ATI MOBILITY RADEON - grafické dělo?

aktualizováno 
Čekání na nový grafický čip s nízkou spotřebou určený především pro notebooky z dílny ATI Technologies má svůj šťastný konec, MOBILITY RADEON je konečně na světě.

MOBILITI RADEON by se měl podle představ firmy ATI Technologies stát hlavním leaderem grafických čipů určených pro notebooky a další mobilní zařízení, u kterých záleží na nízké proudové spotřebě a přitom je zapotřebí vysoký výkon grafických operací. MOBILITY RADEON má zdatného konkurenta v čipu GeForce2 Go společnosti NVIDIA, konkurence je však důležitá jak z hlediska ceny pro uživatele notebooků, tak i například z hlediska případného zvyšování výkonu "mobilních" grafických čipů. A co všechno MOBILITI RADEON umí a nabízí?

ATI MOBILITY RADEON je grafický čip k pohledání. Jádro čipu samozřejmě vychází z původního RADEONu, hlavní důraz u MOBILITY provedení je pochopitelně kladen na nízkou spotřebu a tedy i malé zahřívání samotného čipu. Grafický výkon je ovšem na současně poměry čipů určených pro notebooky takřka nekompromisní. Základem je podpora sběrnice AGP 4X a MPEG-2/DVD videa, velmi kvalitní je i podpora 2D a hlavně 3D grafiky v nízkém i vysokém rozlišení.

MOBILITY RADEON může pracovat s pamětmi typu SDR i DDR v provedení SDRAM nebo SGRAM do maximální frekvence 200 MHz (400 MHZ DDR), samotný čip se bude dodávat v několika variantách:

MOBILITY RADEON-S - univerzální verze s AGP 4X
MOBILITY RADEON-P- verze s podporou 8 MB až 64 MB SDR/DDR pamětmi
MOBILITY RADEON-D - verze s integrovanou 16 MB pamětí typu DDR
MOBILITY RADEON-M - verze s 8 MB integrované paměti typu DDR


Výčet technologií použitých u MONILITY RADEONu je poměrně rozsáhlý, zaměříme se tedy pouze na dílčí HW/SW segmenty. ATI HYPER Z je technologie určená ke zvýšení výkonu ve 2D/3D aplikacích či hrách s pomocí efektivního využívání přenosu dat z/do paměťového subsystému (urychlení až o cca 20 %). PIXEL TAPESTRY je architektura optimalizovaného renderovacího jádra s podporou multitexturingu a 3D efektů v reálném čase využívaných opět především ve hrách, ale také třeba v raytracingových a modelovacích programech. Dual DAC převodník zajišťuje podporu dvou připojených monitorů v různých kombinacích, TMDS transmiter zase podporu digitálních panelů a všeobecně různých typů TFT atp. displejů. VIDEO IMMERSION se využívá při přehrávání videa a umí například adaptivní de-interlacing, motion kompenzaci a další věci spojené s přehráváním video sekvencí.

ATI MOBILITY RADEON bude (přesněji řečeno už je) víc než zajímavý grafický čip pro notebooky a vzhledem k dlouhodobým smlouvám firmy ATI s mnoha výrobci mobilních zařízení se určitě relativně brzy objeví v některých modelech notebooků střední a vyšší střední třídy. Konkurencí pro MOBILITY RADEON je jak už bylo uvedeno výše pouze GeForce2 Go, ostatní čipy jako například další novinka CyberAladdin od Tridentu/Aceru zatím nedisponují srovnatelným výkonem. S MOBILITY RADEONem i GeForce2 Go přichází nová éra v grafických možnostech notebooků, ostatně vysoký grafický výkon je nezbytný zejména u high-end strojů s UXGA či SXGA+ displeji. Inu, máme se nač těšit.

Témata: Trendy, Notebook

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Nejlevnější počítač od Microsoftu má své kvality, ale není pro každého

Microsoft Surface Go

Surface Go je maličký konvertibilní tablet/notebook vhodný jako počítač na cesty. S hmotností jen lehce přesahující...

Najdete na iDNES.cz