Apple vyrukuje s televizemi. iTelevizi chystá návrhář iPodu a iTunes

  18:03aktualizováno  18:03
Mýtický televizor od Applu je zřejmě skutečně na cestě. Agentuře Bloomberg potvrdilo informace několik nezávislých zdrojů. Spekulace o chystané televizi se šíří už několik měsíců.

Chytré televize jsou hitem současnosti.

Už v červnu jsme vás informovali, že se společnost Apple zřejmě chystá vstoupit i na pole výrobců televizorů, (více na Technetu v tomto článku).

Podle aktuálních informací se do vývoje televize zapojil i Jeff Robbin, který je v Applu odpovědný za spotřební elektroniku. Právě tento muž je přitom odpovědný i za původní podobu iPodu nebo programu iTunes. Není bez zajímavosti, že v době, kdy se začal první iPod prodávat, to rozhodně nebyl nejlepší nebo nejvybavenější MP3 přehrávač. Pro většinu zákazníků však byl určitě tím nejhezčím a nejúčelněji postaveným strojkem. Jak to dopadlo, je dnes zřejmé. Slovo iPod se minimálně v USA stalo synonymem pro hudební přehrávač.

Spekuluje se, zda televize poběží na operačním systému iOS stejně jako stávající krabička. Analytici očekávají, že HDTV od Applu by se mohly začít prodávat nejdřív příští rok. Je možné, že přístroj bude vybaven i inteligentní asistentkou Siri, kterou zatím znají jen uživatelé iPhonu 4S (více na Mobilu zde). S televizorem by potom bylo možné komunikovat hlasem.

Analytik finanční společnosti Piper Jaffray Gene Munster tvrdí, že Apple na prototypu vlastní televize už pracuje a někdy na přelomu let 2012 a 2013 by mohl s novým produktem vyrukovat. Časový odhad analytik opírá o jednání, která absolvoval se svými kontakty mezi dodavateli Applu v Asii a dalšími informátory.

Další zajímavá spekulace tvrdí, že Apple se chystá i na streamování filmů (více na Technetu zde). I tato zpráva do mozaiky o chystané televizi dobře zapadá. Zákazník si koupí televizi, která nebude jen bezobsažnou černou (nebo bílou?) skříňkou, ale rovnou získá i on-line přístup k filmům, internetu a samozřejmě hudbě. Na stejném principu dnes fungují všechny takzvané chytré televize Smart TV (více zde).

Zatím jen spekulace

Zatím však zůstávají všechny uvedené informace pouze spekulacemi. Firma je žádným způsobem nekomentovala a zřejmě tak ani neučiní.

Pochopitelně že spekulace podporuje i aktuálně vydaný životopis Steva Jobse, z kterého novináři každý den citují, tváříce se, jako když přinášejí nové informace. Spoluzakladatel Applu totiž krátce před svou smrtí 5. října v rozhovoru se svým životopiscem Walterem Isaacsonem přiznal, že "konečně rozlousknul", jak postavit integrovanou televizi s jednoduchým uživatelským rozhraním, která bude schopna bezdrátově synchronizovat obsah s ostatními produkty Applu.

"Bude to to nejjednodušší uživatelské rozhraní, jaké si jen umíte představit," říká Jobs v autobiografické publikaci s názvem "Steve Jobs", která vyšla tento týden.

Kromě zmínky, která se objevila v Jobsově životopise, Apple zatím nikdy nenaznačil, že by na projektu vlastní televize pracoval. V této oblasti už firma svůj výrobek má, Apple TV, ale podle Jobse je to spíše jen zábava než vážně míněný projekt. V USA nebyl příliš úspěšný. Apple TV se po slevě aktuálně prodává za 99 dolarů a je samozřejmě propojena s obchodem iTunes, ale i se službami Netflix a YouTube. Největší předností Apple TV je možnost bezdrátově streamovat videa a hudbu z "ihraček" přímo do televize.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Apple chystá konkurenci Netflixu. Nabídne vlastní televizi i pořady

Příklad úvodní obrazovky po spuštění Apple TV.

Apple příští rok spustí vlastní streamovací službu. Časovou ztrátu na konkurenci Netflix a Amazon Prime Video chce...

Vyzkoušeli jsme první 8K televizor. Kam se hrabe realita

První 8K televizor v testu. Samsung QE65Q900R

Jako první v České republice jsme vyzkoušeli televizor s 8K rozlišením, který v příštích týdnech přijde na český trh....

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz