Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých konvencí vítané. Vestavěný displej v touchpadu v novém Asus ZenBook 15 nejen zvyšuje „cool faktor“ stroje, ale ukázal se i jako praktický doplněk.
Asus ZenBook 15

Asus ZenBook 15 | foto: Technet.cz

Že jednou věnujeme většinu recenze notebooku pouze touchpadu, to by nás před letošním veletrhem IFA nejspíše nenapadlo. Asus tam však představil nové notebooky ZenBook, ve kterých touchpad dostal úplně novou podobu. Celou jeho plochu totiž tvoří LCD zobrazovač s dotykovou plochou nazvaný ScreenPad. A aby tam nebyl jen pro „srandu králíkům“, výrobce jej vybavil sadou na míru ušitých aplikací.

Neodolali jsme a ZenBook Pro UX580GD si půjčili do redakčního testu.

Co ScreenPad bude či nebude dělat, uživatel volí funkční klávesou F6, přičemž přepíná mezi čtyřmi režimy. Prvním z nich je režim „ScreenPad“, druhým „rozšiřující displej“, třetím „klasický touchpad“ a čtvrtým „vypnutý touchpad“. Vezmeme je popořadě. 

ScreenPad jako ScreenPad

V režimu ScreenPad vypadá ScreenPad jako klasický touchpad, s tím rozdílem, že je na něm zobrazena grafická tapeta (lze vypnout, pak vidíte v celé ploše slabý svit podsvětlení displeje) a v horní části zobrazenou krátkou čárku. Když přes ni přejedete prstem, objeví se menu s ikonami aplikací určených pro tuto malou obrazovku. 

Jakmile si dotykem vyberete aplikaci, spustí se na celé ploše touchpadu, přičemž ten v tu chvíli přestane ovládat kurzor ve Windows, dotyky pak řídíte jen aktuálně zobrazenou aplikaci. Ve Windows můžete pracovat dál díky dotykovému displeji, touchpad se ke své základní funkci vrátí, jakmile aplikaci zavřete. 

První je hudební přehrávač s jednoduchým přehledným ovládáním, zobrazením přebalu právě přehrávaného alba a bohužel naprostým minimem funkcí. Přehrává vše ze složky Hudba v počítači a neřeší ani adresáře, ani alba/interprety v ID3 tazích - celý obsah systémové složky tak udělá jeden dlouhý playlist. Skladby jsou v pořadí podle tagů, vybírat je možné pouze listováním. Je to samostatná aplikace, s hudebním přehrávačem ve Windows není nijak spjatá. Dobré je, že i když aplikaci shodíte a ScreenPad používáte jinak, běží na pozadí a hudba stále hraje.

ScreenPad hudební přehrávač

Další aplikací je kalendář, respektive zobrazení kalendáře. Ten můžete synchronizovat s kalendářem ve Windows a pak se rychle dostanete k přehledu plánovaných schůzek. Pro editaci záznamů však musíte do aplikace ve Windows. Na rychlé mrknutí do kalendáře například během telefonního hovoru je to dobré. Škoda, že nelze synchronizovat například s kalendářem Google.

ScreenPad kalendář

Naprosto logickou aplikací pro ScreenPad je kalkulačka. Má spíše základní funkce, ale je rychle po ruce a funguje. Hodnoty výpočtů udrží i po shození  do pozadí.

Trochu rozpačití jsme byli z další aplikace, která je ovládacím rozhraním pro streamovací hudební službu Spotify. Ta funguje jen v případě, že jste předtím spustili aplikaci Spotify ve Windows jako takovou. Do té doby se na ScreenPadu zobrazí jen logo a nápis „Nainstalujte si prosím Spotify a přihlaste se k vašemu účtu ...“, což je matoucí, protože tento úkon stačí udělat jen poprvé. Jakmile aplikace běží, můžete na ScreenPadu ovládat základní přehrávací funkce. Procházet lze skladby uložené do knihovny, ale nijak netříděné, stejně jako u hudebního přehrávače. Pro výběr alba je stejně potřeba velká aplikace.

ScreenPad Spotify

Výborná je možnost udělat ze ScreenPadu numerickou klávesnici. Sice chybí haptické odezva jako u klasického klávesového numerického bloku, ale i tak je to na „vyťukávání“ čísel fajn. Jen je potřeba pro další používání počítače používat dotykové rozhraní displeje nebo myš, protože na ScreenPadu pak fungují jen tlačítka.

