Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


AVC Soul DMP-01: téměř dokonalý MP3 discman

  5:00aktualizováno  5:00
MP3/CD přehrávač AVC Soul Player provází skvělá pověst. V internetových i tištěných magazínech posbíral pěknou řádku ocenění, a tak jsme přirozeně byli zvědavi, nakolik se oslavné recenze shodují s realitou.

V zahraničí už se AVC Soul Player stal fenoménem, o němž se popsaly stohy papíru a spousta internetových stránek. Po vítězném tažení světem dorazil nedávno i do našich končin a je teď mou příjemnou povinností seznámit potenciální uživatele s jeho přednostmi.

Škatulata, vybalte se!

Snad se nikdo nebude zlobit (a jé, už vidím ty komentáře...), když jako obvykle začnu obsahem krabice. Odškrtněme si tedy jeden player, jedny sluchátka, dálkové ovládání, zdroj, manuál. Baterky? Nejsou. Nevadí. Pečlivě ukryt ve dvojitém dně, nachází se příjemný bonus: černé semišové cestovní pouzdro s úchytem na opasek a dvěma interními igelitovými obálkami na CD. Poprvé mám v ruce MP3/CD přehrávač s dodávaným pouzdrem, bod!

Player

AVC Soul PlayerAVC Soul DMP-01 (Digital Media Player) vypadá jako klasický discman. Přesněji řečeno jako discman vyšší třídy. Hezký oblý design, černé tělo s perleťovým horním a spodním víkem. Line Out a výstupy na sluchátka jsou klasikou, své místo tu má i dálkové ovládání. To je výborně tvarováno a je prakticky totožné s čtyřpolohovým joypadem na discmanu. Uprostřed krytu CD trůní displej. Kromě zmíněného joypadu, ovládajícího přehrávání, najdeme kolem něj i funkční klávesy pro snížení/zvýšení hlasitosti, změnu nastavení ekvalizéru, přehrávacího režimu, snadnou navigaci v adresářích a souborech a přeskočení o 10 skladeb či adresář dál. Zámek klávesnice či otvírání dvířek jsou věci obvyklé, neobvyklý je však přepínač na spodním krytu, jenž volí mezi 10- a 40-sekundovou cache pro audio CD.

Formáty

Zajímavou vlastností Soul Playeru je update firmware vypálením staženého souboru na CD, čímž je vyřešena nejen oprava případných chyb, ale také podpora ostatních kompresních formátů. Kromě CDDA si přehrávač rozumí s MP3 a WMA, s každou novější verzí firmware; přibudou, doufejme, další. Současná verze fw 1.05s jen vylepšuje vlastnosti přístroje, ale rád bych se brzy dočkal podpory mp3PRO či Oggu. Mechanika pojme za své audio disky i datové placičky vypálené v single i multisession módu a rovněž i CDRW média naformátovaná pro DirectCD - Packet Writing. V případě audio disku s datovou stopou umí přehrávač zobrazit obojí naráz. Bylo mi trošku líto, že jsem Soul nenachytal na švestkách, ale nepodařilo se mi najít CD, které by mechanika nestrávila. Prostě další bod. S hvězdičkou.

Systémové menu

Dálkové ovládáníPo zapnutí Soulu to v mechanice zacvrliká a v laseru pípne, jako kdyby se s námi přehrávač vítal. Asi na pověstech o jeho duši přeci jen něco bude. Po zobrazení verze firmware už naskakuje počet skladeb na disku, my se ovšem ještě před přehráním prvního cédéčka pustíme do systémového menu. V manuálu o něm není ani zmínka, ale každému jeho návštěvu doporučuji. Stačí podržet EQ a hned je před námi pestrá nabídka nastavení: jazyková sada (bohužel bez české diakritiky, zato i s Asií), velikost MP3 bufferu (30 nebo 60 sec.), rychlost scrollingu textu, podpora ID3, automatické vypnutí přehrávače během hraní v intervalu 10 - 90 minut (pustíte-li si Soul před spaním) a spousta dalších užitečných věcí. Mimo jiné jsem tu našel i uživatelské nastavení, které jsem dlouho marně hledal. K žánrovým předvolbám si tedy můžete zhotovit vlastní, lahodící vašim uším. Radím systémové menu prostudovat.

Zobrazení

Displej není z nejpovedenějšíchDisplej není silnou stránkou Soul Playeru. Naopak, dost slabou. Je to škoda, dojem z přehrávače poněkud kazí. Zobrazovací jednotka není tak krásně grafická, jakou se pyšní MiSEL: dva řádky po 12 znacích v maticích, tedy sbohem, plynulý scrollingu. Stavové ikony nahoře indikují stav baterie, přehrávací režim (Repeat, Shuffle, Intro, A-B; sestavit lze i vlastní playlist, ale ten se na displeji při playbacku nikterak neprojevuje), na úplně spodním řádku pak během přehrávání pobíhají nebo lépe míhají se stínoví tanečníci. Jak už bylo řečeno, podpora českého kódování (přesněji Unicode) zde chybí a znaky s diakritikou v názvech souborů jsou jednoduše vynechány.

V terénu

U MiSELu jsem lamentoval nad mizernými sluchátky, tady jsem byl připraven na něco podobného. Jenže chyba lávky - přestože jsou oboje sluchátka vizuálně podobná a liší prakticky pouze nápisem Soul, tato poskytují mnohem lepší zvuk. Rozdíl v kvalitě je neuvěřitelný, dokonce i mým zmlsaným uším na testování postačila. Zvuk Soul Playeru je čistý, bez šumu, s jasnými výškami a možností naboostovat basy ekvalizérem (ten má vliv jen na sluchátka, nikoliv na Line Out). Dalším příjemným překvapením je odolnost mechaniky proti otřesům. Při chůzi se doslova "ani nehne", k přeskočení dojde pouze při prudším pohybu a někdy ani to ne. Takže to už máme jeden, dva, tři... další bodíky pro DMP-01.

Perličky na závěr

Kdo je lačný po dalších lahůdkách, bude jej zajímat třeba režim Resume, kdy se po zapnutí přehrávač spustí přesně od toho místa, kde jste jej vypnuli. Resume může doprovázet efekt Fade In. Při střídavém přehrávání datových a audio disků se výdrž baterií pohybuje kolem 10 hodin, což je velice slušné. Nějakou zápornou vlastnost jsem hledal tak dlouho, až jsem ji, bohužel, našel. Soul nedokáže kontinuálně přehrát audio CD s navazujícími skladbami - vždy je mezi nimi drobná mezera. AVC Soul Player je jinak vynikající MP3 discman, s jehož koupí by neměl movitější fanoušek MP3 otálet.

Hodnocení

Jak stojí výše, zvuk je čistší a jasnější než u MiSELu. Kromě předvoleb Rock, Jazz apod. je tu možnost uživatelského nastavení ekvalizéru. Přehrávači nechybí žádné z funkcí pro bezproblémový playback hudebních souborů, včetně přátelské navigace. Mechanika je výtečná, načetla vše, co dostala na talíři, a při chůzi dokonale absorbovala drobnější otřesy. Škoda jen nepřesné práce s DAO CDDA.

Kvalita zvuku a funkce: 26 bodů ze 30.

Tlačítka jsou přehledně uspořádána, jsou trochu tužší, což spolu s mírným zapuštěním brání náhodnému stisku při neaktivním zámku. Velice pěkný je ovládací joypad, jenž je dublován i na dálkovém ovládání. Vzhled přehrávače kazí nepříliš povedený displej.

Ergonomie a ovládání: 22 bodů z 25

Výbava je kromě absence baterií v pořádku. Trafo, kvalitní sluchátka, dálkový ovladač na kabelu, cestovní pouzdro. Nemám námitek.

Vybavení: 14 bodů z 15

Vysoká kvalita Soul Playeru je vykoupena vyšší cenou, s čímž je třeba se smířit. Necelých 7.000 Kč s DPH je přibližně o patnáct stovek víc než u levnějších konkurentů na našem trhu, Soul vás ale nezklame ani zvukem, ani funkcemi.

Cena: 28 bodů ze 30.

K testu zapůjčil internetový obchod Empei.com.Témata: Asie, MP3, rock, Jazz, Soul, Testování

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Najdete na iDNES.cz