodu a laptopům, Yahoo! stoupl zisk o 62 procent

aktualizováno 
Apple má nejvyšší příjmy za poslední čtyři roky. Důvod? Popularita hudebního přehrávače iPod, internetové služby na stahování hudby iTunes a laptopů.

Počítačová společnost Apple Computer Inc. se v prvním čtvrtletí nového fiskálního roku vrátila do zisku díky vysokému zájmu o laptopy a přehrávače hudby iPod. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 63 milionů USD, tedy 17 centů na akcii, proti ztrátě osm milionů USD, neboli dva centy na akcii, ve srovnatelném období předchozího roku, oznámil generální ředitel Steve Jobs v noci na dnešek.

Příjmy společnosti stouply o 36 procent na dvě miliardy USD a vyšplhaly se nejvýše za poslední čtyři roky. Analytici dotazovaní agenturou Thomson First Call očekávali zisk 15 centů na akcii při příjmech 1,9 miliardy USD.
Apple dodal, že dodávky počítačů Macintosh se během čtvrtletí zvýšily o 12 procent na 829.000 kusů. Tržby činily 1,27 miliardy USD a na celkovém obratu se podílely 63 procenty.

Prodej přehrávačů iPod stoupl až o 235 procent na 733.000 kusů. Tržby z prodeje iPod vzrostly o 216 procent na 256 milionů USD a na celkových příjmech skupiny se podílely 12 procenty. Apple představil přenosný přehrávač hudby v říjnu 2001. Původní model s kapacitou pět gigabytů mohl přehrávat až 1000 skladeb. Nový model má paměť 40 gigabytů. Popularita přehrávače vzrostla poté, co Apple představil svoji placenou internetovou službu na stahování hudby iTunes, napsala agentura AP.


Zisk internetové společnosti Yahoo! v posledním čtvrtletí loňského roku stoupl o 62 procent díky vysokým příjmům z reklamy, ke kterým přispěla akvizice reklamní firmy Overture Services. Zisk za tři měsíce do konce prosince stoupl na 75 milionů USD z předloňských srovnatelných 46,2 milionu USD, informoval v noci na dnešek předseda a generální ředitel společnosti Terry Semel.

Zisk na akcii se zvýšil na 11 centů z předchozích osmi centů. Příjmy se více než zdvojnásobily na 664 milionů USD z 286 milionů USD v období říjen až prosinec 2002. Příjmy z internetové reklamy se na celkových příjmech podílely 82 procenty. K zisku výrazně přispěla říjnová akvizice firmy Overture Services za 1,8 miliardy USD. Overture provozuje komerční databázi, která zasílá inzerci na vhodné vyhledávače.

Yahoo! se podařilo zvýšit meziročně zisk již sedmé čtvrtletí za sebou. Rok 2001 přitom firma ukončila ztrátou 92,8 milionu USD a musela propustit stovky zaměstnanců. Povzbuzena tímto úspěchem se společnost rozhodla, že omezí své spojení s vyhledávačem Google. K ukončení současné spolupráce by podle Semela mělo dojít do konce března.
Za celý loňský rok zisk Yahoo! prudce stoupl na 237,9 milionu USD z 42,8 milionu USD v roce 2002. Příjmy se zvýšily na 1,6 miliardy z předchozích 953 miliardy USD, napsaly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Najdete na iDNES.cz