Asijské novinky

aktualizováno 
Necelý kilogram váží nový notebook od společnosti Fujitsu, NEC vystavuje modely mobilních terminálů, Fujifilm představuje digitální kameru kompatibilní s MP3, NTT přichází s novým videotelefonem; a konečně Toyota vystavuje nový typ osobního automobilu s

TOKYO - NEC představuje atraktivní modely mobilních terminálů. Stalo se tak u příležitosti konání výstavy "TDN@2001", sponzorované společností Tokyo Design Network (TDN) (jedná se o společnou aktivitu návrhářů firem NEC, Canon Inc. a Nissan Motor). NEC zde představil komunikační prostředky, jako například mobilní video-telefon a síťový přehrávač, který pracuje i jako mobilní telefon. 

Mobilní telefon "palette" (na obrázku vlevo) byl vyvinut za předpokladu, že se na trh dostane až za tři až pět let. Jedná se o skládací typ, který je kromě jiného vybaven LCD a kamerou. Spodní část obsahuje dotykový panel LCD s celkem 12 tlačítky. Každé tlačítko je samostatným displejem a ten se mění v závislosti na tom, které funkce majitel právě používá. Klasicky ukazuje "menu" - adresář, telefon, poštu, užití kamery a další. Když uživatel zvolí to tlačítko (a tím i funkci), které chce právě užít, displej všech tlačítek se přepne na zvolené menu. Například když je používán adresář, displej všech tlačítek se přepne a zobrazí fotografie všech přátel a k tomu spojených informací (ty ovšem musí být k dispozici zadané v adresáři). K zavolání jednoho z nich pak stačí zmáčknout příslušné tlačítko s vybranou fotografií. Přístroj umožní svému majiteli i hraní - dokáže změnit pozadí displeje, nebo "upravit" obličej volané osoby. Další samozřejmostí je i zasílání obrázků, zachycených kamerou umístěnou v horní části přístoje. 

Síťový hudební přehrávač "vial", který pracuje jako mobilní telefon, se skládá ze dvou částí. Jedna z nich je pero jako operační zařízení a zároveň hlavní "tělo" a druhou je pak LCD skládacího typu. Datová komunikace mezi "tělem" přístroje a displejem probíhá za pomoci technologie Bluetooth. K tomu, aby uživatel provedl telefonní hovor, stačí použít pera a označit příslušné telefonní číslo. K peru lze připojit sluchátka, takže uživatel může telefonovat bez nutnosti použití displejové části. Jednou ze zajímavostí je i skutečnost, že LCD dokáže zobrazit text vertikálně, nebo horizontálně. 

Další vystavovanou novinkou byl mobilní telefon "Glass Navi" (na obrázku vlevo). Svým vzhledem připomíná dalekohled, nebo chcete-li kukátko a když se uživatel podívá do skleněné části na straně "těla", uvidí velkou obrazovku, která se rovná velikosti 52" (!) displeje. Glass Navi obsahuje funkci volání a dá se na něm sledovat například i televizní pozemní vysílání. Také obsahuje funkci "Global Positioning System" (GPS) a když uživatel hledá určité místo, přístroj mu jej ukáže ve virtuálním 3D provedení. 


TOKYO - Fujitsu představuje mini-laptop o váze pouhých 880 gramů. Nová řada PC výrobků této společnosti se týká série "FMV-BIBLO". Tato série obsahuje pět typů a skládá se ze 14 modelů - ve velikosti je to A5 kompaktní "LOOX S" a "LOOX T"; ve velikosti A4 se jedná o "NE sérii," "NB sérii" a "MG sérii". Všechny modely mají před-instalovaná Windows XP Home Edition. 

Série LOOX má displej o šíři 8.9" a je o 22% tenčí, než tradiční modely; dle slov mluvčího společnosti je svou hmotností (882 gramů) skutečně nejlehčí na světě. Data dokáže přenášet rychlostí 64kbps při užití PIAFS, a nebo 32kbps při užití komunikace "packet-switched data". CPU je 700MHz Crusoe TM5500 mikroprocesor. Tato novinka se bude prodávat za cenu kolem 160.000 jenů (cca. 1.311 USD) u vyššího modelu "S8/70W" a za cenu kolem 150.000 jenů (cca. 1.230 USD) u základního modelu "S8/70". 

