iPAD společnosti Proview se začal prodávat v roce 2000. Vypadal podobně jako

iPAD společnosti Proview se začal prodávat v roce 2000. Vypadal podobně jako tehdejší počítač Apple iMac.

Apple odvrátil pokus o zákaz prodeje iPadu v Číně

  • 5
Soud v Šanghaji rozhodl, že nezakáže prodej tabletů iPad na místním trhu. Dožadovala se ho firma Proview, která je prý majitelem práv na použití názvu iPad v Číně. Pro Apple je to malé vítězství v mnohem větší bitvě o právo používat toto jméno pro své výrobky.

Apple zhruba od konce minulého roku čelí v Číně velice nepříjemnému problému. Může tam totiž přijít o právo používat na tamním trhu název iPad, který si nárokuje firma Proview (více o o sporu o název iPad zde).

Firma Proview

Společnost Proview Technology je součástí tchajwanské skupiny Proview International Holdings. Skupina byla první technologickou společností z Tchaj-wanu, jejíž akcie se začaly obchodovat na burze v Hongkongu. Koncem 90. let minulého století patřila mezi pět největších výrobců počítačových monitorů na světě. V roce 1999 uzavřela partnerství s americkým výrobcem čipů National Semiconductor, s kterou pak uvedla na trhu jednoduchý stolní počítač I-PAD. Jeho hlavními atributy byla možnost připojení k internetu a snadné ovládání.

Společnost Proview rostla i v dalších letech, kdy se posunula od výroby monitorů k výrobě dílů pro televizory s plochou obrazovkou. V této branži se dostala až na třetí místo ve světě. Nicméně do srpna 2009, kdy Apple začal v zastoupení jednat o obchodní známce, byla společnost Proview silně zasažena finanční krizí.

V srpnu 2010 se akcie skupiny Proview přestaly na burze v Hongkongu obchodovat, neboť věřitelé firmy se v Číně obrátili na soud, aby vymohli pohledávky. Pokud do letošního června Proview burzovním orgánům nepředloží věrohodný plán revitalizace, burza akcie vyškrtne úplně.

Zdroj: ČTK

Apple na konci minulého roku prohrál soudní spor zmíněné označení, které si již v roce 2000 na Tchaj-wanu a později i v Číně zaregistrovala firma Proview.

Nyní se na základě tohoto rozhodnutí pokusila čínská firma zakázat prodej tabletu v Šanghaji. Podle stránky Xinmin Evening News se jí to však nepodařilo a soud rozhodl v její neprospěch. Podrobnosti zatím nejsou známy.

Rozhodnutí se očekávalo s napětím, protože firmě Proview se již podařilo zabránit prodeji iPadů v několika menších čínských městech. Obchody v Šanghaji a Pekingu přitom generují vůbec největší příjmy z celého řetězce na světě.

Apple se u soudu podle ČTK bránil tím, že Proview porušila dohodu o prodeji, když na něj nepřevedla práva na známku v Číně. Její další argument byl, že čínská firma již několik let nemá na trhu produkt s touto značkou, a její nárok na vlastnictví ochranné známky by měl být zrušen.

Proview naopak tvrdí, že úspěch tabletů od Applu v Číně byl důvodem neúspěchu produktu Proview se stejnou značkou na trhu. Apple však začal prodávat iPad v roce 2010 a Proview přišla se svým produktem stejného jména již v roce 2000.

Jádro sporu tkví ve skutečnosti, že Apple již dříve koupil práva na název iPad od tchajwanské matky Proview. Ta však mají platit pro evropské trhy, ale ne pro Čínu.

Tam je má mít ve vlastnictví Shenzhen Proview Technology, která je divizí centrály a zabývá především výrobou LCD.

Proview vede s Applem ještě mnohem důležitější spor, v němž jde o zákaz prodeje iPadu v celé Číně a o kompenzaci za zneužití názvu. Pokud by soud rozhodl o zákazu prodeje, přišel by Apple o jeden ze svých největších trhů.

Čína je pro Apple jednou z nejlukrativnějších oblastí. Navíc by mu hrozil i zákaz vývozu iPadů, které budou vyrobeny v čínských továrnách.

ProView má v současnosti finanční potíže, a tak očekává, že by jí kompenzace od Apple mohly pomoci.