Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Armáda USA zakáže vojákům psát deníky

aktualizováno 
Armáda USA přistoupila k omezením týkajících se mimo jiné internetových deníků - blogů nebo emailů. Mnozí se obávají, že to může znamenat konec deníků z bojiště.

Válečné blogy jsou v americe oblíbeným zdrojem informací | foto: Profimedia.cz

Válečné blogy (tzv. milblogy nebo warblogy) jsou již několik let oblíbenou alternativou k zpravodajství masových médií. Poskytují osobnější pohled na události v oblastech zasažených konfliktem, často přímo od účastníků tohoto konfliktu, a nabízejí tak často detailnější informace, než řekněme televizní zpravodajství, které má tendence situaci zjednodušovat a zplošťovat.

Vojáci, kteří na svém blogu své čtenáře informují o svých zážitcích, to však nyní budou mít mnohem těžší. Podle magazínu Wired.com armáda Spojených států v rámci bezpečnostních opatření (OPSEC) zpřísňuje podmínky pro blogování, ale také pro jiné publikování informací. Podle mnohých to může vést až ke konci blogů. Na vině je nová direktiva, platná od 19. dubna, zřejmě nejpřísnější omezení tohoto druhu od počátku války v Iráku.

Žádám o povolení blogovat, pane!

Kdysi panovala na frontě celkem uvolněná atmosféra, ať už šlo o soukromou korespondenci, nebo o  blogy. Nyní se ale zdá, že zastánci utajování informací získali převahu a je možné, že blogy vojáků přestanou být aktualizovány. Už nyní mají samozřejmě vojáci směrnice, které zakazují ventilovat informace podléhající utajení. V blízké budoucnosti se ovšem pravidla mají zpřísnit.

Podle dokumentu, který Wired.com získal, bude pro jakékoli zveřejňování informací potřeba souhlas nadřízeného důstojníka zodpovědného za utajení. „[Zákaz] zahrnuje, ovšem není limitován na, dopisy, resumé, články k publikování, publikování na webových stránkách, weblogy, internetové diskuze, internetová fóra, diskuzní servery nebo další formy rozšiřování informací.“ Zřejmě se to přitom netýká jen zpráv podléhajících vojenskému tajemství.

Bližší informace lze najít na oficiálních stránkách. „Víte, blogy a další internetové obsahují spoustu zdánlivě nevinných a bezvýznamných informací, které nejsou utajované. Ale pokud si naši nepřátelé dají dohromady kousek odtud a kousek odtamtud, mohou zjistit důležité věci, jako když skládají kousky puzzle,“ obhajuje krok major Ray Cerelde. Upozorňuje, že odpovědnost je na velících důstojnících, nejde tedy o zákaz blogování.

Konec válečných blogů?

Jeff Nuddling, blogger a držitel bronzové medaile za zásluhy z Iráku, to ale vidí jinak: „S tím, jak přísně jsou nastavená měřítka pro utajení informací, mnoho velících důstojníků nebude vidět jinou možnost, jak v rámci možností opatření dodržet, než prostě zakázat podřízeným blogovat, možná i mailovat.“

„Je to hřebík do rakve válečných blogů,“ souhlasí Matthew Burden. „[Warlogy] jsou přitom nejlepší PR, jaké armáda má, je to nejupřímnější hlas z bojiště. A teď je umlčován.“

Armáda USA tvrdí, že podmínky pro blogování se až tak razantně nezmění. Úmyslem prý rozhodně není, aby vojáci museli jít za velitelem pokaždé, než napíšou příspěvek do blogu. "Nejen, že by to bylo nepraktické, ale my také věříme našim vojákům, že dokáží ochránit citlivé informace," ujistil major Cerald.


Válečné blogy

Válečné blogy si vydobyly svou popularitu po 11. září 2001 a některé z nich mají mnohatisícovou návštěvnost. Jedním ze známých příkladů je blog Christophera Allbrittona (Back to Iraq), kdy dokonce autor od svých čtenářů vybral 15 tisíc dolarů, což mu umožnilo v roce 2003 odcestovat na místo iráckého konfliktu jako nezávislý reportér.

 

Odkazy, které by vás mohly zajímat

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Bránit se nesměli, tak alespoň Rusům rušili radiové spojení a propagandu

Ozbrojená hlídka čs. vojáků u jednoho z vojenských útvarů odkud bylo rušeno...

Oficiálně českoslovenští vojáci sovětské okupaci bránit nesměli. Nebyla šance na úspěch a následky by byly strašlivé....

Ruská armáda nebude kupovat nové tanky Armata ve velkém. Jsou drahé

Ruští vojáci během generálky na slavnostní přehlídku na Rudém náměstí k výročí...

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ministerstvo obrany neplánuje ve velkém nakupovat...

Najdete na iDNES.cz