Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AudioGnome - nejsnazší přístup k pirátským MP3 souborům

  0:30aktualizováno  0:30
AudioGnome je zcela nový program pro sdílení a vyhledávání MP3 souborů přes internet využívající systém Napster. Jeho možnosti však Napster dalece překonávají a program nabízí jedinečný přístup k největšímu množství MP3 souborů. Vyzkoušejte jej a stěží se někdy k Napsteru vrátíte.
Zdá se, že hrozící konec Napsteru zapůsobil jako katalyzátor a vyprovokoval jeho příznivce k nebývalé činnosti. Internetová komunita vzniklá kolem programu Napster se nehodlá nijak omezovat. Navzdory právně nejistému postavení systému pro sdílení souborů přes internet vznikají stále nové programy, jež takový postup ještě více ulehčují. Včera jsme vám představili supervyhledávač Napster Fast Search. Dnes uvádíme zcela nový klientský program AudioGnome, který byl vydán přesně v okamžiku, kdy měl Napster podle předběžného rozhodnutí soudu "zavřít krám".

Program AudioGnome pochází od skupiny TheLetterZee Software Group, která je soustředěna kolem serveru Naphoria!. AudioGnome byl vytvořen jako alternativní klient Napsteru. Program dokáže vše co Napster a k tomu přidává spoustu nových prvků a přístup ke všem serverům typu Napster. Dává tak každému uživateli přístup k největší databázi MP3 souborů na světě. Po instalaci vložíte, jak je obvyklé, uživatelské jméno a heslo. Zvolíte adresáře pro sdílení a ukládání souborů. Pro činnost programu je nutné mít v systému instalované Microsoft Data Access Components (MDAC), odkazy na tyto součásti naleznete na stránce s instalačním programem.

Hned úvodní obrazovka vám nabídne připojení k dlouhému seznamu serverů. Ten můžete kdykoliv aktualizovat tlačítkem Get Servers. V současné době se jejich počet (oficiálních i nezávislých Napster serverů) pohybuje okolo dvou set. Ke každému serveru se zobrazují informace podobně jako v programu Napigator (váš status, jméno, adresa a port serveru, počet připojených uživatelů, souborů a GB, typ serveru (Napster, OpenNap, atd.). Připojit se můžete tlačítkem Connect nebo dvojím kliknutím myši. Pravé tlačítko myši dává další možnosti, např. změnit uživatelské jméno u určitého serveru. Můžete se samozřejmě pokusit připojit ke všem serverům najednou, ale např. oficiální Napster nedovoluje více připojení od jednoho uživatele a ostatní servery vás odmítnou. Seznam serverů si můžete podle potřeby upravit a odstranit nepotřebné servery.

Po připojení na vybrané servery (objeví se u nich nápis active) se můžete dát do hledání. Okno hledání je uspořádáno jinak než v Napsteru, aby byl celý postup co nejjednodušší. Hledané výrazy se zapisují do jediného řádku. AudioGnome přináší oproti Napsteru velké vylepšení hledání.

Umožňuje vyloučit z hledání určité výrazy, před něž napíšete pomlčku. Skladby jež takové slovo obsahují se nezobrazí. Další milou vlastností programu je, že si pamatuje zadané výrazy, a tak se můžete vrátit opakovaně k dřívějšímu hledání. Bližší specifikace souborů se nemusí vypisovat, pouze pohnete pohyblivými jezdci, kteří vymezují rychlost připojení a rychlost datového toku žádaných souborů. Z přídavných funkcí můžete využít Copy, které do schránky Windows přenese výsledky hledání. Funkce Deep Search, která server prohledává opakovaně (11x) zatím není k dispozici, protože její používání vedlo k zablokování přístupu k Napsteru.

Okno pro přenos souborů je rozděleno na dvě části. Horní polovina zobrazuje stav jednotlivých přenosů. Do spodní části se přesouvají údaje o dokončeném nebo přerušeném stahování souborů. Sloupec Direction udává, zda se jedná o download nebo upload. Program narozdíl od Napsteru zahrnuje i velmi důležitou funkci resume, která umožňuje pokračovat v přerušeném stahování souboru, tam kde skončilo. Podmínkou je, aby soubor, který budete znovu stahovat, měl stejné jméno jako soubor ve vašem adresáři.

Chcete-li se podívat na další soubory u některého uživatele, můžete tak učinit (Browse), aniž byste ho museli přidávat mezi své oblíbence. Seznam oblíbených uživatelů Hot List funguje stejně jako u Napsteru, uživatele do něj přidáte po kliknutí pravého tlačítka myši. Za jedinou nevýhodu je možno považovat, že se soubory vybraného uživatele zobrazují v okně Search, a nikoliv v samostatném okně, takže vám zmizí výsledky hledání. Naopak výhodou je možnost třídění - podle názvu souborů, ale i adresářů a dalších údajů.

Chat Room slouží ke komunikaci s ostatními účastníky sítě. Stisknete-li List All, vypíše se seznam všech dostupných kanálů a zapojených diskutérů. Záleží jen na vás, kam se připojíte. S programu se můžete připojit i k chatu přes IRC kanál, ale k tomu si musíte stáhnou přídavek k programu. Z dalších voleb

Okno Files dává přehled o vašich sdílených souborech, NapBoard obsahuje internetovou vývěsku serveru Naphoria a FAQ je přehledně zpracovaná nápověda pro práci s programem ve formě HTML stránky. Poslední okno Options je velmi důležité, neboť nabízí volby pro nastavení programu. Můžete zde změnit své základní jméno a heslo, určit které soubory sdílet (MP3, WMA, WAV), změnit nastavené adresáře atd. Velkou výhodou proti Napsteru jsou větší možnosti nastavení přenosu souborů. Kromě celkového maximálního počtu uploadů a downloadů můžete nastavit tato maxima pro jednotlivého uživatele a můžete omezit nejvyšší rychlost uploadu.

Na programu je poznat, že jeho autoři dobře rozeznali slabiny Napsteru a ve svém programu je odstranili. Vznikl tak program, který je víc než pouhou náhradou za Napster. Vyzkoušíte-li program, asi se k Napsteru nebudete vracet. Zveřejněná verze je označena jako finální beta, ale fungovala zcela bez problémů.

Výrobce: TheLetterZee Software Group
Website: http://www.napster.org.uk/
Platforma: Windows 9598/NT/2000
Download: http://www.napster.org.uk/agb2.htm 4.62 MB
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: monitorování, diagnostika a zvýšení výkonu PC

CAM

Bohaté možnosti pro monitorování hardwaru v počítači nabízí program CAM. E-mailový klient s kalendářem a řadou funkcí...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Najdete na iDNES.cz