Ilustrační obrázek | foto: Profimedia.cz

K Zemi se blíží asteroid, který může letět blíže, než jsou družice

  • 104
Takto blízký průlet asteroidu nezažívá Země každý den, tedy pokud poletí po hraniční dráze, kterou astronomové vypočítali. Zemi neohrozí letos a ani příští rok, kdy se vrátí.

Jmenuje se 2013 TX68 a je zhruba dvakrát větší než meteorit, který před třemi lety proletěl nad Čeljabinskem. Astronomové jej objevili v roce 2013, ale měli jen krátký čas na jeho pozorování, a proto nemohli dobře spočítat jeho dráhu.

I proto se posouvají data, kdy by se měl asteroid přiblížit. Původní termín z první březnové soboty se posunul na úterý 8. března.

Předpokládaná dráha asteroidu 2013 TX68, který by mohl těsně minout Zemi.

Díky současnému neustálému pozorování mohli vědci ze Střediska pro zkoumání objektů letících blízko Země (CNEOS) nejen upřesnit své předchozí odhady doby a vzdálenosti průletu asteroidu, ale mohli také potvrdit, že planetka neznamená pro Zemi žádné nebezpečí.

„Už jsme věděli, že asteroid 2013 TX68 bezpečně mine Zemi počátkem března, ale nové údaje nám umožňují lépe stanovit jeho oběžnou dráhu,“ uvedl ředitel CNEOS Paul Chodas. „Data naznačují, že tento malý asteroid pravděpodobně proletí v mnohem větší vzdálenosti od Země, než se původně myslelo,“ dodal.

Podle upřesněných odhadů 2013 TX68 modrou planetu mine zřejmě ve vzdálenosti zhruba pět milionů kilometrů. Vědci ještě zcela nevylučují možnost, že se přiblíží i víc, rozhodně však ne pod 24 000 kilometrů. Srážku však rozhodně vylučují. S tím souhlasí i čeští astronomové.

Jen pro připomenutí, družice na geostacionární dráze se pohybují těsně nad hranicí 35 000 kilometrů, takže by je těleso ohrozit mohlo, ale jen s velice malou pravděpodobností.

„Nominální neboli v tomto případě nejpravděpodobnější vzdálenost od Země bude cca 2 miliony kilometrů,“ vysvětloval již na začátku února Miloš Tichý z Observatoře Kleť. Nejvzdálenější dráha průletu kolem Země se přitom pohybuje miliony kilometrů nad desetimilionovou hranicí. Další návštěvu tělesa v okolí naší Země očekáváme v září 2017.

„S ohledem na nenulovou pravděpodobnost srážky tohoto tělesa se Zemí v následujících 100 letech, je těleso zařazeno do kategorie Virtuálních impaktorů (ke dnešku je takovýchto těles 600, což je o něco více než čtyři procenta ze známých blízkozemních planetek, kterých teď je 13 744),“ komentuje Tichý.

15. února 2013

Oprava: V textu jsme upravili jednotky nejvzdálenějšího průletu z tisíce na miliony.

,