ATI uvádí integrovanou grafiku nové generace

  0:01aktualizováno  0:01
Kanadský výrobce grafických čipů ATI Technologies uvede čipové sady s integrovanou grafikou, které by měly překonat konkurenci i vlastní starší produkty především v té oblasti, kde integrované grafiky nejvíce pokulhávají - v grafice!

ATI se chystá uvést svůj čip RS300, novou rodinu integrovaných čipových sad, které zahrnují jak základní systémovou logiku (čipovou sadu), tak i grafickou část, která jinak stojí podstatně více ve formě samostatné grafické karty. V těchto čipech je vše integrováno na jednom kousku křemíku, což vede k výrazné úspoře nákladů. Díky tomu stolní počítače i notebooky využívající integrované sady stojí výrazně méně nežli konkurence spoléhající na samostatnou čipovou sadu a dedikovaný grafický čip.

Ačkoliv by vyšší integrace mohla navozovat dojem vyššího výkonu, je tomu u integrovaných sad právě naopak. Jejich grafický výkon a propustnost paměti - dva klíčové parametry každého PC - jsou podstatně horší ve srovnání s neintegrovanými produkty. Díky tomu na valné většině notebooků a stolních PC s integrovanou sadou neběží nejnovější hry či náročné grafické 3D aplikace.

Přesto se právě díky ceně integrované sady velmi dobře ujaly. Především Intel z tlaku na cenu vytěžil nejvíce a patří mu v současnosti cca 60 procent trhu s integrovanými čipovými sadami pro PC s Pentium 4 procesorem.

Nyní by se však mohla situace posunout ve prospěch ATI. Nová sada by měla nabídnout řádově vyšší výkon oproti běžným integrovaným sadám, soudě podle náznakům, které zatím stačily proniknout do branže. ATI má špičkovou grafickou technologii a umí vyvíjet i čipové sady, jak dokázalo s předchozí rodinou integrovaných čipových sad s grafickým jádrem Radeon 7000. Ta demonstruje problémy typické pro tuto oblast: sice se honosila přívlastkem Radeon, ale výkon zůstal někde na úrovni lepších integrovaných sad ostatních výrobců.

Pokud použije současnou generaci své grafické logiky v integrované sadě, zcela spolehlivě se výkonově posune na jinou úroveň než ostatní výrobci integrovaných sad. Jádro na bázi Radeon 9000 rodiny zajistí odpovídající výkon, který by mohl stačit pro základní požadavky méně náročných hráčů i s nejnovějšími hrami současnými a budoucími. Což současné integrované sady neuspokojují.

Jak se zdá podle komentářů analytiků, ATI bude mít problém s prosazením se a odlišením své lepší integrované sady od ostatních - musí spotřebitelům zprostředkovat, proč je jejich řešení lepší než jiné integrované sady. Aniž by při tom narušilo prodej svých vyšších čipů, samostatných grafických řešení rodiny Radeon 9x00.

Současně se musí vymezit oproti konkurenci. Zřejmě neohrozí pozici Intelu, ale bude díky svému jménu velkým konkurentem a značným nebezpečím pro společnosti SiS a VIA, které též vyrábějí integrované sady. Těžko říci, jak zareaguje nVidia - její problém spočívá v licenci pouze pro AMD procesory, zatímco ATI může nabízet podobné sady jak pro AMD, tak pro Intel.

Soudě podle cen, za které lze koupit notebooky s integrovanou sadou ATI současné generace, jako jsou HP Compaq Evo N1015v a N1020v modely, pokud by se našla čipová sada, která by byla schopna těmto notebookům dodat právě to, co jim chybí zřejmě nejvíce - grafický výkon - či alespoň jej pozvednout na podstatně vyšší úroveň než u současných integrovaných sad, zákazníci by to za ty peníze jistě přivítali!

Pozn.r ed.: Fotografie je pouze ilustrační.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz