Nová Apple TV sází na aplikace. | foto: Apple

Apple představil budoucnost televize. Alespoň si to myslí

  • 15
Změní Apple svět i u televizní obrazovky? Je o tom přesvědčený. Nový operační systém pro Apple TV nazvaný tvOS můžete ovládat přirozenou řečí a zprostředkuje obsah ze spousty on-line zdrojů včetně Netflixu a HBO. Vše zatím jen v angličtině.

Apple si na rozdíl od většiny ostatních výrobců uvědomil jednu důležitou věc. Televizor není velký tablet. Nechceme na něm prohlížet webové stránky, nechceme na něm kontrolovat aktualizace na Facebooku. Od toho jsou jiná zařízení. Po televizoru chceme zprostředkovat multimediální obsah, zejména filmy a seriály. A také hry, které jsou na velké obrazovce nejpůsobivější.

Prezentace Apple TV se tak točí kolem aplikací pro přístup k multimediálnímu obsahu. iTunes, Netflix, Hulu, to vše propojuje a zastřešuje systémové vyhledávání hlasovou asistentkou Siri. V anglickém prostředí tak na něj lze hovořit v podstatě přirozeným jazykem. „Najdi mi film se Sandrou Bullock(ovou).“ - „Jen ty akční.“ - „Pusť mi Nebezpečnou rychlost.“

Siri pomůže i během přehrávání. „Přeskoč sedm minut“. „Co říkal?“ Při druhém dotazu se pořad vrátí o 15 sekund zpět a zvuk je dočasně doplněn automaticky generovanými titulky. Perfektní. V prezentaci na tiskové konferenci to vypadá zcela samozřejmě, ale to Cortana (hlasová asistentka od Microsoftu) na první prezentaci také a pak mne z ní při vlastních zkouškách málem klepla pepka (půlce věcí špatně rozuměla a její reakce byly často irelevantní a o výsledcích hledání v Bingu snad ani nemusíme hovořit).

Hry. Bez nich se dnes žádná tiskovka neobejde

K ovládání nové Apple TV slouží nový ovladač se skleněnou dotykovou plochou (touchpadem) a mikrofonem, na Siri tak nemusíte křičet. Mezi aplikacemi nechybí hry, ty i soudě podle náplně veletrhu IFA představují jednu z nejlukrativnějších oblastí, a i u nich díky vestavěnému akcelerometru využijete systémový ovladač.

Nový ovladač Apple TV s dotykovou plochou.

Apple pro tvOS připravil jak vlastní obchod s aplikacemi, tak i vývojářské prostředí pro snadnější tvorbu nových programů. Celek je vizuálně velmi podobný rozhraní televizní platformy od Google.

Fyzicky je Apple TV set-top boxem, který připojíte HDMI kabelem k televizoru a ethernetovým kabelem k domácímu routeru. Dobrou zprávou je, že do konce roku by měl být oficiálně dostupný ve 100 zemích. A Česká republika by mohla být mezi nimi.

Horší zprávou je, je bude nejspíš bez Siri, bez Netflixu a se zatím neupřesněnou podporou lokálně uloženého obsahu. „Díky“ tomu, že Apple s lokálními zastoupeními méně významných trhů příliš nekomunikuje, ji možná před uvedením na trh ani nebudeme moci redakčně vyzkoušet.

Cena nového Apple TV.

Cena? Za 32GB verzi chce výrobce 149 dolarů (cca 3 600 Kč), za 64GB verzi 199 dolarů (4 900 Kč).

Televizní platforma od Apple v zásadě nenabízí o mnoho víc, než by měla papírově umět platforma Android TV. Televizor s tímto systémem právě testujeme a nadšení námi stále nevládne. Jsme zvědaví, zda i v tomto případě Apple přidá tu špetku „něčeho“, která zatraktivnila do té chvíle nezajímavé tablety, chytré telefony, nebo kdysi dávno nastartovala trh s digitální hudbou.