Australané vynalezli superzabezpečení přenosu dat

  11:15aktualizováno  11:15
Australští vědci věří, že se jim podařilo vyvinout nový a údajně neprolomitelný informační kód, který má zastavit hackery. K objevu jim posloužila kuchyňská mikrovlnná trouba, diamant a optické kabely, uvedla agentura Reuters.
Experti z Melbournské univerzity využili mikrovlnnou troubu k tomu, aby "přitavili" malinký diamant k optickému kabelu, který může být následně použit k vytvoření jednoduchého fotonového paprsku světla.

Fotony jsou nejmenší známé částečky světla. Až dosud se vědcům nedařilo vytvořit jednoduchý fotonový paprsek a tím zúžit proud světla využívaného k přenosu informací.

"Pro kryptologii není velkým problémem zachytit kódovaný vzkaz, problémem je dostat klíč (k jeho rozluštění)," uvedl James Rabeau, jeden z tvůrců diamantového přístroje. "Jednoduchý fotonový paprsek je cestou k nezcizitelnému klíči," dodal.

Bezpečnost informací závisí na vlastnostech světla, které je k přenášení dat používáno. Laserové paprsky používané v současnosti vysílají miliardy fotonů, čímž usnadňují hackerům možnost ukradnout část z nich a získat klíč, řekl Rabeau.

Přístroj s diamantem vysílá proud jednoduchých fotonů, takže když je komunikační spojení "nalomeno", informace se zničí a útočník je bezprostředně odhalen zasilateli i příjemci dat, uvedl Rabeau.

Jeho tým dostal 3,3 milionu australských dolarů (přibližně 60 milionů korun), aby na základě svých poznatků vytvořil prototyp použitelný v praxi, na jehož základě by mohly být přístroje vyráběny ve velkém.

Technet komentuje:

Pokud se podaří vývoj zdárně ukončit, nebude výsledek s největší pravděpodobností určen pro běžného uživatele, ale spíše pro firemní klientelu. Bude to jednak díky ceně zařízení, která vzhledem k použitým materiálům nebude nízká a také možnost nasazení pouze na síti z optických vláken. Optická vlákna jsou sama o sobě vysoce bezpečná a odolá proti odposlechu. Dá se tedy předpokládat, že se tato technologie dočká svého prvního nasazení vojenství, kontrašpionáži apod.

 

Zdroj: ČTKNejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

U Londýna krouží nejmodernější éra současnosti a sedí model superstíhačky

An Airbus 400M lands after a flying display at the Farnborough Airshow in...

V pondělí byl ve Farnborough u Londýna zahájen letošní ročník jednoho z největších tradičních mezinárodních aerosalonů....

Teror na obou stranách, zbraně z ČSR. Stát Izrael se rodil v bolestech

David Ben Gurion čte Deklaraci nezávislosti Státu Izrael 14. května 1948 v Tel...

Navzdory sabatu hájili Židé svůj nově vzniklý stát i o sobotách. Takřka klíčový význam pro ně měly dodávky zbraní z...

Zlaté české ručičky aneb prošli jsme to nejlepší z festivalu Maker Faire

Pohled do vnitřku turbíny, jejíž díly byly vytištěné 3D tiskárnou.

Redakce Technet.cz prošla v přímém přenosu nejzajímavější projekty, které jsou na festivalu Maker Faire Prague 2018 k...Najdete na iDNES.cz