Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Audio ReQuest ARQ1- stolní přehrávač a rekordér MP3

  0:15aktualizováno  0:15
MP3 a CD přehrávač do vaší domácí hifi sestavy, který se neomezuje na přehrávání a dokáže uložit až 300 hodin zvukových nahrávek v MP3, to je zcela nový typ přístroje, který skoncoval se závislostí na počítači.
Firma ReQuest Multimedia začala prodávat MP3 a CD přehrávač Audio ReQuest ARQ1. Jeho cena byla stanovena na 800 dolarů, a tak můžeme právem očekávat přístroj s výjimečnými vlastnostmi. Společnost ReQuest Multimedia se neomezila na pouhý CD přehrávač s možností přehrávat CD-ROM s vypálenými MP3 soubory. Takových přehrávačů již na trh dorazilo více a na našich stránkách jsme taková řešení představili ve stolní (Terratec)  i přenosné podobě (Genica, Aiwa, Kiwi).

AudioReQuest je CD přehrávač, který kompaktní disky nejen přehrává, ale dokáže si je "zapamatovat". Do přehrávače můžete uložit až 300 hodin nahrávek z CD, LP, zvukových kazet, MidiDisku a všech možných zdrojů zvukového signálů. Stejně do něj můžete uložit hudbu získanou z internetu v digitalizované podobě (MP3, WMA). Software přístroje bude možné updatovat pro další funkce a přídavné kompresní formáty (AAC, MPEG4).

Technicky je přístroj vlastně počítač ve tvaru a s ovládáním běžného domácího hifi zařízení. Opírá se o procesor Intel Celeron a je přirozeně vybaven jednotkou CD-ROM. Médiem pro ukládání komprimovaných souborů je pevný disk o kapacitě 17 GB.

Přístroj může být používán jako obyčejný CD přehrávač. Čím se však liší od této kategorie spotřební elektroniky i od zmíněných kombinovaných CD a MP3 přehrávačů, je možnost ukládání hudby v komprimovaných formátech. Pryč je závislost na počítačích. Přímo v přehrávači můžete zvukové CD kódovat do MP3 a přehrávat pak uložené soubory kdykoliv přímo, aniž byste se museli zdržovat manipulací s mnoha zvukovými CD. Postup je vskutku jednoduchý, stačí vložit CD a stisknou tlačítko Record. Interní kodér dovoluje nastavit datový tok kódovaných MP3 souborů na rychlost od 64 do 320 kb/s.

Z dalších zdrojů můžete nahrávat do kompresního formátu obdobně (v reálném čase). Vnější zařízení se připojují pomocí analogového vstupu. Nahrávání přes digitální vstup bylo zřejmě obětováno, aby se nezvyšovala již tak dosti vysoká cena. K dispozici je i mikrofonní vstup s nastavitelnou úrovní pro nahrávání hlasu a pro budoucí funkce karaoke.

Přístroj je vybaven stereofonním analogovým výstupem. Dalšími výstupy jsou S-Video kompozitní video výstup pro televizní přijímač, který slouží k zobrazování playlistu,jeho editaci a pro dále zmíněné doprovodné vizualizační efekty. Televizní signál je kompatibilní s normami NTSC a PAL.

Ani vlastníci již vytvořených rozsáhlých kolekcí MP3 souborů nepřijdou zkrátka. Kromě samotného přehrávání zvukových CD, dokáže Audio ReQuest přehrávat i ostatní podporované zvukové formáty včetně MP3 přímo z CD (CD-R i CD-RW). Vzhledem k tomu, že je to dnes nejjistější způsob archivování MP3 souborů, bude tato funkce patřit k nejvyhledávanějším.

Pro jednoduchý přenos již vytvořených MP3 souborů slouží paralelní rozhraní, k němuž můžete připojit počítač nebo přenosný MP3 přehrávač. Soubory lze přenášet oběma směry.

Ovládání je vyřešeno stejně jako na běžných CD přehrávačích (funkce Play, Pause, Scan, Track Search, Repeat Play, Random Play a Intro Play). Zajímavě je vyřešeno zobrazování informací o skladbách. Všechny informace jako je název, interpret, název alba se zobrazují na zabudovaném LCD displeji. U MP3 souborů podporuje přehrávač ID3 tag v1.1. Druhou možností zobrazení je promítat tyto informace na obrazovce připojeného televizního přijímače. Po vzoru softwarových MP3 přehrávačů v televizi můžete také sledovat doprovodné animace pohybující se v rytmu přehrávané hudby. Na obrazovce můžete přehledně zobrazovat playlisty a třídit a organizovat hudební soubory. Playlisty a vizuální efekty lze upravovat a rozšiřovat pomocí obrázků a fotografií importovaných z počítače. Pro jednodušší vkládání textových informací je jako volitelné příslušenství dodávána bezdrátová klávesnice.

Přístroj také obsahuje rozhraní, jež nejsou stávajícím softwarem podporována. Ethernetový port pro připojení do sítě a k internetu bude možné využít až po pozdějších softwarových updatech. Stejný osud potkal i rozhraní USB, které by bylo vítanou alternativou k paralelnímu portu, protože umožňuje rychlejší přenos souborů.

Audio ReQuest je přístrojem nové generace, křížencem mezi dosavadními přehrávači a způsobem  zpracování a vnímání hudby, s nímž přišly osobní počítače a internet. Přitom odstraňuje základní omezení, které svazuje i přenosné přehrávače - nezbytnou odkázanost na PC. Přístroj je nyní možné zakoupit přes internet za cenu těsně pod hranicí 800 dolarů. Je otázkou, zda uživatelé zvyklí na počítač budou ochotni platit další značnou částku za samostatný přístroj či zda si přístroj získá širší obec uživatelů spotřební elektroniky, která je dosud ke kompresním formátům nedůvěřivá. Možnosti přístroje jsou i vzhledem k budoucím možným updatům velmi slibné.

Výrobce: ReQuest Multimedia
Website: http://www.request.com/home.html
Cena: $799.95

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Najdete na iDNES.cz