ASP - Budoucnost patří pronájmu softwaru

  • 3
Co je vlastně ASP a jaké výhody oproti klasickému provozu aplikací má? Jaké jsou naopak nevýhody Application Service Providingu a co rizika s tímto způsobem provozu IS/ICT spojená?

Úvod do ASP

Podle organizace ASP Industry Consortium je ASP taková společnost, která dává k dispozici aplikaci, IT infrastrukturu a další dodatečné služby potřebné k poskytnutí kompletní aplikační služby zákazníkovi na bázi předplatného. ASP typicky hostují aplikaci ve vzdáleném datovém centru a přístup umožňují svým klientům pomocí Internetu nebo privátních linek, příp. virtuální privátní sítě (VPN - Virtual Private Network)“. K tomu, abychom si o ASP utvořili celistvý obraz , je vhodné definici dále rozšířit:

  • aplikace je vytvořena některým z dodavatelů softwaru, případně přímo poskytovatelem,
  • aplikaci si může předplatit a používat mnoho zákazníků najednou,
  • využívání aplikace je řešeno jako služba, ke které se uživatel přihlašuje formou předplatného (Software as a Service),
  • aplikace je fyzicky umístěna na vzdáleném počítači a přístup k ní je umožněn skrze síť – např. internet,
  • správu a údržbu aplikace provádí poskytovatel této aplikace,
  • zákazník využívá služeb aplikace na svém zařízení – PC s pomocí internetového prohlížeče (či jiného klienta) s jednoduchým a uživatelsky přívětivým rozhraním.

Z výše uvedeného vyplývá, že hlavní rozdíl oproti klasickému způsobu provozu aplikace spočívá ve vlastnictví samotné aplikace a odpovědnosti za její provoz a údržbu. V klasickém případě bývá vlastníkem aplikace a licence ten, kdo ji využívá a velmi často si ji i sám vlastními silami spravuje a provádí její údržbu. V modelu ASP je a softwarový produkt nabízený jako služba. Můžeme si uvést jednoduchý příklad:

Firmy, které si předplatí ASP aplikaci, ji používají stejně jako např. službu MemoBox Českého Telecomu. Služba fyzicky existuje u poskytovatele, který se zároveň stará o její řádné fungování a údržbu. Zákazník ji využívá na dálku (prostřednictvím telekomunikační sítě) a za přístup platí měsíční poplatek. Zákazník tak nemusí sám kupovat drahé záznamníkové zařízení a starat se o jeho údržbu. Zákazník se tak nemusí starat o nákup licence, instalaci, údržbu, a upgrade aplikace.

Technická podpora a údržba softwaru je zajišťována poskytovatelem – ASP providerem. Zjednodušeně můžeme říci, že kód aplikace je umístěn na serveru poskytovatele a jeho modifikaci provádí pouze poskytovatel služby. V případě vydání nové verze provede poskytovatel nezbytný upgrade na serveru. Uživatelé mohou (často bez přerušení) pohodlně využívat aktuální verzi.

ASP - topologie řešení

Jaké výhody může ASP zákazníkům přinést?

Nyní již víme co to ASP je a jak funguje. Jaké jsou hlavní výhody ASP řešení? Některé z nich již jaksi mimochodem vyplynuly z předchozího textu. Nyní stručně shrneme nejdůležitější:

  • „Vše pod jednou střechou“ – v angličtině uváděno jako one-stop shopping, v podstatě znamená, že ASP na sebe přebírá rozhodnutí o vývoji softwaru, výběru hardwaru, vývoji, integraci a managementu a nabízí zákazníkovi řešení jako celek;
  • Predikovatelnost nákladů a zpřístupnění drahého sofistikovaného softwaru i menším firmám, které nechtějí nebo nemají prostředky na velké investice aplikačního vybavení;
  • Rychlost využití – ASP dodá řešení rychleji, než kdyby si jej zákazník vyvíjel sám;
  • Snadnější upgrade – upgrade u zákazníků je díky nižší customizaci snadnější a rychlejší;
  • Minimalizace nároků na IT odborníky ve firmě – ASP zajišťuje chod a údržbu prostřednictvím vlastních lidí a s vlastním know-how;
  • Možnost distribuce pracovní síly – poskytování aplikace přes internet umožňuje použití kdekoliv – tedy i doma nebo cestujícím obchodníkům kdekoliv ve světě;
  • Soustředění se na hlavní činnost podniku – problémy s IT přebírá odborná firma a Vy se můžete věnovat svému „core businessu“.

Vše tedy vypadá zdánlivě velice „růžově“.  Pokud firmu trápí například  problém vysokých pořizovacích nákladů na již hotové aplikace, nebo snad  problém nedostatku zkušených a vzdělaných zaměstnanců, či problém vysokých nákladů budování a správy nezbytné IT infrastruktury, je ASP možná tím pravým řešením. Samozřejmě nic není tak jednoduché. I když v dnešní době pozorujeme intenzivní zájem o pronájem aplikací ze strany malých, středních ale i velkých firem, rozšíření ASP stále nedosáhlo původních optimistických očekávání. Důvodů je několik. Jedním z nich je obava zákazníků svěřit provoz cizímu subjektu.

Model ASP je, jak již bylo uvedeno, založen na principu poskytování aplikací na dálku – s využitím komunikační infrastruktury internetu nebo privátní sítě. Fyzické oddělení místa provozu aplikace a místa jejího užití koncovým uživatelem je nutno považovat za jednu z příčin obav zákazníků. Funkčnost řešení je podmíněna spolehlivostí a dostupností daného komunikačního spojení. Rychlost odezvy a celkový výkon aplikace závisí na propustnosti zvoleného komunikačního média. Z tohoto pohledu se cenově dostupné řešení s využitím sítě internet jeví jako značně nespolehlivé pro běh kritických aplikací. Jejich provoz je potom nutné svěřit pronajatým datovým linkám, u kterých ovšem mizí výhoda levného komunikačního spojení. Pro aplikace, které neplní pro firmu „kritickou“ funkci, je využití internetu postačující.

Fyzické oddělení zákazníka a aplikace s sebou přináší i další problém – data jsou svěřena jinému subjektu. Netřeba zdůrazňovat, že pro většinu firem jsou uložená data kritická pro fungování firmy a ztráta jejich kontroly tak představuje vysoké bezpečnostní riziko. Pro jeho eliminaci by měl mezi oběma subjekty existovat platný smluvní vztah ,který bude vše potřebné upravovat (rozsah služeb, sankce v případě nedodržení podmínek atd.)

Je třeba počítat i s možností ukončení činnosti ASP poskytovatele. Riziko je ovšem stejné jako u jakékoliv jiné společnosti a můžeme se tomuto riziku bránit důkladnou „due diligence“ (výběr, ohodnocení) potenciálního poskytovatele.

Autory článku jsou Ing. Jan Pavelka, David Novohradský. Další články na téma ASP naleznete na stránkách ČSSI.

Praktickým aspektům využívání ASP služeb je věnován seminář konaný dne 22.5. od 15 hodin v Praze na Vysoké škole ekonomické. Více informací na www.ASPmonitor.cz/seminar.