Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Audio ReQuest ARQ1- stolní přehrávač a rekordér MP3

  0:15aktualizováno  0:15
MP3 a CD přehrávač do vaší domácí hifi sestavy, který se neomezuje na přehrávání a dokáže uložit až 300 hodin zvukových nahrávek v MP3, to je zcela nový typ přístroje, který skoncoval se závislostí na počítači.
Firma ReQuest Multimedia začala prodávat MP3 a CD přehrávač Audio ReQuest ARQ1. Jeho cena byla stanovena na 800 dolarů, a tak můžeme právem očekávat přístroj s výjimečnými vlastnostmi. Společnost ReQuest Multimedia se neomezila na pouhý CD přehrávač s možností přehrávat CD-ROM s vypálenými MP3 soubory. Takových přehrávačů již na trh dorazilo více a na našich stránkách jsme taková řešení představili ve stolní (Terratec)  i přenosné podobě (Genica, Aiwa, Kiwi).

AudioReQuest je CD přehrávač, který kompaktní disky nejen přehrává, ale dokáže si je "zapamatovat". Do přehrávače můžete uložit až 300 hodin nahrávek z CD, LP, zvukových kazet, MidiDisku a všech možných zdrojů zvukového signálů. Stejně do něj můžete uložit hudbu získanou z internetu v digitalizované podobě (MP3, WMA). Software přístroje bude možné updatovat pro další funkce a přídavné kompresní formáty (AAC, MPEG4).

Technicky je přístroj vlastně počítač ve tvaru a s ovládáním běžného domácího hifi zařízení. Opírá se o procesor Intel Celeron a je přirozeně vybaven jednotkou CD-ROM. Médiem pro ukládání komprimovaných souborů je pevný disk o kapacitě 17 GB.

Přístroj může být používán jako obyčejný CD přehrávač. Čím se však liší od této kategorie spotřební elektroniky i od zmíněných kombinovaných CD a MP3 přehrávačů, je možnost ukládání hudby v komprimovaných formátech. Pryč je závislost na počítačích. Přímo v přehrávači můžete zvukové CD kódovat do MP3 a přehrávat pak uložené soubory kdykoliv přímo, aniž byste se museli zdržovat manipulací s mnoha zvukovými CD. Postup je vskutku jednoduchý, stačí vložit CD a stisknou tlačítko Record. Interní kodér dovoluje nastavit datový tok kódovaných MP3 souborů na rychlost od 64 do 320 kb/s.

Z dalších zdrojů můžete nahrávat do kompresního formátu obdobně (v reálném čase). Vnější zařízení se připojují pomocí analogového vstupu. Nahrávání přes digitální vstup bylo zřejmě obětováno, aby se nezvyšovala již tak dosti vysoká cena. K dispozici je i mikrofonní vstup s nastavitelnou úrovní pro nahrávání hlasu a pro budoucí funkce karaoke.

Přístroj je vybaven stereofonním analogovým výstupem. Dalšími výstupy jsou S-Video kompozitní video výstup pro televizní přijímač, který slouží k zobrazování playlistu,jeho editaci a pro dále zmíněné doprovodné vizualizační efekty. Televizní signál je kompatibilní s normami NTSC a PAL.

Ani vlastníci již vytvořených rozsáhlých kolekcí MP3 souborů nepřijdou zkrátka. Kromě samotného přehrávání zvukových CD, dokáže Audio ReQuest přehrávat i ostatní podporované zvukové formáty včetně MP3 přímo z CD (CD-R i CD-RW). Vzhledem k tomu, že je to dnes nejjistější způsob archivování MP3 souborů, bude tato funkce patřit k nejvyhledávanějším.

Pro jednoduchý přenos již vytvořených MP3 souborů slouží paralelní rozhraní, k němuž můžete připojit počítač nebo přenosný MP3 přehrávač. Soubory lze přenášet oběma směry.

Ovládání je vyřešeno stejně jako na běžných CD přehrávačích (funkce Play, Pause, Scan, Track Search, Repeat Play, Random Play a Intro Play). Zajímavě je vyřešeno zobrazování informací o skladbách. Všechny informace jako je název, interpret, název alba se zobrazují na zabudovaném LCD displeji. U MP3 souborů podporuje přehrávač ID3 tag v1.1. Druhou možností zobrazení je promítat tyto informace na obrazovce připojeného televizního přijímače. Po vzoru softwarových MP3 přehrávačů v televizi můžete také sledovat doprovodné animace pohybující se v rytmu přehrávané hudby. Na obrazovce můžete přehledně zobrazovat playlisty a třídit a organizovat hudební soubory. Playlisty a vizuální efekty lze upravovat a rozšiřovat pomocí obrázků a fotografií importovaných z počítače. Pro jednodušší vkládání textových informací je jako volitelné příslušenství dodávána bezdrátová klávesnice.

Přístroj také obsahuje rozhraní, jež nejsou stávajícím softwarem podporována. Ethernetový port pro připojení do sítě a k internetu bude možné využít až po pozdějších softwarových updatech. Stejný osud potkal i rozhraní USB, které by bylo vítanou alternativou k paralelnímu portu, protože umožňuje rychlejší přenos souborů.

Audio ReQuest je přístrojem nové generace, křížencem mezi dosavadními přehrávači a způsobem  zpracování a vnímání hudby, s nímž přišly osobní počítače a internet. Přitom odstraňuje základní omezení, které svazuje i přenosné přehrávače - nezbytnou odkázanost na PC. Přístroj je nyní možné zakoupit přes internet za cenu těsně pod hranicí 800 dolarů. Je otázkou, zda uživatelé zvyklí na počítač budou ochotni platit další značnou částku za samostatný přístroj či zda si přístroj získá širší obec uživatelů spotřební elektroniky, která je dosud ke kompresním formátům nedůvěřivá. Možnosti přístroje jsou i vzhledem k budoucím možným updatům velmi slibné.

Výrobce: ReQuest Multimedia
Website: http://www.request.com/home.html
Cena: $799.95

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Český rozhlas slaví úspěch s první hrou živě vysílanou odrazem přes Měsíc

První živě vysílaná hra odrazem přes Měsíc. Ze Země na Měsíc od Julese Verna...

Stanice Český rozhlas Dvojka v neděli poprvé v historii vysílala odrazem o měsíční povrch. Rozhlasovou hru na motivy...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz