Australané vynalezli superzabezpečení přenosu dat

  • 25
Australští vědci věří, že se jim podařilo vyvinout nový a údajně neprolomitelný informační kód, který má zastavit hackery. K objevu jim posloužila kuchyňská mikrovlnná trouba, diamant a optické kabely, uvedla agentura Reuters.
Experti z Melbournské univerzity využili mikrovlnnou troubu k tomu, aby "přitavili" malinký diamant k optickému kabelu, který může být následně použit k vytvoření jednoduchého fotonového paprsku světla.

Fotony jsou nejmenší známé částečky světla. Až dosud se vědcům nedařilo vytvořit jednoduchý fotonový paprsek a tím zúžit proud světla využívaného k přenosu informací.

"Pro kryptologii není velkým problémem zachytit kódovaný vzkaz, problémem je dostat klíč (k jeho rozluštění)," uvedl James Rabeau, jeden z tvůrců diamantového přístroje. "Jednoduchý fotonový paprsek je cestou k nezcizitelnému klíči," dodal.

Bezpečnost informací závisí na vlastnostech světla, které je k přenášení dat používáno. Laserové paprsky používané v současnosti vysílají miliardy fotonů, čímž usnadňují hackerům možnost ukradnout část z nich a získat klíč, řekl Rabeau.

Přístroj s diamantem vysílá proud jednoduchých fotonů, takže když je komunikační spojení "nalomeno", informace se zničí a útočník je bezprostředně odhalen zasilateli i příjemci dat, uvedl Rabeau.

Jeho tým dostal 3,3 milionu australských dolarů (přibližně 60 milionů korun), aby na základě svých poznatků vytvořil prototyp použitelný v praxi, na jehož základě by mohly být přístroje vyráběny ve velkém.

Technet komentuje:

Pokud se podaří vývoj zdárně ukončit, nebude výsledek s největší pravděpodobností určen pro běžného uživatele, ale spíše pro firemní klientelu. Bude to jednak díky ceně zařízení, která vzhledem k použitým materiálům nebude nízká a také možnost nasazení pouze na síti z optických vláken. Optická vlákna jsou sama o sobě vysoce bezpečná a odolá proti odposlechu. Dá se tedy předpokládat, že se tato technologie dočká svého prvního nasazení vojenství, kontrašpionáži apod.

 

Zdroj: ČTK