Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple ukázal nový operační systém a ovládání vašeho domova

  3:03aktualizováno  3:03
Apple na letošní vývojářské konferenci neukázal žádný nový výrobek. O to více se zaměřil na operační systémy OS X a iOS a přidal i malé nahlédnutí do své filozofie chytrého domova.

Předělaná trojice základních ovládacích prvků okna v OS X Yosemite | foto: Apple

Zhruba hodinu ukazovali lidé z Applu nové funkce připravovaného OS X, který dostal název podle amerického národního parku Yosemite. Při ukázce nového rozhraní jsme si nemohli nevzpomenout na grafickou podobu Windows s rozhraním Aero. Nově je využívána průhlednost oken a s ní částečně souvisí i změna vzhledu pracovních oken, která už nejsou jen bílá, ale mohou mít tmavější vzhled pozadí.

Apple představil nový systém pro iPhone. Sledovali jsme on-line

Všechny novinky, které v pondělí večer našeho času představila společnost Apple můžete najít v on-line reportáži na našem bratrském serveru mobil.idnes.cz.

Nový systém má přepracovaný vzhled, což je vidět na první pohled i při detailnějším pohledu na jednotlivé prvky. Apple přepracoval i ikonky programů a upravil písmo. To vše lidé ocení především na zobrazovačích s vyšším rozlišením. Nová jsou také základní tlačítka pro práci s okny, tedy zavřít, minimalizovat a roztáhnout na celou plochu a už žádná další.

Oznamovací centrum, které lze vytáhnout z pravého okraje, nyní obsahuje nový pohled na aktuální události díky systému Today view. Vyhledávání přes Spotlight je nyní lépe dostupné a přidává nové kategorie výsledků, jako jsou Wikipedie, mapy, Bing, App Store, iTunes Store, iBooks Store, zpravodajství či kina.

iCloud disk je vestavěný přímo do Finderu a funguje jako jakékoliv jiné složky na vašem počítači. Takže do něj můžete přetáhnout dokumenty, uspořádat je a onálepkovat a hledat v něm pomocí Spotlightu.

Fotogalerie

Prohlížeč Safari má nový úsporný design. Změnil se i vzhled položky "Oblíbené" a Tab nově zobrazuje miniatury všech otevřených webových stránek v jednom okně. Safari odděluje Private Browsing okna a má vestavěnou podporu DuckDuckGo vyhledávače, to vše pro zamezení sledování uživatele.

Pošta nabízí zajímavé funkce pro editaci a odesílání příloh. Fukce Markup umožní rychle vyplnit a podepsat formuláře nebo dokonce doplňovat obrázky a PDF přímo v e-mailu. Mail Drop zjednodušuje posílání velkých videí, obrázků nebo souborů až do 5 GB z poštovní aplikace na libovolnou e-mailovou adresu.

Zprávy zase umožňují přidat titulky do probíhajících vláken zpráv tak, aby byly snadno k nalezení. Se Soundbites můžete vytvářet, posílat a poslouchat zvukové klipy přímo ve zprávách.

Apple také přepracoval propojení OS X a iOS zařízení. Když je iPhone nebo iPad v blízkosti počítače Mac, funkce předání umožňuje zahájit činnost na jednom zařízení a pokračovat na jiném. Nyní lze také SMS a MMS zprávy vytvářet a prohlížet ve zprávách na všech vašich zařízeních. Můžete tak posílat i SMS nebo MMS zprávy přímo z počítače Mac a volat nebo přijímat hovory s jeho pomocí. Funkce Instant Hotspot výrazně zjednodušuje používání iPhonu jako hotspotu.

To jsou jen některé novinky v novém OS X, které nás zaujaly. Jejich kompletní přehled a popis najdete na stránkách firmy zde. OS X Yosemite bude v betaverzi pro uživatele v létě, na podzim pak bude hotový a k dispozici zdarma, jak žádá doba.

Chytrá domácnost

Jak již uniklo dříve, připravuje Apple sjednocující platformu, která umožní propojení jednotlivých součástí domácnosti do jednoho funkčního celku. Nyní jsme se dočkali oficiálního potvrzení.

HomeKit od Applu nabídne vytváření skupin spotřebičů pro snadnější ovládání a...

HomeKit od Applu nabídne vytváření skupin spotřebičů pro snadnější ovládání a také integraci hlasového ovládání Siri.

HomeKit od Applu vám vedle hlídání vytápění a osvětlení třeba odemkne dům.

HomeKit od Applu vám vedle hlídání vytápění, osvětlení a dalších, třeba odemkne dům.

HomeKit od Applu sjednotí komunikaci řady domácích spotřebičů, které mají nyní...

HomeKit od Applu sjednotí komunikaci řady domácích spotřebičů, které mají nyní vlastní samostatné aplikace,

HomeKit, jak se systém jmenuje, umožní prostřednictvím jednoho protokolu dálkově ovládat třeba světla, teplo, bezpečnostní systémy a další. Vše pomocí iOS zařízení.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Najdete na iDNES.cz