Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Asijské novinky

aktualizováno 
Nový miniaturní tablet od WACOMu, mobilní telefon vyvinutý společností SHARP, notebooky od společnosti MATSHUSHITA budou schopny bezdrátové komunikace, LCD panel od SANYO s nízkou spotřebou energie, J-PHONE zahájí začátkem léta svou službu "Java service"

TOKYO - Společnost Wacom představuje nový miniaturní tablet určený pro využití v malých mobilních zařízeních. Zařízení má umožnit vkládání ručně psaných dat a kreseb a je dostatečně malé na to, aby mohlo být využito v mobilních komunikačních zařízeních jako jsou například mobilní telefony, PDA a Handheldy. Průměr nového maličkého pera je pouhých 5.5mm, což odpovídá průměru "stylusu", který je dodáván k většině PDA. Nový výrobek je kompatibilní s oběma - Windows (98, Me, 2000, CE) a s Linuxem, stejně jako s "EPOC" operačním systémem, který byl speciálně vyvinut pro mobilní zařízení. Rozlišení je dostatečně kvalitní, aby rozeznalo poznámky veliké pouhých 0.05mm. Použitá technologie využívá elektromagnetické indukce, což v praxi znamená, že uživatel se ani nemusí perem přímo dotýkat tabletu; ten poznámky dokáže identifikovat i když je pero pouze blízko povrchu (konkrétně až do vzdálenosti 14 mm). Zároveň technologie tabletu umožňuje rozeznat, jak pevně uživatel na pero při psaní případně tlačí a jak je pero drženo v ruce a lépe tak rozezná ručně psané poznámky. 

První dodávky výrobku na trh se uskuteční v průběhu června tohoto roku a výrobce bude schopen uspokojit poptávku prostřednictvím pravidelných dodávek na podzim.  Wacom je známým výrobcem "velké" verze zařízení s názvem  "pen-and-tablet" - to obsahuje tablet s LCD displejem, který umožňuje uživatelům zachycení ručně psaných poznámek. Výrobce však musel nejen zmenšit velikost tabletu i pera, ale také spotřebu energie a především náklady na výrobu. 


TOKYO - NTT DoCoMo představuje nový mobilní telefon. Přístroj s poetickým názvem "Picwalk SH712m" (na obrázku vlevo) byl vyvinut společností Sharp. Zvláštností je skutečnost, že je kompatibilní s hudební službou  společnosti NTT DoCoMo"s s názvem "M-stage music." Služba, která si již našla své věrné fanoušky ,zahájila provoz v lednu tohoto roku a umožňuje uživatelům downloadování hudebních souborů s kvalitou zvuku, která se blíží kvalitě hudby přehrávané z CD. Na japonském trhu je již "Picwalk P711m" - terminál bez funkce telefonního přístroje, který byl vyvinut právě pro využití služeb "M-stage music". 

NTT DoCoMo využilo zařízení MagicGate (MG) Memory Stick od společnosti Sony jako médium pro ukládání hudebních dat. Za jeho pomoci lze přenášet hudební data z mobilu do PC a zase naopak z PC do mobilu. Kapacita MG Memory Sticku je 64MB a součástí dodávky jsou i telefonní sluchátka. Lze na něj uložit hudební data v rozsahu 60 minut. "Picwalk P712m" samozřejmě obsahuje funkci brouzdání na internetu a zasílání emailů, jeho rozměry jsou 42 x 29 x 123 mm a hmotnost pak 99g. Prodejní cena přístroje  se bude pohybovat v rozmezí 30.000 - 35.000 jenů (cca 245 - 285 USD). 


TOKYO - Matshushita vybaví svou "Let´s Note" řadu notebooků schopností bezdrátové komunikace. Společnost Matsushita Electric Industrial oznámila, že veškeré notebooky série "Let"s Note" budou vybaveny schopností bezdrátové komunikace. Dva nové modely, které mají velikost A4 a B5 budou mít zabudovaný modul datové komunikace  "H" (edge) IN" pro "DDI Pocket Inc."s PHS" služby. Na japonském trhu by se měly objevit již koncem května tohoto roku. Dále by oba modely měly být vybaveny zabudovanými moduly pro zasílání a přijímání dat prostřednictvím bezdrátových LANs, stejně jako moduly technologie Bluetooth. "Počítače jsou jen krabice, pokud nemají schopnost bezdrátové komunikace," prohlásil mluvčí Matshushity Electric Industrial. Podrobnosti týkající se technického vybavení budou společností zveřejněny v květnu. 


TOKYO - Sanyo vyvinula malý LCD panel s nízkou spotřebou energie. Nový TFT-LCDpanel o velikosti 2,1" má v provozu spotřebu energie pouhých 0.07mW. Sanyo svůj výrobek předvedla u příležitosti výstavy ElectronicDisplay 2001, která se konala od 18 do 20 dubna v Tokyu. Každý jednotlivý pixel panelu je připojen k  SRAM a ukládá data barev nepohyblivých obrázků, a okruhy pro měřicí vysílač a procesory výkonu jsou integrovány  na periferijní části panelu. Každý červený, zelený a modrý 1-bitový videosignál je uložen v odpovídající 1-bitové SRAM, a panel zobrazuje barevné obrázky v osmi barvách. Důvodem nízké spotřeby energie je právě zabudování "power processor" - procesoru výkonu. V praxi to znamená, že jedna +3V baterie vydrží až 10.000 hodin - ovšem toto se týká zobrazování nepohyblivých obrázků. Co se týče obrázků pohyblivých, neprobíhá zpracování barev prostřednictví SRAM, a panel pohyblivé obrázky zobrazuje s rozlišením 260.000 barev. V tomto případě je spotřeba energie 9mW, a rozlišení je 176 x 200 pixelů. LCD panely jsou samozřejmě určeny pro využití v mobilních telefonech, ale také v jiných přenosných zařízeních.

TOKYO - J-Phone zahájí do konce června "Java service". Služba bude zahrnovat "Java service" pro "J-Sky" - internetové připojení. Ve stejnou dobu bude na trh uveden nový výrobek - mobilní telefon kompatibilní s Javou se bude jmenovat "J-SH07." Přístroj, který vidíte na obrázku vlevo, je typ skládacího mobilního telefonu a obsahuje nejen TFT-LCD se 65.536 barvami, ale také kameru s rozlišením 110.000 pixelů. J-Phone bude pro svůj "Java service" používat "J-Blend" od Aplix Corp. (program Java Virtual Machine/ Java VM). Aplikační soubor může mít maximální velikost 30KB. Obrázky zachycené kamerou lze zaslat například jako přílohu v emailu. Přístroj je zároveň vybaven editační funkcí, která umožňuje úpravu obrázků a jejich částečné pozměnění. Pokud si uživatel zakoupí barevnou mobilní tiskárnu, může si obrázek též vytisknout jako barevnou samolepku. 

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Pokud nevíte, co si s takovým výkonem počít, není to notebook pro vás

Eurocom Sky X7C nesmíte porovnávat s notebooky. Je to desktop.

Otestovali jsme notebook Eurocom Sky X7C. Je to v podstatě výkonný stolní počítač s monitorem a klávesnicí zabalený do...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Najdete na iDNES.cz