Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple oslavil 30 let. Co bude dál – iPhone?

aktualizováno 
Na apríla roku 1976 založili dva Stephenové – Jobs a Wozniak – v garáži firmu, která se v následujících třech dekádách stala jedním z hlavních hráčů počítačového trhu. Apple.

Média z počítačové branže věnují třicátému výročí založení společnosti velkou pozornost. Magazín Wired News uvedl speciál, jehož součástí je přehlídka všech operačních systémů, které Apple vyvinul, a také přehled hlavních osobností, které po třicet let udávaly směr firmy. A ne vždy to byl směr správný – proto se přehled jmenuje Hrdinové a lotři. Současný šéf Applu Steve Jobs je v seznamu dokonce v obou rolích – jako hrdina i jako lotr.

Kompletní historii firmy Apple si přečtěte ZDE

Protože firma proslula originálním marketingem, za shlédnutí stojí i galerie nejzajímavějších applovských reklam. Technet doporučuje především tu, ve které kvality počítače Macintosh v roce 1984 vychvaluje šéf Microsoftu Bill Gates. Nedlouho poté Gates ve svých Windows okopíroval systém Macintoshe a stal se na dlouho hlavním padouchem v očích fanoušků Applu.

Časopis Macworld zase nabízí přehled třiceti nejdůležitějších výrobků firmy. Hned v prvním díle jsou i dva přístroje, které nebyly pro firmu důležité tím, jak byly dobré, ale tím, jak byly špatné. Patří mezi ně jeden z prvních “počítačů do kapsy“ Newton, který  pohořel na nedodělaném rozpoznávání ručně psaného textu, a také překrásný, ale předražený Power Mac G4 Cube.

Vedle gratulací ke kulatému jubileu a hodnocení uplynulých let se komentátoři  internetových serverů věnují Applu ještě z jednoho úhlu – jaké produkty firma, která proslula originálním myšlením, nabídne v další třicítce?

Nikdo to přesně neví. Obvykle ale analytici vycházejí z náznaků z poslední doby. Po přechodu počítačů Apple na procesory Intel se už podařilo prolomit bariéry a rozběhnout na macovi Windows.

Ochrana prolomena: na Macu už běhají Windows

„Na macintoshích bude nakonec možné zprovoznit programy pro Windows, čímž bude odstraněn hlavní důvod, proč si maca nekoupit,“ uvedl pro MacWorld bývalý zaměstnanec Applu a jeden z tvůrců původního Macintoshe Andy Hertzfeld.

Hertzfeld také říká, že „iPod bude brzy bezdrátový a nakonec se promění v mobilní telefon.“ To je směr, o kterém se v souvislosti s budoucností Applu hovoří nejčastěji. Už teď firmě populární hudební přehrávač a prodej hudby přes internet vydělává víc než výroba počítačů.

Informace o iPodu kříženém s mobilním telefonem si můžete přečíst ZDE

Před Applem možná stojí ale ještě větší výzvy. Další z pamětníků raného Applu Guy Kawasaki věří, že „Apple vytvoří počítač, který bude v porovnání s Macintoshem tím, čím byl původní Macintosh v porovnání s Applem II.“ To by už mohlo být zajímavé.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Najdete na iDNES.cz