Sonda Swift

Sonda Swift | foto: NASA

Astronomové zachytili gama záblesk z druhého konce vesmíru

  • 73
Sonda Swift před nedávnem zaznamenala gama záblesk, jehož světlo k nám letělo z úctyhodné vzdálenosti 12,8 miliardy světelných let. Jde o dosud nejstarší podobnou událost, jejíž průběh měli vědci možnost sledovat!

Gama záblesky (GRBs, z angl. Gamma-ray bursts) jsou krátkodobé výrony vysokoenergetického záření, které nám většinou přinášejí svědectví o zániku hmotných hvězd. Ty na konci svého vývoje nejsou už dále schopny odolávat své vlastní obrovské gravitaci a začnou se náhle hroutit.

Přitom do okolí chrlí ohromná množství látky. Expandující hmota nejprve produkuje intenzivní gama záření, které vzápětí, po srážkách s okolním prachem a plynem, ztrácí svou energii, což vytváří "dozvuky" i na delších vlnových délkách.

Gama záblesk

V hlavní roli Swift

Gama záblesk z počátku vesmíru jako první odhalila družice Swift brzy ráno 13. září tohoto roku, a to díky svému detektoru BAT (Burst Alert Telescope). Téměř ihned byla určena poloha záblesku (v souhvězdí Eridanus) a krátce nato zahájil Swift jeho průzkum svým rentgenovým teleskopem.

Průběh dalších fází kataklyzmatické události již probíhal i za účasti pozemských teleskopů Evropské jižní observatoře (ESO), 2,2 metrový dalekohled v observatoři La Silla byl schopen jej sledovat pouhou minutu poté, co zahájil pozorování Swift. Velmi velký dalekohled (VLT) v Paranalu ho zaměřil zhruba o 1,5 hodiny později.

Z okraje vesmíru

"Jde o nejúžasnější záblesk, který Swift dosud odhalil," popisuje výjimečnou událost Neil Gehrels z Goddardova střediska kosmických letů a dodává: "Přichází k nám téměř z kraje viditelného vesmíru."

Vzdálenost objektu, 12,8 miliardy světelných let, astronomové určili z hodnoty naměřeného rudého posuvu (6.7). Do katalogu byl rekordní záblesk založen pod jménem GRB 080913. K události došlo v daleké minulosti, kdy byl vesmír jen 825 milionů let starý.

"Tento záblesk doprovází zánik hvězdy, která patřila mezi první hvězdné generace vesmíru," tvrdí Patricia Schady z londýnské University College, která pozorování organizovala. Zkoumání dávných gama záblesků vědcům přináší důležité poznatky o životě a konci nejstarších hvězd ve vesmíru.

Zdroj: www.nasa.gov, www.universetoday.com