LOOX T obsahuje zabudovanou mechaniku DVD-ROM/CD-RW; tu lze oddělit, aby byl přístroj lehčí. CPU je 800MHz Crusoe TM5800 mikroprocesor. Při použití standardní baterie pracuje po dobu 210-220 minut. Model vyšší třídy "T8/80W" se bude prodávat za cenu 200.000 jenů (cca.1.640 USD) a standardní model "T8/80" pak za cenu 190.000 jenů (cca. 1.560 USD). 


TOKYO - Fujifilm představuje digitální kameru kompatibilní s MP3 a s propojením k mobilnímu telefonu. Nový model série  "FinePix" bude k dispozici ve třech barvách - růžové, modré a stříbrné; všechny modely mají zabudovanou funkci přehrávání formátu MP3. "FinePix30i" je schopný nepřetržitého přehrávání hudebních souborů v délce  až 4,5 h a nahrávání o délce 160 minut na 128MB SmartMedia card. Celý výrobek byl navržen tak, aby byl kompaktní a lehký - kamera je široká pouhých 29,5 mm; váží 150g. Obsahuje 1/2.7" CCD a "intelligent image-processor" IC. Má rozlišení 2 miliony pixelů a funkci 2.5 x digitální zoom. Za pomoci propojení speciálním kabelem lze obrazová data přenést do mobilního telefonu a za použití E-mailové funkce (na mobilu) tyto data pak přeposlat. Prodávat se bude za cenu 64.800 jenů (cca. 530 US).

TOKYO - NTT přichází s novým videotelefonem. Se společností NTT se v "Asijských novinkách" setkáváme pravidelně. Tentokrát si tento výrobce pro rozmlsané japonské uživatele připravil nový typ ISDN telefonu s názvem "Moppet" - tento videotelefon se v Japonsku začne prodávat již v polovině listopadu tohoto roku. Moppet umožní svému majiteli telefonní video-spojení s majiteli telefonů typu FOMA vybavenými funkcí "video". Kompatibilita je zaručena také s existujícími ISDN videotelefony. Přístroj se skládá z 1/4" CCD kamery a barevného 5" (TFT) LCD; dále obsahuje input/output jacky pro video a audio, což znamená, že uživatel bude například moci použít vlastní videokameru k zachycení a posílání dat, nebo přístroj připojit k televizní obrazovce. Moppet se bude prodávat za cenu 100.000 jenů (cca. 820 USD). 


TOKYO - Toyota vystavuje nový typ osobního automobilu s možností napojení na síť. Stalo se tak u příležitosti konání již 35té "Tokyo Motor Show". 

Vůz společnosti Toyota Motor se jmenuje "WiLL VC" a dokáže používat G-BOOK - síť, kterou Toyota připravuje exklusivně pro použití ve svých vozidlech. Služba G-BOOK umožní majitelům automobilů stahování a přehrávání dat na terminále zabudovaném v automobilu. V nabídce bude například aktuální dopravní zpravodajství, informace, informace týkající se nákupů a informací o restauracích, dále pak zábava - hudba, karaoke, hry a novinky. Služba bude zprovozněna v průběhu příštího roku. 

Downloadování informací bude probíhat dvěma způsoby. První je bezdrátová komunikace za užití pásma používaného pro mobilní telefony. Druhou možností je downloadování informací na  SD memory kartu, kterou je třeba "nabít" vložením do stánkového terminálu E-TOWER (na fotografii stojí vlevo u auta). Tento "stánek", či budka, bude umístěna na vhodných místech - u čerpacích stanic, obchodech apod.  Zařízení dokáže například i obsah číst "umělým hlasem", dokáže také naopak rozeznat hlas majitele vozidla, rozumět  a "odpovědět mu".

Autor:


Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz