Athlon 64: AMD klepe na nebeskou bránu

aktualizováno 
"Výkon, který smysluplně použijete," to bylo hlavní moto přednášky šéfa AMD Hectora Ruize. Ten prezentoval nový Athlon 64, nastínil bližší spolupráci týkající se podpory AMD procesorů od firem jako IBM, nVIDIA či Microsoft a naznačil své plány stát se jedničkou na trhu procesorů, to vše podtržené úchvatnou hudební show v závěru. Byli jsme při tom!

Advanced Micro Devices, společnost, která od svých počátků stoupala výše a výše po žebříčku výrobců procesorů - až se dostala na skvělé druhé místo, na kterém zůstala. Nyní uvádí procesor, se kterým se má dostat na pomyslný Olymp. AMD klepe se svou rodinou Hammer procesorů na dveře 64bitového světa, ve kterém bude vše lepší.

Stáhněte si videozáznam: Ruiz uvádí Athlon 64 + hraje (4,47 MB), Ruiz + Slash & AMD's knockin' on 64 (9,74 MB)

Ve svém úvodním proslovu demonstroval Hector Ruiz nejnovější Hammer procesor, který má uvést na scénu zcela novou technologii - určenou pro uživatele, ne pouze pro radost z uvádění stále rychlejších a fantastičtějších technologií, které nikdo nepoužívá - a nekupuje.

Hector J. De Ruiz, šéf AMD

"Výkon, který smysluplně použijete."
Ruiz tak hned v prvních minutách píchl do vosího hnízda, kdy současné závody ve výkonu přinášejí procesory, které si zatím málokdo kupuje, podobně jako Itanium experimenty a další výplody bujné fantazie, které se neujaly.

"Nejdeme do toho sami"
AMD si na prezentaci a demonstraci schopností nového procesoru přizvalo celou řadu významných partnerů, mezi nimi Gibson Guitar, Epic Games (výrobci špičkových akčních her, například Unreal Tournament 2003), NorthEast Utilities, nVIDIA, China Basic Education Software - i IBM! Prezence IBM na demonstraci nového procesoru AMD již ledacos napovídá o potenciálu, který v něm zasvěcení v branži vidí. Zatímco Itanium se nikdy pořádně neodlepilo od země (a je výsledkem spolupráce Intelu - a HP!), AMD vidí ve svých nových procesorech ohromné možnosti - a potenciál, který bude využit.

"IBM DB2 přenesena na Opteron během dvou dní"
Podniková databáze IBM - DB2 - byla přizpůsobena instrukční sadě Opteronu během dvou dní, což je v porovnání se specializovanou instrukční sadou Itania a Itaniovskou nekompatibilitou se starými x86 aplikacemi úžasné zjednodušení práce pro mnoho vývojářů. Pro IBM to znamená, že má k dispozici prakticky okamžitě od uvedení na trh výkonný 64bitový procesor šitý na míru své databázi. Pat Selinger, vývojářka IBM, jedna z pouze padesáti partnerů (fellow) v IBM, potvrdila (bez jmenování konkrétnějších čísel), že AMD Opteron umožňuje DB2 dosáhnout rychlejších odpovědí, vyššího výkonu celého databázového systému.

Hector Ruiz (vpravo) a vývojáři z Epic Games hrající špičkovou 3D akci Unreal Tournament 2003

"64 bitů pro domov - i práci"
Nejen vysoce výkonné databázové servery, skryté kdesi v útrobách podnikových budov, však budou doménou AMD procesorů. nVidia a Epic Games - oba špičky ve svém oboru - demonstrovaly výkon AMD opravdu přesvědčivě. Nový Unreal vypadá na "domácím" superčipu Athlon 64 skutečně přesvědčivě: 64 bitová technologie je schopna akcelerovat grafiku o řád výše, stejně jako před pár lety nástup specializovaných 3D čipů.

Nejvíce však pohla přítomnými demonstrace "víly" s velmi přesvědčivým "výstřihem" a atraktivními liniemi, která se pohybovala zcela přirozeně, renderovaná v reálném čase - všechny pohyby byly vypočítávány bez předchozí přípravy v přítomnosti. Detailnost a přirozenost simulace byla ohromující - cinematické efekty nové nVidie GeForce FX a výkon Athlonu 64 zcela jasně zanechaly stopu v myslích i skeptických diváků. Ostatně blíže jsme o tom informovali v tomto článku a tématu se věnovali i kolegové zde na BonusWebu.

Podobné aplikace mohou umožnit simulovat a přenášet pohyb ve virtuálních 3D světech či jen v přeneseném reálném světě: videokonference v úplně novém smyslu - můžete se přesunout společně do světa, kde nás bude věrně modelovat procesor a grafika, která bude vnímat naše podněty z reálného světa...

Hector Ruiz (vlevo) a šéf vývoje grafických čipů nVIDIE

"Hvězdné války ve Vašem bytě"
Do oblasti zábavy se vrátil z jiného úhlu prezentující z JAK Films, producenta filmových triků pro nové Star Wars George Lucase - díky AMD technologii bylo možné vytvořit filmové scény s ohromujícím množstvím detailů a nezávislých prvků v rekordně krátkém čase.

"Procesory podle požadavků uživatele"
Nová architektura nabízí mnoho možností dalšího rozvoje, ale její vývoj se bude řídit poptávkou trhu - AMD bude integrovat další možnosti a schopnosti do nového procesoru podle požadavků uživatelů. Nová rodina Hammer procesorů by měla obsáhnout informační svět: Opteron pro vysoce výkonné servery, Athlon 64 do kanceláří a domovů, jako centrum informací v osobním světě, a kdo ví, možná v nedaleké budoucnosti i 64bitový procesor AMD v handheldech a podobných zařízeních.

"Apache poběží na AMD lépe"
Úspěch nového procesoru začíná a končí u šíře aplikací, které jej podporují - bez optimalizace ani seberychlejší procesor s neuvěřitelným hrubým výkonem nezvládne překonat dřívější generace (viz Xeon Pentium III procesory a Itanium I). AMD od počátku vsadilo na podporu ze strany vývojářů - a podpora je viditelná, byť jen v náznacích. Covalent a Red Hat Technologies oznámily, že Apache - software pro webové servery, Hector J. De Ruiz, šéf AMD na kterých běží více jak polovina všech Internetových serverů - bude podporovat ve speciálně upravené verzi rozšířené funkce Opteronu a Athlonu 64. Technologie už byla demonstrována přímo v průběhu prezentace.

Microsoft optimalizuje?
V souvislosti s Apache optimalizací však zůstala kdesi v našich šedých mozkových závitech ještě zajímavější myšlenka - proslýchá se, že Microsoft optimalizuje nová 64bitová Windows XP přímo na míru pro AMD. Nejenom drobná přizpůsobení, ale přímo operační systém stavěný pro tuto technologii. To by bylo něco, co by AMD mohlo posunout na zcela jinou úroveň vůči Intelu - který musela a musí stále napodobovat, s nativní podporou Microsoftu by však mohla začít rozvíjet vlastní potenciál a invenci, namísto investic do co nejlepšího vylepšení diktátu Intelu.

Rockový koncert pro přítomné - a předzvěst věcí budoucích
Ruiz ukončil svůj přednes svérázně. Vzal do ruky kytaru a v doprovodu začal hrát podivně znějící melodii. Naštěstí pouze jenom jako úvod pro skutečnou hvězdu večera, která korunovala závěr úspěšné prezentace nových procesorů.

Rockový kytarista a šéf AMD Hector J. De Ruiz při svém vystoupení Rockový kytarista a šéf AMD Hector J. De Ruiz při svém vystoupení Rockový kytarista a šéf AMD Hector J. De Ruiz při svém vystoupení

Kytarista někdejších Guns'n'Roses Slash převálcoval přítomné variací na "Knockin' on Heaven's Door" Boba Dylana. V atmosféře koncertu, s přítomnými tisíci návštěvníky vznikla na několik minut dokonalá iluze rockového představení. Světla, efekty, tleskající a zpívající posluchači, videoprezentace AMD a Slash se sólem "AMD's knockin' on 64"...Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Google odstoupil ze soutěže pro Pentagon, jak si přáli zaměstnanci

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Google se odhlásil ze soutěže o poskytování cloudových služeb pro americkou armádu. Vyhověl tak přání zaměstnanců,...

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....

YouTube postihl dočasný výpadek, nefungoval ani v Česku

YouTube výpadek (ilustrační montáž)

Největší videoserver na světě a druhý nejnavštěvovanější server světa byl v noci na středu dlouho nedostupný. Výpadek...

Adecco spol. s r.o.
Vychystávání zboží/zakázek, až 21.000,-

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 19 000 - 21 000 KčNajdete na iDNES.cz