Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple usnadní policii získat uživatelská data. Zřídí speciální portál

  11:05aktualizováno  11:05
Ve Spojených státech pokračují diskuze o tom, jaká data schraňují firmy o uživatelích a jak je může policie získat. Apple ke konci roku spustí portál, který policii a příslušným úřadům zjednoduší žádost o informace. Kromě toho je chce i vzdělávat v tom, na jaká data mají právo.

Apple vychází policii vstříc. | foto: ČTK

Policie běžně žádá po technologických gigantech informace o jejich uživatelích. Činí tak v rámci probíhajících vyšetřování a ve Spojených státech musí firmy vyhovět. Jen loni reagoval Apple na 14 tisíc podobných žádostí, z toho přes 230 urgentních.

Vysoce postavená právnička Applu napsala tento týden americkému Senátu dopis, ve kterém píše o zřízení internetového portálu. Text získala agentura Reuters a uvádí, že je pod ním podepsána právnička Kate Adamsová.

Šifrovaná data u firem už nemusí být tajná. Státy k nim chtějí přístup

Nový portál by měl sloužit policii k formálním žádostem o uživatelská data a usnadnit proces vydání informací. Podobné žádosti vyřizoval Apple dosud přes e-mail. Nástroj by se měl rozběhnout ke konci tohoto roku.

V Česku zákon technologické firmy vydávat informace nenutí. Například Facebook vyhověl české policii mezi lety 2015 a 2016 v celkem 62 ze 70 žádostí o vydání informací. Osm odmítnutých případů zdůvodňovala síť tím, že nebyly urgentní nebo že se podle ní týkaly obsahu korespondence uživatelů konkrétních účtů.

Vzdělávací tým

Apple kromě toho podle dopisu počítá se zřízením speciálního týmu lidí. Ten bude policii a vládní činitele po celém světě informovat a vzdělávat, na jaká data mají právo a jak je mohou získat.

Je možné, že tento krok je reakcí na červencový report Centra strategických a mezinárodních studií, který zazněl v americkém Senátu. Jeho stěžejním bodem je otázka, jakými daty technologické firmy disponují a jak se k nim může policie dostat.

Stále je zde ovšem problém zašifrování dat. Informace uživatele jsou tak chráněny před každým, kdo nemá odpovídající klíč. Vlády však začínají na technologické firmy apelovat, aby jim přístup k těmto informacím v naléhavých případech umožnily.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Komu byste měli dát svůj hlas? Poradí redaktoři Technet.cz

Fotky z roku 2013 (kdy jsme dostali Křišťálovou lupu za Stratocaching) už...

Také letos se nás imaginární čtenáři ptají, komu dát hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Pokusíme...

Dodávky nejrychlejší Nvidie RTX 2080 Ti naberou zpoždění

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Zájemci o nejrychlejší a zároveň historicky nejdražší herní kartu od Nvidie asi budou muset patrně počkat o týden déle...

Český rozhlas slaví úspěch s první hrou živě vysílanou odrazem přes Měsíc

První živě vysílaná hra odrazem přes Měsíc. Ze Země na Měsíc od Julese Verna...

Stanice Český rozhlas Dvojka v neděli poprvé v historii vysílala odrazem o měsíční povrch. Rozhlasovou hru na motivy...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz