Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AudioCD MP3 Studio 2000 v2.05 - vypalte si audio CD z MP3

  0:20aktualizováno  0:20
Možnost vypalovat audio CD přímo ze souborů MP3 je dnes velmi žádaná. AudioCD MP3 Studio bylo prvním programem, který ji nabídl. Nyní se objevila nová verze s radikálně rozšířenou podporou vypalovacích mechanik.
MP3 je dnes běžným standardem pro hudební soubory a tvůrci softwaru se předhánějí ve tvorbě nových programů, jež tento formát podporují. V poslední době se stává běžnou možností vytvářet si vlastní zvuková CD přímo z vybraných MP3 souborů. Touto funkcí dnes nedisponují jen speciální vypalovací programy, ale i dnes tolik oblíbené víceúčelové přehrávače z kategorie "all in one (MusicMatch Jukebox, Media Jukebox). Ještě před nedávnou dobou však bylo nutné nejprve MP3 dekódovat (převést na WAV) a pak teprve bylo možné písničky vypálit na CD. Pak se objevilo AudioCD MP3 Studio (zprvu nazývané PTS-Studio), první program který umožnil vypalovat CD přímo z MP3 souborů. Od té doby konkurence velmi narostla, ale autoři AudioCD MP3 Studia také nespali. Nyní vyšla nová verze tohoto programu a v rámci módního trendu převzala do názvu číslovku 2000. Program byl kompletně přepracován a byla rozšířena podpora hardwaru různých výrobců.

Sharewarová verze, kterou si můžete volně stáhnout na Internetu má dvě omezení. Do každého playlistu a na každé CD, které s programem vypálíte, je vložen 23-sekundový zvuk jako první stopa. Druhou věcí, kterou musíte snést je reklamní banner v hlavním okně programu. Tato omezení zmizí pokud si program koupíte a získáte registrační klíč. Autor nabízí ještě jednu možnost, tzv. free trial key. Pokud o něj zažádáte a zaregistrujete se, získáte zdarma kód, který umožňuje testovat program bez omezení po libovolnou dobu. Reklama v programovém okně ovšem zůstává.

Hlavní okno programu je řešeno velice přehledně, a ani neznalý uživatel nebude mít s obsluhou programu žádné problémy. Program stejně jako předchozí verze poskytuje všechny funkce, které potřebujete k vytvoření vlastních CD. Pomocí funkce Add Track přidáte WAV nebo MP3 soubory v pořadí, v jakém mají být na CD a v celkové délce odpovídající kapacitě CD (obvykle 74 nebo 80 minut). K přidávání souborů lze použít i myš za pomoci "drag and drop" a pořadí souborů můžete náhodně změnit pomocí funkce Shuffle. Pak zvolíte funkci Write CD a za chvíli (podle rychlosti vaší vypalovací mechaniky) máte své vlastní audio CD. Sestavu skladeb nazývanou v programu projekt si můžete uložit k pozdějšímu nebo opakovanému vypalování.

K práci s programem nepotřebujete mnoho místa, protože jsou MP3 soubory dekódovány během vypalování (on the fly) a nikoliv předem do rozměrných souborů WAV uložených na hard disk. U vypalovací mechaniky lze nastavit rychlost zápisu a lze ji spustit v testovacím módu (bez zapisování na CD). V nastavení programu lze zatrhnout volbu normalizace, která zajistí, aby ukládané soubory neměli rozdílnou hlasitost. Použití této funkce je vhodné zejména při míchání souborů z více zdrojů. Program soubory normalizuje rovněž během vypalování (on the fly). Funkci dekódování MP3 lze použít i samostatně, pokud potřebujete převést MP3 na WAV soubory.

Program se neomezuje na pouhé vypalování CD. V programu je zabudován přehrávač MP3 a WAV souborů, stejně jako zvukových CD. CD můžete v programu samozřejmě také kopírovat a ukládat do souborů WAV. Specialitou programu je zálohování CD na pevný disk. K tomu využívá souborů WAV (IMA ADPCM) komprimovaných v poměru 1:4. Získáte tak soubory v rozumné velikosti a narozdíl od MP3 bez ztráty zvukové kvality. Komprimované soubory WAV můžete přehrávat stejně jako běžné zvukové soubory WAV. Při čtení CD program používá dnes standardní přístup k internetové databázi CDDB, z níž vypisuje údaje o disku a o skladbách. Tyto údaje se zobrazují u skladeb přidaných do playlistu a stejně se vypisují i údaje uložené v ID3 tagu MP3 souborů.

Program podporuje většinu obvyklých ATAPI SCSI jednotek CD-ROM. V současné verzi je podporováno téměř 500 vypalovaček. Nové ovladače a updaty jsou pravidelně zveřejňovány na domovských stránkách firmy na adrese http://www.ashampoo.com/support/, kde naleznete i seznam podporovaných zařízení a manuál ve formátu PDF. Vzhledem k šíři podporovaných zařízení by měl program bez problémů fungovat na většině PC.

Systémové požadavky:
Pentium 133 MHz a 32 MB RAM,
jednotka CD-ROM a CD-R

Výrobce: Ashampoo
Website: http://www.ashampoo.com
Platforma: Windows 95/ 98/ NT (Service Pack 3)/2000.
Download: ftp://ftp.simtel.net (8.11 MB)
Cena: $19.95

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Najdete na iDNES.cz