Apple ukázal počítač ve válci a hudební iTunes Radio zdarma

  22:33aktualizováno  22:33
Apple na výroční konferenci WWDC představil řadu novinek včetně přepracovaného operačního systému, mobilního iOS7 a inovovaných počítačů. Nekonalo se však ani jedno překvapení, protože i hudební služba iTunes Radio, byla už dříve hojně propírána.

Počítač ve válci, to je nový Mac Pro. | foto: Apple

Vše o iOS7

největší změna od uvedení iPhonu na trh.

Apple konečně nabídne u svých tabletů iPad a chytrých telefonů iPhone multi-tasking.

Více o nové verzi mobilního operačního systému iOS7 čtěte zde.

Systém iOS 7 pro iPhone

Systém iOS 7 pro iPhone

Na konferenci Worldwide Developer Conference (WWDC) Apple každoročně ukazuje své nejdůležitější novinky. 

Na letošním již 24. ročníku firma představila nový iOS s pořadovým číslem 7, který bude ke stažení na podzim (pro vývojáře ihned), iTunes radio, které bude taktéž zdarma součástí nativní hudební aplikace systému. Rádio bude uvedeno nejprve v USA, do ostatních zemí se rozšíří později. žádné konkrétní datum však nepadlo. datum. Služba je konkurencí především pro legendární rádio na přání Pandora - více zde.

Ohlášena byla také nová verze operačního systému pro počítače OS X Maverick i nové počítače Mac Pro a notebooky MacBook Air. Se službou iWork chce Apple konkurovat Microsoftu a Googlu.

Konec divokých koček

Po dlouhé době firma opouští označení, které odkazuje na kočkovité šelmy. Připravovaný operační systém pro počítače a notebooky se bude jmenovat Maverick. Nové názvy totiž mají vycházet z geografických názvů v domovské oblasti.

Nový operační systém pro počítače se jmenuje podle surfařské oblasti.

Nový operační systém pro počítače se jmenuje podle surfařské oblasti

Ještě před oficiálním oznámením tohoto jména si prezentující muž na jevišti viceprozident softwarové divize Craig Federighi z přítomných vystřelil, když krátce ukázal logo s lachtanem (v angličtině sea lion). Narážel tak na označení poslední verze operačního systému, která se jmenuje Mountain Lion (puma).

Připravovaný operační systém bude hotový až na podzim, ale již nyní je k dispozici vývojářům. Slibuje kolem dvou set změn. Přináší například služby jako Maps a iBooks. Novinkou jsou pak funkce Finder Tags pro označování souborů a Tabs pro zobrazení správce souborů se záložkami. Novou funkcí je také iCloud Keychain pro ukládání hesla a jeho sdílení přes různá zařízení.

Fotogalerie

Mezi hlavní změny patří vylepšení práce s více displeji, včetně zapojení Apple TV. Všude nyní budou dostupná kontextová menu a má se zlepšit i práce s aplikacemi přesouvanými mezi jednotlivými displeji. V  neposlední řadě Maverick přinese i novou verzi prohlížeče Safari. Ta má vylepšit práci s JavaScriptem, být výkonnější a zároveň energeticky úspornější.

Ostatně snižování spotřeby se stalo novou mantrou firmy Apple. OS X Maverick si také hodně slibuje od vylepšené správy napájení, a tím pádem prodloužení doby běhu na baterie.

Zajímavá také byla nastíněná budoucnost služby iCloud, která mimo jiné přinese webový kancelářský balík iWork, čímž se přímo postaví podobným službám Googlu a Microsoftu.

Nové notebooky poběží celý pracovní den

Na WWDC pak měl premiéru inovovaný notebook MacBook Air, který slibuje celodenní výdrž na baterie. Nemá sice retina displej, ale to mu na druhou stranu právě pomůže ušetřit energii. Apple tvrdí, že 11,6" model poběží asi 9 hodin a větší 13,3" MacBook Air zvládne díky většímu místu na baterie pracovat bez externího napájení až 12 hodin.

