Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple bude vracet zákazníkům v přepočtu přes 650 milionů korun

  10:55aktualizováno  10:55
Celkem 32,5 milionů dolarů bude vracet Apple za nákupy uvnitř aplikací, které provedly děti bez jasné autorizace rodičů. Americká Federální obchodní komise (FTC) rozhodla, že firma tento systém nákupů nedostatečně zabezpečila.

Apple zaplatí rodičům za nákupy jejich ratolestí | foto: Apple

Před necelým rokem dospěl spor firmy Apple a rodičů o náhradu za jejich dětmi utracené peníze přes iTunes Store k dohodě. Nyní ji podle serveru BBC v podstatě jen doplnila Federální obchodní komise.

Uživatelé služby iTunes Store tehdy na firmu podali žalobu, že aplikace na iPhonu a iPadu umožňují dětem provádět nákupy bez vědomí rodičů. Firma chtěla spor urovnat tím, že jako odškodnění vrátí kredit do iTunes Storu.

Špatná kontrola nákupů uvnitř aplikací

Žalobu na firmu podalo již v roce 2011 asi pět rodičů, kteří se domáhali náhrady. Stěžovali si, že Apple nevytvořil systém rodičovské kontroly, který by zamezil dětem nakupovat doplňky v rámci herních aplikací (tzv. in app nákupy). Rodiče, kteří podali žalobu, tvrdili, že o nákupech nevěděli, dokud jim nepřišlo vyúčtování. Jedna žena si například stěžovala, že její dcera utratila v aplikaci Tap Pet Hotel kolem 2 600 dolarů (přes 50 tisíc korun). Aplikace samotná je zdarma, jen se přikupují různé doplňky. Apple z každého takového nákupu získává 30 procent.

Firma tehdy nabídla, že každému ze zhruba 23 milionů uživatelů připíše na jejich účet v americkém iTunes Store kredit 5 dolarů (cca 100 korun) nebo vrátí peníze všem zákazníkům, kteří postrádají 30 dolarů (cca 600 korun) a více. Apple musí podle Federální obchodní komise vrátit minimálně 32,5 milionu dolarů. Pokud zákazníci budou v souhru vyžadovat méně, zaplatí Apple zbytek peněz na účet komise.

Hlavním problémem je podle FTC prostě to, že nebylo vždy jasné, že si v aplikaci uživatel něco kupuje. Navíc, po zadání přístupových údajů pro jeden nákup, běžela patnáctiminutová lhůta, během níž mohlo dítě neomezeně nakupovat, aniž by to musel rodič autorizovat.

Přestože již v březnu 2011 Apple zavedl přísnější pravidla, která mají dětem bránit ve snadném nákupu v aplikacích, byl nyní firma vyzvána k jejich zpřísnění. V konečném výsledku by měla zprovoznit takovou zúčtovací proceduru, aby bylo jasné, že zákazníci souhlasí s konkrétní platbou za in app nákup. To by měla stihnout do 31. března.

"Nemůžete chtít po zákaznících, aby vám platiti za něco, co neautorizovali," vysvětlila podle deníku The Washington Post postoj Federální obchodní komise její šéfka Edith Ramirezová.

Desítky tisíc stížností

Firma již dříve obeslala všech zhruba 28 milionů zákazníků amerického obchodu App Store, kteří provedli nákup v aplikacích určených pro děti, aby zjistila, zda se jich problém netýká. Zda by firma vrátila peníze i do Česka, není jisté, avšak BBC tvrdí, že někteří uživatelé v Anglii byli takto odškodněni.

"Když byl problém s doručením e-mailu, využili jsme klasickou poštu," tvrdí zaměstnancům v e-mailu získaném serverem 9to5Mac šéf firmy Tim Cook.

Pode Applu si nakonec na problémy s in app nákupy stěžovalo asi 37 tisíc zákazníků.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz