Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple ukázal nový operační systém a ovládání vašeho domova

  3:03aktualizováno  3:03
Apple na letošní vývojářské konferenci neukázal žádný nový výrobek. O to více se zaměřil na operační systémy OS X a iOS a přidal i malé nahlédnutí do své filozofie chytrého domova.

Předělaná trojice základních ovládacích prvků okna v OS X Yosemite | foto: Apple

Zhruba hodinu ukazovali lidé z Applu nové funkce připravovaného OS X, který dostal název podle amerického národního parku Yosemite. Při ukázce nového rozhraní jsme si nemohli nevzpomenout na grafickou podobu Windows s rozhraním Aero. Nově je využívána průhlednost oken a s ní částečně souvisí i změna vzhledu pracovních oken, která už nejsou jen bílá, ale mohou mít tmavější vzhled pozadí.

Apple představil nový systém pro iPhone. Sledovali jsme on-line

Všechny novinky, které v pondělí večer našeho času představila společnost Apple můžete najít v on-line reportáži na našem bratrském serveru mobil.idnes.cz.

Nový systém má přepracovaný vzhled, což je vidět na první pohled i při detailnějším pohledu na jednotlivé prvky. Apple přepracoval i ikonky programů a upravil písmo. To vše lidé ocení především na zobrazovačích s vyšším rozlišením. Nová jsou také základní tlačítka pro práci s okny, tedy zavřít, minimalizovat a roztáhnout na celou plochu a už žádná další.

Oznamovací centrum, které lze vytáhnout z pravého okraje, nyní obsahuje nový pohled na aktuální události díky systému Today view. Vyhledávání přes Spotlight je nyní lépe dostupné a přidává nové kategorie výsledků, jako jsou Wikipedie, mapy, Bing, App Store, iTunes Store, iBooks Store, zpravodajství či kina.

iCloud disk je vestavěný přímo do Finderu a funguje jako jakékoliv jiné složky na vašem počítači. Takže do něj můžete přetáhnout dokumenty, uspořádat je a onálepkovat a hledat v něm pomocí Spotlightu.

Fotogalerie

Prohlížeč Safari má nový úsporný design. Změnil se i vzhled položky "Oblíbené" a Tab nově zobrazuje miniatury všech otevřených webových stránek v jednom okně. Safari odděluje Private Browsing okna a má vestavěnou podporu DuckDuckGo vyhledávače, to vše pro zamezení sledování uživatele.

Pošta nabízí zajímavé funkce pro editaci a odesílání příloh. Fukce Markup umožní rychle vyplnit a podepsat formuláře nebo dokonce doplňovat obrázky a PDF přímo v e-mailu. Mail Drop zjednodušuje posílání velkých videí, obrázků nebo souborů až do 5 GB z poštovní aplikace na libovolnou e-mailovou adresu.

Zprávy zase umožňují přidat titulky do probíhajících vláken zpráv tak, aby byly snadno k nalezení. Se Soundbites můžete vytvářet, posílat a poslouchat zvukové klipy přímo ve zprávách.

Apple také přepracoval propojení OS X a iOS zařízení. Když je iPhone nebo iPad v blízkosti počítače Mac, funkce předání umožňuje zahájit činnost na jednom zařízení a pokračovat na jiném. Nyní lze také SMS a MMS zprávy vytvářet a prohlížet ve zprávách na všech vašich zařízeních. Můžete tak posílat i SMS nebo MMS zprávy přímo z počítače Mac a volat nebo přijímat hovory s jeho pomocí. Funkce Instant Hotspot výrazně zjednodušuje používání iPhonu jako hotspotu.

To jsou jen některé novinky v novém OS X, které nás zaujaly. Jejich kompletní přehled a popis najdete na stránkách firmy zde. OS X Yosemite bude v betaverzi pro uživatele v létě, na podzim pak bude hotový a k dispozici zdarma, jak žádá doba.

Chytrá domácnost

Jak již uniklo dříve, připravuje Apple sjednocující platformu, která umožní propojení jednotlivých součástí domácnosti do jednoho funkčního celku. Nyní jsme se dočkali oficiálního potvrzení.

HomeKit od Applu nabídne vytváření skupin spotřebičů pro snadnější ovládání a...

HomeKit od Applu nabídne vytváření skupin spotřebičů pro snadnější ovládání a také integraci hlasového ovládání Siri.

HomeKit od Applu vám vedle hlídání vytápění a osvětlení třeba odemkne dům.

HomeKit od Applu vám vedle hlídání vytápění, osvětlení a dalších, třeba odemkne dům.

HomeKit od Applu sjednotí komunikaci řady domácích spotřebičů, které mají nyní...

HomeKit od Applu sjednotí komunikaci řady domácích spotřebičů, které mají nyní vlastní samostatné aplikace,

HomeKit, jak se systém jmenuje, umožní prostřednictvím jednoho protokolu dálkově ovládat třeba světla, teplo, bezpečnostní systémy a další. Vše pomocí iOS zařízení.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz