Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vývojář se tři měsíce plížil do kanceláří Applu. Dokončoval kalkulačku

aktualizováno 
Dva programátoři se nehodlali smířit s tím, že Apple v roce 1993 zrušil projekt grafické kalkulačky. Na hraně zákona i vlastních možností se pustili do bezmála partyzánského vývoje aplikace. Kalkulačka nakonec změnila způsob, jakým se učí matematika na celém světě.

Logo společnosti Apple | foto: Profimedia.cz

Neuvěřitelný příběh o odbojářské skupině programátorů začal celkem všedně - zrušením rozpracovaného projektu. Ron Avitzur, který pro firmu Apple v roce 1993 vyvíjel grafickou kalkulačku, se v srpnu dozvěděl, že jeho aplikace nebude zahrnuta do nového operačního systému pro PowerPC.

Ukázka možností aplikace Graphing Calculator

Ukázka možností aplikace Graphing Calculator

Pro Avitzura to byla chmurná novinka. Ne snad proto, že by mu chyběly peníze. Jako sedmadvacetiletý programátor na volné noze a absolvent Stanfordu neměl problém najít si jinou zakázku nebo žít z prostředků, které si za rok práce u Applu vydělal. Mrzelo ho ale, že by se jeho grafická kalkulačka, kterou více než deset měsíců vyvíjel, nedostala do škol a k uživatelům. "Mnoho mých kolegů mělo z grafické kalkulačky radost, říkali, že by si přáli, aby ji měli už v době, kdy studovali. Podporovali mě taky proto, že grafický kalkulátor by pěkně demonstroval rychlost nového PowerPC," vzpomíná Avitzur na svých stránkách. "Nikdo z mých bývalých spolupracovníků mne ale nemohl oficiálně podpořit nebo dokonce najmout, a tak jsem musel pracovat tajně."

Partyzánský programátor a monitor v plamenech

Ron Avitzur v rovnováze

Ron Avitzur v rovnováze

Ze začátku to bylo jednoduché. Avitzurovi zůstala karta pro přístup do kanceláře, a všichni ho znali. Nebyl tedy problém po nocích pracovat na portování programu Graphing Calculator pro platformu PowerPC: "O tom počítači jsem nic nevěděl, a nevěděl jsem, jak můj program upravit tak, aby na něm fungoval." Spolu s dalšími kamarády programátory strávili celou noc revidováním padesáti tisíc řádků kódu - byla to "jemná práce, která vyžadovala podrobnou znalost MacOS, PowerPC i rozdělané kalkulačky". Krátce po půlnoci se vydali do cizí kanceláře k jednomu z prototypů nového PowerPC:

"Podívali jsme se na sebe, nadechli se a spustili naši aplikaci. Z monitoru vyšlehly plameny. Vynesli jsme jej ven, aby nereagovaly detektory kouře. Připojili jsme další monitor a vše fungovalo. Oheň vůbec nesouvisel s aplikací, bylo to jen náhodné načasování."

Ukázka možností aplikace Graphing Calculator
Ukázka možností aplikace Graphing Calculator
Ukázka možností aplikace Graphing Calculator

Ukázka možností aplikace Graphing Calculator

Aplikace běžela padesátkrát rychleji, než na dříve používaném mikroprocesoru. Programátoři-partyzáni si s ní chvíli hráli a pak usoudili, že "to není zas tak špatné" (this doesn't suck), což v Apple platilo ještě z dob Steva Jobse za pochvalu nejvyššího stupně. Bylo ale jasné, že do konečné verze zbývají ještě měsíce práce.

Produktivita v utajení a bez manažerů

Apple byla už tehdy velká zabezpečená firma plná korporátních politik a manažerských struktur. Avitzur tedy nemohl jen tak nabídnout, že na projektu bude pracovat zdarma - manažeři chtějí mít ve všem pořádek. S kamarádem Gregem Robbinsem tedy vymysleli neprůstřelnou fintu. Robbins právě končil ve svém oddělení, a manažerovi oznámil, že bude odteď pracovat pro Avitzura. Manažer (naštěstí) jeho tvrzení nekontroloval a schválil. Avitzur pak zase na přímou otázku tvrdil, že pracuje pro Robbinse.

