Tajné atomové experimenty se poprvé dostaly na internet. Podívejte se

  • 152
Američané provedli během studené války více než tisíc atomových experimentů. Videozáznamy desítek z nich se nyní poprvé dostaly na veřejnost. Zasloužila se o to laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, která videoklipy digitalizovala.

První testovací výbuch s kódovým označením Trinity (16. července 1945)

Ráno v 5:29, 16. července 1945 v Novém Mexiku, se udála jedna z nejvýznamnějších událostí 20. století. Vyvrcholil projekt Manhattan. Jeho výsledkem byl první výbuch atomové (v tomto případě plutoniové) pumy v dějinách lidstva.

„Atomová bomba učinila budoucí válčení neúnosným. Dovedla nás na okraj hory a teď je před námi úplně nová země,“ vzpomínal J. Robert Oppenheimer, jeden z amerických fyziků, kteří projekt vedli.

Videa, která ukazují sílu, krásu, hrůzu i historii

Po válce následovaly tisíce dalších atomových experimentů. Většina z nich byla utajená, tedy alespoň do té míry, do které něco takového, jako atomový výbuch, utajit lze.

Laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), která byla založena v roce 1952 při Kalifornské univerzitě za účelem „výzkumu a vývoje vědy a technologií souvisejících s národní bezpečností“, se dlouhodobě věnuje studiu a digitalizaci archivních materiálů. Nyní na YouTube zveřejnila 63 nových, dosud neznámých videoklipů s unikátními záběry z nukleárních experimentů.

Fotogalerie vybraných atomových výbuchů

„Tyto filmy jsou důležitou součástí naší historie. A dostali jsme se k nim právě včas,“ říká fyzik Greg Spriggs z Lawrence Livermore National Laboratory. „Řada těchto filmů by se za chvíli rozpadla. A přitom jsou to nenahraditelná data.“

Spriggs zdůrazňuje, jak důležité jsou tyto filmy pro budoucí výzkum. „Rozhodli jsme se provést analýzu těchto snímků z padesátých let novými nástroji. Získali jsme tak přesnější data, než ta, které byla dosud o těchto experimentech publikována.“

Nyní tak může data analyzovat kdokoli - jsou uveřejněna pod licencí public domain.

Needitované video: Operace Hardtrack-1 - Nutmeg 51538:

„Doufám, že už nikdy nebude atomová puma použita jako zbraň,“ řekl pro NPR Spriggs. „Myslím, že když tu historii zachytíme a ukážeme, jakou sílu tyto zbraně mají a jak destruktivní jsou, možná si lidé rozmyslí, než je znovu použijí.“

Aktualizace: Do článku jsme doplnili needitované video operace 51538. Opravili jsme popisek videa.