Novinka je osazena čtvrtou generací čipu Intel Core s rychlejší grafikou a podporuje wi-fi standard 802.11ac. Nové SSD úložiště je až o 45 procent rychlejší než předchozí generace. V prodeji má být od pondělí 16.6.2013 i s dvojnásobnou kapacitou disku za cenu současného modelu s menší kapacitou.

K notebookům firma nabídla přepracovaný AirPort Extreme a AirPort Time Capsule také s podporou 802.11ac, a tím pádem až trojnásobným navýšením přenosové rychlosti.

Výbava Mac Pro

Ve výbavě je až desetkrát rychlejší flash paměť v poměru k běžným diskům. Čtyřkanálové ECC paměti DDR3 běží na 1 866 MHz a pracují s propustností 60GB/s. 

Připojit externí zařízení lze prostřednictvím šesti portů Thunderbolt 2, které nabízejí 20Gb propustnost. Každý ze šesti portů Thunderbolt 2 lze ještě šestkrát řetězit, takže máte možnost připojení až 36 vysoce výkonných periferií. Thunderbolt 2 je zpětně kompatibilní s rozhraním Thunderbolt.

Poměrně zajímavou změnou prošly i počítače Mac Pro. Ty kombinují serverové procesory Intel Xeon E5 a profesionální grafické karty AMD FirePro. Se dvěma takovými kartami má nový Mac Pro dosáhnout  až 2,5násobného výkonu, než jaký mají současné počítače Mac Pro. Novinka také nabídne výkon až 7 TFLOPS.

O konektivitu se postará šestice Thunderbolt 2 portů (na třech řadičích), čtveřice USB 3.0 portů a gigabitová LAN. HDMI budou ve verzi 1.4, takže zvládnou i 3D signál. Apple se chlubí, že MacPro dokáže obstarat až tři monitory ve 4K rozlišení.  

Možná ještě zajímavější, než výkon Mac Pro je jeho design. Ten připomíná černý válec a je podle Applu osmkrát menší než předchozí generace. K dostání bude na podzim.

Počítač ve válci Mac Pro je 2,5krát výkonnější, než předchůdce.

Počítač ve válci Mac Pro je 2,5× výkonnější, než předchůdce

Rádio na cesty i k televizi

Jediné překvapení v podobě nově uvedené hudební služby je snad jen v jejím názvu. Místo iRadio se totiž jmenuje iTunes Radio. Většina informací již o ní byla známa předem. Informovali jsme vás i o pondělním podepsání smlouvy s posledním velkým vydavatelstvím Sony Music.

iTunes Radio běží na všech zařízeních Apple.

iTunes Radio běží na všech zařízeních Apple

Služba nabídne více než 200 stanic s katalogem hudby z iTunes Store. Bude ji možné využít na všech zařízeních Applu od iPhonu, iPadu, iPodu touch, přes Mac, PC až po Apple TV.

Systém bude mít inteligentní řízení založené na hudbě, kterou posloucháte, nebo nakupujete. Vše bude přitom zdarma pro každého, ale s reklamními vstupy. Uživatelé iTunes Match pak získají iTunes Radio zcela bez reklam.

iTunes Radio také umožňuje přístup k exkluzivnímu poslechu premiérových skladeb od nejprodávanějších umělců. Samozřejmostí je podpora hlasové asistentky Siri a možnost koupit cokoliv, co slyšíte, jedním kliknutím.

Vysílat se zde budou i živé streamy přímo z iTunes festivalu v Londýně a dalších exkluzivních iTunes Sessions.

Je zajímavé, že iTunes Radio nebude mít samostatnou částečně placenou verzi. Buď se smíříte s reklamou, nebo musíte zaplatit 25 Euro za iTunes Match. Což nevadí, 25 Euro za rok je rozhodně dobrá nabídka.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Nedávno měli poslanci v dolní sněmovně britského parlamentu návštěvu. Robotka Pepper odpovídala na jejich otázky a...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Najdete na iDNES.cz