Asijské novinky

aktualizováno 
Necelý kilogram váží nový notebook od společnosti Fujitsu, NEC vystavuje modely mobilních terminálů, Fujifilm představuje digitální kameru kompatibilní s MP3, NTT přichází s novým videotelefonem; a konečně Toyota vystavuje nový typ osobního automobilu s

TOKYO - NEC představuje atraktivní modely mobilních terminálů. Stalo se tak u příležitosti konání výstavy "TDN@2001", sponzorované společností Tokyo Design Network (TDN) (jedná se o společnou aktivitu návrhářů firem NEC, Canon Inc. a Nissan Motor). NEC zde představil komunikační prostředky, jako například mobilní video-telefon a síťový přehrávač, který pracuje i jako mobilní telefon. 

Mobilní telefon "palette" (na obrázku vlevo) byl vyvinut za předpokladu, že se na trh dostane až za tři až pět let. Jedná se o skládací typ, který je kromě jiného vybaven LCD a kamerou. Spodní část obsahuje dotykový panel LCD s celkem 12 tlačítky. Každé tlačítko je samostatným displejem a ten se mění v závislosti na tom, které funkce majitel právě používá. Klasicky ukazuje "menu" - adresář, telefon, poštu, užití kamery a další. Když uživatel zvolí to tlačítko (a tím i funkci), které chce právě užít, displej všech tlačítek se přepne na zvolené menu. Například když je používán adresář, displej všech tlačítek se přepne a zobrazí fotografie všech přátel a k tomu spojených informací (ty ovšem musí být k dispozici zadané v adresáři). K zavolání jednoho z nich pak stačí zmáčknout příslušné tlačítko s vybranou fotografií. Přístroj umožní svému majiteli i hraní - dokáže změnit pozadí displeje, nebo "upravit" obličej volané osoby. Další samozřejmostí je i zasílání obrázků, zachycených kamerou umístěnou v horní části přístoje. 

Síťový hudební přehrávač "vial", který pracuje jako mobilní telefon, se skládá ze dvou částí. Jedna z nich je pero jako operační zařízení a zároveň hlavní "tělo" a druhou je pak LCD skládacího typu. Datová komunikace mezi "tělem" přístroje a displejem probíhá za pomoci technologie Bluetooth. K tomu, aby uživatel provedl telefonní hovor, stačí použít pera a označit příslušné telefonní číslo. K peru lze připojit sluchátka, takže uživatel může telefonovat bez nutnosti použití displejové části. Jednou ze zajímavostí je i skutečnost, že LCD dokáže zobrazit text vertikálně, nebo horizontálně. 

Další vystavovanou novinkou byl mobilní telefon "Glass Navi" (na obrázku vlevo). Svým vzhledem připomíná dalekohled, nebo chcete-li kukátko a když se uživatel podívá do skleněné části na straně "těla", uvidí velkou obrazovku, která se rovná velikosti 52" (!) displeje. Glass Navi obsahuje funkci volání a dá se na něm sledovat například i televizní pozemní vysílání. Také obsahuje funkci "Global Positioning System" (GPS) a když uživatel hledá určité místo, přístroj mu jej ukáže ve virtuálním 3D provedení. 


TOKYO - Fujitsu představuje mini-laptop o váze pouhých 880 gramů. Nová řada PC výrobků této společnosti se týká série "FMV-BIBLO". Tato série obsahuje pět typů a skládá se ze 14 modelů - ve velikosti je to A5 kompaktní "LOOX S" a "LOOX T"; ve velikosti A4 se jedná o "NE sérii," "NB sérii" a "MG sérii". Všechny modely mají před-instalovaná Windows XP Home Edition. 

Série LOOX má displej o šíři 8.9" a je o 22% tenčí, než tradiční modely; dle slov mluvčího společnosti je svou hmotností (882 gramů) skutečně nejlehčí na světě. Data dokáže přenášet rychlostí 64kbps při užití PIAFS, a nebo 32kbps při užití komunikace "packet-switched data". CPU je 700MHz Crusoe TM5500 mikroprocesor. Tato novinka se bude prodávat za cenu kolem 160.000 jenů (cca. 1.311 USD) u vyššího modelu "S8/70W" a za cenu kolem 150.000 jenů (cca. 1.230 USD) u základního modelu "S8/70". 

