Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple je v černých číslech díky iPodu a laptopům, Yahoo! stoupl zisk o 62 procent

aktualizováno 
Apple má nejvyšší příjmy za poslední čtyři roky. Důvod? Popularita hudebního přehrávače iPod, internetové služby na stahování hudby iTunes a laptopů.

Počítačová společnost Apple Computer Inc. se v prvním čtvrtletí nového fiskálního roku vrátila do zisku díky vysokému zájmu o laptopy a přehrávače hudby iPod. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 63 milionů USD, tedy 17 centů na akcii, proti ztrátě osm milionů USD, neboli dva centy na akcii, ve srovnatelném období předchozího roku, oznámil generální ředitel Steve Jobs v noci na dnešek.

Příjmy společnosti stouply o 36 procent na dvě miliardy USD a vyšplhaly se nejvýše za poslední čtyři roky. Analytici dotazovaní agenturou Thomson First Call očekávali zisk 15 centů na akcii při příjmech 1,9 miliardy USD.
Apple dodal, že dodávky počítačů Macintosh se během čtvrtletí zvýšily o 12 procent na 829.000 kusů. Tržby činily 1,27 miliardy USD a na celkovém obratu se podílely 63 procenty.

Prodej přehrávačů iPod stoupl až o 235 procent na 733.000 kusů. Tržby z prodeje iPod vzrostly o 216 procent na 256 milionů USD a na celkových příjmech skupiny se podílely 12 procenty. Apple představil přenosný přehrávač hudby v říjnu 2001. Původní model s kapacitou pět gigabytů mohl přehrávat až 1000 skladeb. Nový model má paměť 40 gigabytů. Popularita přehrávače vzrostla poté, co Apple představil svoji placenou internetovou službu na stahování hudby iTunes, napsala agentura AP.


Zisk internetové společnosti Yahoo! v posledním čtvrtletí loňského roku stoupl o 62 procent díky vysokým příjmům z reklamy, ke kterým přispěla akvizice reklamní firmy Overture Services. Zisk za tři měsíce do konce prosince stoupl na 75 milionů USD z předloňských srovnatelných 46,2 milionu USD, informoval v noci na dnešek předseda a generální ředitel společnosti Terry Semel.

Zisk na akcii se zvýšil na 11 centů z předchozích osmi centů. Příjmy se více než zdvojnásobily na 664 milionů USD z 286 milionů USD v období říjen až prosinec 2002. Příjmy z internetové reklamy se na celkových příjmech podílely 82 procenty. K zisku výrazně přispěla říjnová akvizice firmy Overture Services za 1,8 miliardy USD. Overture provozuje komerční databázi, která zasílá inzerci na vhodné vyhledávače.

Yahoo! se podařilo zvýšit meziročně zisk již sedmé čtvrtletí za sebou. Rok 2001 přitom firma ukončila ztrátou 92,8 milionu USD a musela propustit stovky zaměstnanců. Povzbuzena tímto úspěchem se společnost rozhodla, že omezí své spojení s vyhledávačem Google. K ukončení současné spolupráce by podle Semela mělo dojít do konce března.
Za celý loňský rok zisk Yahoo! prudce stoupl na 237,9 milionu USD z 42,8 milionu USD v roce 2002. Příjmy se zvýšily na 1,6 miliardy z předchozích 953 miliardy USD, napsaly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK

Autor:



Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...



Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Další z rubriky

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Dětské porno je natrvalo „součástí“ bitcoinu, varují výzkumníci. Už zase

(Ilustrační snímek)

Účetní kniha bitcoinu, která obsahuje přehled všech provedených transakcí, umožňuje i vkládání krátkých textových...

Představitelé G20 oddálili regulaci kryptoměn. Chtějí dostatek dat

Ilustrační snímek

Na summitu skupiny dvaceti ekonomicky nejsilnějších států se mimo jiné řešily i kryptoměny. Na konkrétní regulaci se...

Najdete na iDNES.cz