"Úplně jsme obešli manažery. To nám uvolnilo ruce a mohli jsme se soustředit na vývoj. Pracovali jsme dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu," vzpomíná Avitzur, jehož přítelkyně v té době přes týden bydlela v jiném městě. Neměl hypotéku nebo děti, jeho náklady byly minimální. "Nikoho zkrátka ani nenapadlo, že bychom pracovali zadarmo."

Greg Robbins představuje svého bývalého kolegu svým současným kolegům v Google
Ron Avitzur převyprávěl příběh programu Graphing Calculator v rámci Google Talks

Greg Robbins (vlevo) a Ron Avitzur (vpravo) vzpomínají na své "programování v utajení"

Lidé z firmy viděli oba programátory v práci prakticky neustále, a tak je ani nenapadlo, že jeden z nich tam nemá co dělat, a druhý že dělá na již zrušeném projektu. "Když se mě někdo ze zaměstnanců zeptal, nelhal jsem, a spoléhal jsem na korporátní apatii," dodává programátor v utajení. Připomíná také, že v Apple to tehdy nebyla úplná výjimka - více programátorů pracovalo ve volném čase na zrušených projektech a doufali, že manažery přesvědčí efektní ukázkou po nocích vymazlené aplikace. "Každý měl za sebou několik takových zrušených projektů," připomněl Avitzur ve své přednášce ve společnosti Google. "Všichni programátoři Applu se mnou soucítili a obvykle se hned ptali, jak můžou pomoct."

Smyčka se uzavírá

Ne všichni ale měli pro práci partyzánů Rona a Grega pochopení. Protože jeho kancelář, ve které pracoval, byla pochopitelně oficiálně vedena jako neobsazená, v září za ním přišla manažerka kancelářských prostor, aby mu oznámila, že mu jeho manažer musí najít novou kancelář. Sotva lapala po dechu, když jí Avitzur řekl pravdu - nejenže nemá manažera, ale dokonce už ani nepracuje pro Apple a jeho smlouva vypršela, na zrušeném projektu dělá neoficiálně, potají a zadarmo. Manažerka udělala to, co musela - zavolala ochranku a vykázala jej z budovy. Programátor Ron Avitzur se ocitl na černé listině a musel se od této chvíle skrývat před ochrankou.

Firma Apple ale musela koncem roku 1993 řešit jiné potíže než tvrdohlavé programátory. Na trhu se jí moc nedařilo, přechod na novou platformu byl riskantní a firma musela propustit pětinu ze svých patnácti tisíc zaměstnanců. Najednou nebyla o volné kanceláře nouze. Greg s Ronem si dvě uvolněné našli a každý den do nich chodili. U vchodu do budovy se vždy připojili k někomu, kdo je znal, a na dokreslení nosili své už neplatné karty.

Vítězství na dosah

"Pokračovali jsme skvěle, ale sami jsme to dotáhnout nemohli," pokračuje Ron. "Potřebovali jsme, mimo jiné, profesionální testování kvality. A jako na zavolanou se dva kluci z oddělení pro kvalitu (Quality Assurance) objevili u nás v kanceláři. Jejich běžná práce už je nudila. Jen nás poprosili, abychom to neříkali jejich šéfovi."

Fotogalerie

Podobnou pomoc jim nabídli i odborníci na uživatelské testování nebo 3D grafiku. Dokonce se dozvěděli, že mají šanci na to, aby byla jejich aplikace zahrnuta do oficiální softwarové distribuce - i když třeba neoficiálně. "Přišel za námi návštěvník, který měl na starosti závěrečné sestavení distribuce (tzv. Golden Master hard disc) a slíbil, že tam může zahrnout naši kalkulačku. Dnes nevím, jestli si nedělal legraci. Ale pro nás to bylo povzbuzení a pokračovali jsme v práci."

V říjnu aplikaci předvedli manažerům lidí, kteří jim pomáhali. Byli uneseni. Smáli se vtipným historkám o tom, že Greg a Ron už v Applu nepracují a do práce se kradou načerno. Když jim však došlo, že to nejsou vtípky, lekli se: "To už radši nikde neopakujte."