LOOX T obsahuje zabudovanou mechaniku DVD-ROM/CD-RW; tu lze oddělit, aby byl přístroj lehčí. CPU je 800MHz Crusoe TM5800 mikroprocesor. Při použití standardní baterie pracuje po dobu 210-220 minut. Model vyšší třídy "T8/80W" se bude prodávat za cenu 200.000 jenů (cca.1.640 USD) a standardní model "T8/80" pak za cenu 190.000 jenů (cca. 1.560 USD). 


TOKYO - Fujifilm představuje digitální kameru kompatibilní s MP3 a s propojením k mobilnímu telefonu. Nový model série  "FinePix" bude k dispozici ve třech barvách - růžové, modré a stříbrné; všechny modely mají zabudovanou funkci přehrávání formátu MP3. "FinePix30i" je schopný nepřetržitého přehrávání hudebních souborů v délce  až 4,5 h a nahrávání o délce 160 minut na 128MB SmartMedia card. Celý výrobek byl navržen tak, aby byl kompaktní a lehký - kamera je široká pouhých 29,5 mm; váží 150g. Obsahuje 1/2.7" CCD a "intelligent image-processor" IC. Má rozlišení 2 miliony pixelů a funkci 2.5 x digitální zoom. Za pomoci propojení speciálním kabelem lze obrazová data přenést do mobilního telefonu a za použití E-mailové funkce (na mobilu) tyto data pak přeposlat. Prodávat se bude za cenu 64.800 jenů (cca. 530 US).

TOKYO - NTT přichází s novým videotelefonem. Se společností NTT se v "Asijských novinkách" setkáváme pravidelně. Tentokrát si tento výrobce pro rozmlsané japonské uživatele připravil nový typ ISDN telefonu s názvem "Moppet" - tento videotelefon se v Japonsku začne prodávat již v polovině listopadu tohoto roku. Moppet umožní svému majiteli telefonní video-spojení s majiteli telefonů typu FOMA vybavenými funkcí "video". Kompatibilita je zaručena také s existujícími ISDN videotelefony. Přístroj se skládá z 1/4" CCD kamery a barevného 5" (TFT) LCD; dále obsahuje input/output jacky pro video a audio, což znamená, že uživatel bude například moci použít vlastní videokameru k zachycení a posílání dat, nebo přístroj připojit k televizní obrazovce. Moppet se bude prodávat za cenu 100.000 jenů (cca. 820 USD). 


TOKYO - Toyota vystavuje nový typ osobního automobilu s možností napojení na síť. Stalo se tak u příležitosti konání již 35té "Tokyo Motor Show". 

Vůz společnosti Toyota Motor se jmenuje "WiLL VC" a dokáže používat G-BOOK - síť, kterou Toyota připravuje exklusivně pro použití ve svých vozidlech. Služba G-BOOK umožní majitelům automobilů stahování a přehrávání dat na terminále zabudovaném v automobilu. V nabídce bude například aktuální dopravní zpravodajství, informace, informace týkající se nákupů a informací o restauracích, dále pak zábava - hudba, karaoke, hry a novinky. Služba bude zprovozněna v průběhu příštího roku. 

Downloadování informací bude probíhat dvěma způsoby. První je bezdrátová komunikace za užití pásma používaného pro mobilní telefony. Druhou možností je downloadování informací na  SD memory kartu, kterou je třeba "nabít" vložením do stánkového terminálu E-TOWER (na fotografii stojí vlevo u auta). Tento "stánek", či budka, bude umístěna na vhodných místech - u čerpacích stanic, obchodech apod.  Zařízení dokáže například i obsah číst "umělým hlasem", dokáže také naopak rozeznat hlas majitele vozidla, rozumět  a "odpovědět mu".

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Najdete na iDNES.cz