Asus překvapil Androidem a Windows v jednom PC a skleněným notebookem

  10:24aktualizováno  10:24
Právě začínající veletrh Computex má být doslova žní novinek v oblasti IT a spotřební elektroniky. Poměrně slušný předkrm těsně před jeho začátkem představila firma Asus. Ta vedle řady vylepšení svých předchozích modelů ukázala dva unikátní stroje a jednu zajímavou myš.

Asus Transformer Book Trio | foto: Asus

Tři v jednom

Největší pozornost upoutal model Transformer Book Trio s displejem s úhlopříčkou 11,6 palce a rozlišením 1920 × 1080 pixelů. Je totiž vybaven dvěma jinak nesourodými operačními systémy: Androidem a Windows 8. K tomu má i dva procesory. Jsou to úsporný 2GHz Intel Atom Z2580  a výkonnější Core i7-4500U čtvrté generace. Android Jelly Bean si tak má vystačit s x86 čipem Atom, zatímco Windows 8 mohou běžet na výkonnějším čipu. Oba systémy lze přepínat stisknutím tlačítka.

Jak z názvu Transformer u této firmy vplývá, je to model, který má odnímatelnou dokovací klávesnici, a lze jej tedy využívat i jako tablet. V obou částech je pak integrován akumulátor (33Wh a 19Wh), takže firma slibuje dlouhý běh na baterie, konkrétní hodnotu však zatím nezveřejnila. Právě v klávesnicové části je schován i procesor i7 a také 750GB pevný disk. Samotný tablet má k dispozici 64 GB flash paměti.

Novinky Asus

Asus tvrdí, že označení Trio vzniklo jako odkaz na schopnosti přístroje. "Spojuje funkce notebooku, tabletu a desktop PC," uvádí v tiskové zprávě. Ovšem jak marketingoví pracovníci přišli na to desktopové PC s čipem Core i7 pro přenosné přístroje, to už se blíže nerozebírá. Jejich hlavní argument spočívá v možnosti připojit dokovací klávesnicí přímo na externí monitor bez nutnosti mít zapojenou tabletovou část.

Sklo i kolem klávesnice

Na Computexu byl představen i v květnu oznámený 13,3" ultrabook Zenbook Infinity. Ten je unikátní tím, že v něm Asus přímo do hliníkového rámu zapustil odolné sklo Corning Gorilla Glass 3. Ten tak chrání víko i oblast okolo klávesnice, kde je zbroušené do matna.

Firma si pochvaluje, že se jí tímto způsobem podařilo snížit tloušťku přístroje o 14 procent na 15,5 mm a zároveň zvýšit odolnost proti poškrábání. Utrabook se dostane do prodeje na předvánoční trh, a bude se tak moci pochlubit právě uváděnou novou generací čipů od Intelu s jádrem Haswell. Konkrétně to podle The Verge bude 28W dvoujádrový model. K dispozici budou i dva USB 3.0 porty a jeden mini DisplayPort.

VivoMouse

Tři funkce v jedné slibuje i nová designová myš Asus VivoMouse. Má jít o kombinaci touchpadu, myši a dálkového ovládání pro počítač. Přínosem prý bude především pro uživatele Windows 8, kteří nemají dotykový displej.

Podobně jako moderní touchpady totiž zvládá gesta spojená s tímto operačním systémem. Jak bude nové zařízení praktické, to se dozvíme, až jej vyzkoušíme. Design je rozhodně zajímavý. Dostupnost ani ceny zatím nebyly stanoveny.

Autor:

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Muskovi „tuneláři“ mají první kilometry a chystají den otevřených dveří

Elon Musk natočil video ve svém tunelu u Los Angeles.

Nečekaná odnož podnikatelské činnost Elona Muska, „tunelovací“ společnost The Boring Company ukáže veřejnosti svůj...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Roboti nemají fantazii a bude těžké je to naučit, říká vědec z Uberu

Picbreeder.org je online projekt týmu profesora Stanleyho, který je založen na...

Profesor Kenneth O. Stanley pracuje ve výzkumném centru Uber AI Labs, ale jeho bádání nemá nic přímo společného s...

Najdete na iDNES.cz