Projekt teď byl v podivném stádiu oficiálnosti. Manažeři zadali několika týmům oficiální testování, ale naši partyzáni se do budovy pořád museli plížit načerno. Listopad znamenal pro oba neplacené programátory prakticky šestnáctihodinové směny sedm dní v týdnu. "Vtipkovali jsme, že dobrovolničíme pro neziskovku," odkazuje Ron na špatnou finanční situaci Applu v roce 1993.

Power Macintosh 6100/60
PowerBook z roku 1994, jeden z prvních počítačů Apple s novým procesorem

Power Macintosh 6100/60 (vlevo) a PowerBook z roku 1994 (vpravo)

Teprve koncem roku se situace "zlegalizovala" a oba programátoři dostali povolení pro vstup do budovy. Projekt byl najednou oficiální, a to znamenalo, že se na něj snesly stížnosti konkurentů, kteří trvali na tom, že porušuje jejich patenty. Apple se nedal. "Jeden týden jsme museli prchat před ochrankou, druhý týden se za nás bijí právníci Apple," podotkl Ron.

Zloději, snílci nebo hrdinové?

V lednu 1994 byla grafická kalkulačka Graphing Calculator 1.0 hotová. Od té doby byla na každém Macintoshi. "Učitelé po celém světě ji používají k objasnění obtížných konceptů grafickým znázorněním. Byla součástí dvaceti milionů počítačů," žasne Ron Avitzur.

Graphing Calculator (jedna z prvních verzí pro MacOS)

Graphing Calculator (jedna z prvních verzí pro MacOS)

Z právního hlediska bylo vše dodatečně ošetřeno. Ron dodnes vyvíjí kalkulačku Graphing Calculator pod hlavičkou firmy Pacific Tech, která vznikla o pár let později. Historku o jejím neobvyklém vzniku sepsal v roce 2004 a poté ji ještě mnohokrát komentoval pro různé časopisy (např. Mental Floss nebo Wired). Asi nejpodrobnější je jeho téměř hodinová přednáška programátorům Google. Zájemcům o technickou stránku věci doporučuje Avitzur nastudovat jeho práci na toto téma: From Honest to Intelligent Plotting (PDF, anglicky) nebo jeho kapitolu z knihy Computer-Human Interaction in Symbolic Computation (anglicky).

Ne všichni ale Avitzurovo jednání schvalují. Programátor Larry Osterman napříkl ad upozornil, že to, co oba programátoři dělali, bylo nelegální a neetické: "Zamyslete se nad tím. Oba byli ochotní porušit zákon a vloupat se do kanceláří firmy Apple, aby dokončili projekt, který byl zrušen. Byla řada způsobů, jak se s tím mohli vyrovnat. Mohli třeba produkt vyvinou samostatně a pak jej Applu nabídnout. Ale ne, oni se rozhodli krást. A jen liknavost Applu umožnila, aby jim to prošlo."

Avitzur to nepopírá. Přestože retroaktivně bylo vše zlegitimizováno, připouští, že tehdy jednali arogantně, i když podle jejich mínění v nejlepším zájmu Apple. Upozorňuje taky, že jejich chování nakonec celkem zapadalo do chaosu, který tehdy ve firmě, zmítané propouštěním, vládl.

"Chtěli jsme udělat verzi taky pro Windows," dodává. "Ale Microsoft si svoje budovy mnohem lépe hlídá."

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Policie ani nevyjela a ztracené dítě našli. Bezpečné město podle Huawei

Kužník Jan: Huawei helma pro nevidomé.

Navigační přilba pro nevidomé, pátrání po zmizelém dítěti bez nasazení policistů v terénu, rychlý internet v 85...

Robot „pejsek“ už si umí otevřít dveře. Podívejte se na jeho předchůdce

Hele kámo, můžeš mi pomoct?

Americká společnost Boston Dynamics se pochlubila novým trikem. Jejich robopes Spot Mini si už umí sám otevřít dveře...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz