Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Autoři sci-fi pomohou Americe zneškodnit teroristy

  10:53aktualizováno  10:53
Americká vláda si pozvala skupinu pěti spisovatelů science fiction, aby jí pomohli promyslet těžko představitelná rizika a navrhnout obranu proti nim. A není to poprvé, kdy spisovatelé radí, co čekat od budoucnosti.

Do boje s terorismem se zapojí i fantazie autorů science fiction románů | foto: Profimedia.cz

Útok by mohl přijít odkudkoli. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA (Homeland Security Department, dále HSD) nehodlá zřejmě nic riskovat a chce prozkoumat všechny možnosti. I ty naprosto neuvěřitelné. Na probíhající washingtonskou konferenci o technologiích proto pozvali i odborníky právě na věci neuvěřitelné a těžko představitelné: spisovatele science-fiction.

Jakou kvalifikaci spisovatelé mají, aby mohli radit se zabezpečením? "Jsme vysoce kvalifikovaní blázni," usmívá se nad otázkou Jerry Pournelle. "Mluvíme s divnými lidmi a čteme spoustu podivných knih," přidává se Greg Bear.

"Trávíme celý svůj profesní život tím, že žijeme v budoucnosti," doplňujě pro USA Today spisovatel A. Andrews, jeden z hrstky spisovatelů, které HSD na konferenci pozvalo. Pro to, aby uchránili národ před zničujícími útoky, potřebují podle něj vládní činitelé také "lidi, které napadají šílené nápady." Na jeho popud vznikla skupina autorů sci-fi.

Skupina Sigma

Jerry Pournelle (*1933), Arlan Andrews, Greg Bear (*1951), Larry Niven (*1938) a Sage Walkerová jsou členy skupiny Sigma, kterou dal dohromady právě Andrews. Je tomu již patnáct let. Sigma vznikla, aby poskytla vládě radu ohledně možných bezpečnostních rizik. Naposledy se podle Beara sešli koncem devadesátých let, kdy se zabývali budoucností v po-atomovém věku.

Na otázku, proč si vládní bezpečnostní organizace nechá radit od spisovatelů románů a povídek, odpovídá mluvčí HSD jednoduše: "Před padesáti lety psali spisovatelé sci-fi o létajících autech a osobních komunikátorech do dlaně." Létajícími auty se sice naše ulice nehemží, ale mobil se stal běžnou součástí našeho života. Obrana se prý musí zakládat na všech, i těžko představitelných možnostech.

Fantazie jako zaměstnání

"Pořád se ptáme 'co kdyby'," vysvětluje Walkerová, jediná žena ve skupině Sigma. Podle ní jsou diskuze s vládními zmocněnci intenzivní a rozsáhlé.

Útok z 11. září 2001 byl jednou vyšetřovací komisí označen jako důsledek nedostatku fantazie při obranných postupech. A nedostatek fantazie, to je něco, co u skupiny Sigma určitě nehrozí. "Nic jako 'nemyslitelný scénář' pro nás neexistuje," uzavírá Walkerová.

Autor:


Témata: Terorismus

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Boháč a dobrodruh ohromil předválečnou Ameriku. Obletěl svět za 91 hodin

Před 80 lety obletěl Howard Hughes Jr. v letadle celý svět za 91 hodin

Milionář Howard Hughes Jr. se v USA proslavil už koncem dvacátých let jako filmový producent. Kromě toho byl také pilot...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Švábi v křídle. Jak si Rolls-Royce představuje budoucnost letecké údržby

Pohled na laboratorní „šváby“, na jejichž vývoji pro firmu Rolls Royce pracuje...

Letecká výstava ve Farnborough je největší přehlídkou novinek v oboru. Společnosti si na ni schovávají velké věci,...

Najdete na iDNES.cz