Do boje s terorismem se zapojí i fantazie autorů science fiction románů

Do boje s terorismem se zapojí i fantazie autorů science fiction románů | foto: Profimedia.cz

Autoři sci-fi pomohou Americe zneškodnit teroristy

  • 64
Americká vláda si pozvala skupinu pěti spisovatelů science fiction, aby jí pomohli promyslet těžko představitelná rizika a navrhnout obranu proti nim. A není to poprvé, kdy spisovatelé radí, co čekat od budoucnosti.

Útok by mohl přijít odkudkoli. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA (Homeland Security Department, dále HSD) nehodlá zřejmě nic riskovat a chce prozkoumat všechny možnosti. I ty naprosto neuvěřitelné. Na probíhající washingtonskou konferenci o technologiích proto pozvali i odborníky právě na věci neuvěřitelné a těžko představitelné: spisovatele science-fiction.

Jakou kvalifikaci spisovatelé mají, aby mohli radit se zabezpečením? "Jsme vysoce kvalifikovaní blázni," usmívá se nad otázkou Jerry Pournelle. "Mluvíme s divnými lidmi a čteme spoustu podivných knih," přidává se Greg Bear.

"Trávíme celý svůj profesní život tím, že žijeme v budoucnosti," doplňujě pro USA Today spisovatel A. Andrews, jeden z hrstky spisovatelů, které HSD na konferenci pozvalo. Pro to, aby uchránili národ před zničujícími útoky, potřebují podle něj vládní činitelé také "lidi, které napadají šílené nápady." Na jeho popud vznikla skupina autorů sci-fi.

Skupina Sigma

Jerry Pournelle (*1933), Arlan Andrews, Greg Bear (*1951), Larry Niven (*1938) a Sage Walkerová jsou členy skupiny Sigma, kterou dal dohromady právě Andrews. Je tomu již patnáct let. Sigma vznikla, aby poskytla vládě radu ohledně možných bezpečnostních rizik. Naposledy se podle Beara sešli koncem devadesátých let, kdy se zabývali budoucností v po-atomovém věku.

Na otázku, proč si vládní bezpečnostní organizace nechá radit od spisovatelů románů a povídek, odpovídá mluvčí HSD jednoduše: "Před padesáti lety psali spisovatelé sci-fi o létajících autech a osobních komunikátorech do dlaně." Létajícími auty se sice naše ulice nehemží, ale mobil se stal běžnou součástí našeho života. Obrana se prý musí zakládat na všech, i těžko představitelných možnostech.

Fantazie jako zaměstnání

"Pořád se ptáme 'co kdyby'," vysvětluje Walkerová, jediná žena ve skupině Sigma. Podle ní jsou diskuze s vládními zmocněnci intenzivní a rozsáhlé.

Útok z 11. září 2001 byl jednou vyšetřovací komisí označen jako důsledek nedostatku fantazie při obranných postupech. A nedostatek fantazie, to je něco, co u skupiny Sigma určitě nehrozí. "Nic jako 'nemyslitelný scénář' pro nás neexistuje," uzavírá Walkerová.


Témata: Terorismus