ScreenPad numerický blok

Poslední aktuálně dostupnou volbou je „Launcher“, což je prostor, kam si můžete naskládat ikony jakýchkoli aplikací, které se pak po jednom stisku spustí. Přiznám se, že po této funkci jsem po dobu testování neměl potřebu sáhnout.

Zajímavé jsou rozšíření pro některé aplikace, například kancelářský balík MS Office. Po spuštění Wordu se na ScreenPadu zobrazí rozhraní s často používanými funkcemi. V místech, kde zrovna nejsou zobrazeny ovládací prvky, se ScreenPad nepřestává chovat jako touchpad a tak se dá s aplikacemi hezky pracovat. Které funkce ve výběru budou, si z předvýběru v menu vyberete sami.

ScreenPad Word

Vyzkoušet jsme chtěli i rozšíření pro ovládání přehrávání videí z YouTube a dalších serverů v prohlížeči Chrome, to se nám však nepodařilo.  

ScreenPad jako druhá obrazovka

ScreenPad lze využít jako druhý „monitor“ pro běžné zobrazení. Při velikosti 5,5" to má samozřejmě limity, ale díky rozlišení 1920 x 1080 pixelů (tj. plné HD) jsou i drobné znaky dobře zřetelné. ScreenPad v tu chvíli funguje jako touchpad pro obě obrazovky a s trochou cviku není s ovládáním problém.

ScreenPad druhý display

Připraven je i rychlý nástroj pro přehazování obsahu mezi displejem a ScreenPadem, takže můžete snadno měnit to, na čem pracujete na velké ploše a co vidíte v malém níže.

ScreenPad jako touchpad

V režimu běžného touchpadu pracuje ScreenPad dobře. Splňuje kritéria pro „precision touchpad“, má na dotyk velmi příjemný povrch a je vícedotykový. 

Hlavní odlišností je větší tloušťka desky touchpadu, což je nejspíše důvodem trochu tužších „tlačítek“ ve spodních krajích. Je to patrné, ale nijak nám to nevadilo. 

Zbytek stroje

Zbytek notebooku vezmeme tentokrát trochu stručně. Testovali jsme vyšší konfiguraci s procesorem Core i7-8750H, 16 GB operační paměti, 512GB SSD od Toshiby, grafickou kartou GTX 1050 od NVidie, lesklým dotykovým displejem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů od Chi Mei a 70 Wh akumulátorem. V prodeji je za 44 990 korun.

Asus ZenBook 15

Asus ZenBook 15

Již ze specifikace je jasné, že je to poměrně výkonný stroj, v PC Mark 10 obdržel 4 727 bodů, při práci rozhodně zdržovat nebude. V 3D Mark TimeSpy 1.0 dosáhl 1884 bodů, což je slušné, ale je třeba mít na paměti, že to není herní notebook. Z hlediska hlučnosti je docela v pořádku, v běžném provozu je tichý, v zátěži se projeví aerodynamický hluk, ale ve snesitelné míře i tónině. Horší je to s výdrží akumulátoru, ta se při běžné práci bez úsporných opatření přiblíží čtyřem hodinám.

Příjemně nás překvapil zvuk notebooku. Na tom Asus spolupracoval se společností Harman/Kardon a výsledek je velmi dobrý. Zvuk je výrazný, barevný, hutný a obsahuje i náznaky hloubek. To s sebou sice přináší citelné vibrace šasi, které cítíte v dlaních položených na palmrestech, na druhou stranu je to jeden z mála notebooků, které hrají „nenotebookově“ dobře. 

Jako výborný musíme hodnotit mikrofon, zachytí i barvu hlasu a je dostatečně citlivý i na zaznamenání hlasů dále v místnosti. Naopak kamera je spíše průměrná, obraz je sice dobře zřetelný i za horších světelných podmínek (včetně protisvětla), ale je zašumělý a ne moc ostrý a detailní.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

Apple iPhone 15 a 15 Plus

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Tu a tam lepší, v jádru pořád stejný. Test Samsungu Galaxy S24+

Samsung Galaxy S24+

Prostřední model z nové rodiny modelů S24 od Samsungu nám i letos předvedl, že i ze stínu svého...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Dál se zlepšuje a vzdaluje střední třídě. Test Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Maximální výbavu z celé řady Redmi Note 13 jako obvykle dostal model s přívlastkem Pro+. Letos...

Drahá a svébytná špička, teď trochu víc než ostatní. Test Sony Xperia 1 V

Sony Xperia 1 V

Loni přidalo Sony svému špičkovému smartphonu Xperia 1 IV fotoaparát s jedinečným optickým zoomem....

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Streamery Wiim Mini a Wiim Pro

Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...